Poczytalność: spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem

16 czerwca 2012, godz. 16:00
spotkanie literackie

Sebastian Frąckiewicz "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce". Premiera: 1 połowa czerwca 2012, Wydawnictwo 40 000 malarzy, s. 432.

Dlaczego komiks sytuuje się na marginesie polskiej kultury? Z ja¬kiego powodu instytucje państwowe albo komiks ignorują, albo traktują go instrumentalnie, wpisując w partykularne polityki historyczne? Dlaczego w Polsce nie istnieją nagrody i stypendia dedykowane komiksowi? Czy polski komiks ma własną tradycję? Czy komiks należy rozpatrywać w kontekście literatury, czy sztuk wizualnych? A może komiks właśnie staje się popularny?

Na te i wiele innych pytań odpowiadają rysownicy, scenarzyści, kolek¬cjonerzy, kuratorzy, wydawcy i historycy komiksu przepytywani przez Sebastiana Frąckiewicza: Jerzy Szyłak, Bartosz Minkiewicz, Michał Śledziński, Krzysztof Ostrowski, Ma¬ciej Sieńczyk, Adam Rusek, Agata „Endo” Nowicka, Jakub Woyna-rowski, Łukasz Ronduda, Krzysztof Masiewicz, Monika Powalisz, Witold Tkaczyk i Ryszard Dąbrowski.

Sebastian Frąckiewicz (ur. 1982) – dziennikarz kulturalny i krytyk komikso¬wy. Od 2007 do 2012 roku prowadził dział z recenzjami komikso¬wymi w „Przekroju”. Publikował także na łamach „Newsweeka”, „Lampy”, „Arteonu”, „Filmu” oraz na portalach filmweb.pl idwutygodnik.com. Obecnie współpracuje z „Take Me”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Po¬lityką”. W serwisie internetowym „Polityki” prowadzi blog Outline poświęcony komiksowy i opowiadaniu obrazem (www.komiks.blog.polityka.pl). Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Więcej informacji o książce, zdjęcia, fragmenty wywiadów znajduje się na fanpage’u publikacji:

http://www.facebook.com/WyjscieZgetta

Strona wydawcy:
www.40000malarzy.pl

Blog autora
www.komiks.blog.polityka.pl

wstęp wolny