Rondo literatury: spotkanie z Wojtkiem Bruszewskim

16 Kwietnia godz. 18.00
Kawiarnia

16 kwietnia, godzina 18:00

Poczytalność: Spotkanie z Wojtkiem Bruszewskim


O autorze:

Wojciech Bruszewski (1947) – artysta awangardowy, z wykształcenia filmowiec i fotografik. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii Filmu PWSFTv i T w Łodzi. Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a obecnie pracuje w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jest profesorem sztuk plastycznych. W latach siedemdziesiątych uczestniczył w międzynarodowym ruchu Kina Strukturalnego. Najważniejszą manifestacją tego ruchu była seria wystaw „Film Jako Film”.
Wojciech Bruszewski jest prekursorem sztuki video w Polsce. Jako filmowiec i videomaker brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak Documenta 6 i Documenta 8 w Kassel czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu.
video prac autora

„Fotograf” to postmodernistyczny obraz życia artysty awangardowego w Polsce Ludowej. Tłem jest historia fotografii, która udziela życiu symboli i przy okazji sama się ożywia – pisze Maria Anna Potocka na obwolucie ksiązki.
„Fotograf” jest książką o charakterze „dokumentalnym”. Ten cudzysłów oznacza, że każdy prokurator zakwestionowałby jej dochodzeniową wartość. Wydarzenia opisuje ktoś, kto ma ambicję mówić prawdę, ale taśmę odwija z pamięci, nie z magnetofonu. Literatura, nawet dokumentalna, to literatura, a życie to życie.

sprawdź: www.fotograf.fm
www.voytek.pl

wstęp wolny