Witryna Dizajnu: IKEA PS 2012

od 1 czerwca do 15 lipca 2012
Poziom 0

Galeria:
Witryna Dizajnu: IKEA PS 2012

"Dizajn wzbogaca każde wnętrze”. Nowa Kolekcja IKEA do zobaczenia w Witrynie Dizajnu, a także w księgarni "Zła Buka" w holu Ronda Sztuki.

IKEA znowu zaskakuje! Obok regularnych kolekcji mebli i akcesoriów do wyposażenia wnętrz w prostym skandynawskim stylu, firma zaproponowała serię specjalną o znamiennym tytule PS. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia Post Scriptum – oznaczającego „dopisek”. To nie przypadek – kolekcja jest bowiem, swego rodzaju dodatkiem, dopiskiem do regularnych kolekcji. To już siódma edycja serii PS, tym razem stworzyło ją 19 utalentowanych projektantów inspirujących się 60 letnią historią wzornictwa IKEI.

Motywem przewodnim kolekcji jest powrót do przeszłości. Projektanci postawieni zostali przed sporym wyzwaniem – przełożenia wspomnień, inspiracji, trendów z przeszłości na język przyszłości. Nie powielali oni starych tendencji, lecz zaszczepili ducha przeszłości w nowych, unikatowych przedmiotach. Jak wyjaśnia Peter Klinkert -„(…)nie chcemy powielać starych wzorów. Nie o to chodzi w kolekcji IKEA PS. Nie byłoby to nic nowego i nie przyczyniłoby się do rozwoju IKEA”. IKEA PS 2012 to nie tylko vintage w nowej uwspółcześnionej konwencji, ale jednocześnie nowatorskie zastosowanie materiałów z wykorzystaniem metody recyklingu. Seria PS 2012 proponuje przedmioty innowacyjne pod względem formy, funkcji oraz zastosowania materiałów. Kolekcja obejmuje m.in. krzesła, stoliki, komody, regały, misy, lampy, tekstylia i inne akcesoria – wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak len, bambus, tworzywo PET z recyklingu czy kompozyty polmerowo-drzewne.

Zaproponowane przez projektantów produkty są wyjątkowe, każdy z nich posiada własną historię. Na szczególną uwagę zasługuje sofa na ramach z rurek z początku lat 70, uwspółcześniona za sprawa projektanta Nike Karlssona. (1) Projektant postawił przed sobą prawdziwe wyzwanie, chcąc stworzyć nowy projekt, z konstrukcją pozwalającą na łatwiejsze rozkładanie i użytkowanie, nie ustępując jednocześnie w kwestio komfortu i estetyki. W trosce o środowisko do wykonania tego modelu użyte zostały sprężyny kieszeniowe. Innym niezwykle interesującym produktem jest unikatowa witryna zaprojektowana przez artystki Lisa Widén i Anna Wallin Irinarchos, która przywraca do życia popularny w latach 80 mebel. (2) Przedmiot zyskał zupełnie nowa formę, za sprawa frontu skomponowanego, z różnej wielkości ram, pomyślana tak by eksponować jak najlepiej cenne pamiątki i przedmioty codziennego użytku. W kolekcji IKEA PS znajdziemy wiele bardzo praktycznych rozwiązań, jednym z nich jest stolik kawowy zaproponowany przez Ola Wihlborg, który zaopatruje podręczny stolik w małe kółka umożliwiające mobilność i wielość zastosowań przedmiotu. (3)Innym praktycznym projektem jest krzesło z podłokietnikiem autorstwa Ebba Strandmark, (4)który przywrócił do życia ten klasyk z przed lat pragnąc przywrócić dawny komfort. Flirt z wzornictwem lat 50 proponuje, Jon Karlsson w swym projekcie stołu do jadalni. (5) Artysta pragnął nawiązać do wzornictwa przeszłości jednocześnie wykorzystując produkty odnawialne, przyjazne dla środowiska, dlatego zastąpiła popularne w latach 50 drewno tekowe, bambusem. W propozycji IKEI obok mebli znajdują się również elementy dekoracyjne, jak dizajnerski stojak na rośliny,(6) który zadziwia swą praktycznością i wielością zastosowań, mogąc z powodzeniem służyć jako domowy ogród, miejsce na kuchenne świeże zioła czy zieloną ściankę działową. Zaskakującym pomysłem jest również lampa podłogowa projektu Wiebke Braasch, której klosz przywodzi na myśl tiulową spódniczkę baletnicy (7). Bez wątpienia ożywi on każde wnętrze.

To tylko niektóre, z wyjątkowych przedmiotów proponowanych przez IKEE w kolekcji, która przypomina nam, że przeszłość ma w sobie nieodparty urok i niewyczerpywalną moc inspiracji.


Aby stworzyć produkty, które świetnie sprawdzą się w naszych domach w przyszłości nasi projektanci zdecydowali się poszukać inspiracji w przeszłości - w 60-letnim już wzornictwie IKEA. Wzory z kolekcji są "odświeżane" i modyfikowane, a koncepcje rozwijane przez twórców w oparciu o postęp technologii i pojawiające się nowe możliwości wykonania/produkcji. Cechy nowej kolekcji IKEA PS 2012 to nowe projekty, nowe materiały, nowe funkcje i bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. W rezultacie kolekcja składa się z odważnych, innowacyjnych wzorów, które dodają wartości każdemu domowi, a na dodatek kosztują ułamek tego, co podobne wzory konkurencyjnych projektantów.

Innym sposobem na osiągnięcie powyższego celu jest umożliwienie ludziom wzajemnego inspirowania się i pokazywania, w jaki sposób korzystaja z naszych produktów, jednoczesnie sami stają się kreatorami własnych wnętrz.„IKEA PS to nasz komentarz – Post scriptum na temat bieżących trendów w projektowaniu! Nie mamy na celu zaprojektowanie bestselerów, ale produktów o wartościowym wzornictwie.” - Peter Klinkert, lider projektu IKEA PS.
Galeria:
Witryna Dizajnu: IKEA PS 2012