Kocham Katowice! Szymon Bywalec i Orkiestra Muzyki Nowej

8 września 2012, godz. 18:00
Rondo Muzyki

SZYMON BYWALEC I ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ

W programie:
Per Nørgård Nine Friends
Ye Xiaogang Nine horses
Paweł Mykietyn Eine Kleine Herbstmusik
Henryk Mikołaj Górecki Małe Requiem dla pewnej polki
Wstęp wolny.


Program koncertu nawiązuje w pewien sposób do cyfry 9, 20 czerwca 2012 roku minęło bowiem dokładnie 90 lat od daty przyłączenia Katowic do Polski (1922). Miasto Katowice zostało wówczas ustanowione stolicą województwa śląskiego, a także siedzibą Sejmu Śląskiego.
Wśród utworów kompozytorów zagranicznych znalazły się dwa dzieła mające w swoim tytule liczebnik "nine" - dziewięć: chińskiego kompozytora Ye Xiaogang: Nine Horses oraz duńskiego twórcy, Pera Nørgårda: Nine Friends. Zainteresowanie muzyką chińską ma swoje źródło w zeszłorocznym występie OMN na Festiwalu Muzyki Współczesnej Beijing Modern w Pekinie, natomiast fascynacja muzyką duńskiego mistrza Pera Nørgårda zaowocowała m.in. tegorocznym udziałem OMN w koncercie urodzinowym kompozytora (Kopenhaga, lipiec 2012).
Utwór Nine Horses nawiązuje do pięknego masywu górskiego wyrastającego z jeziora w małym mieście Xingping, przypominającym swoim kształtem 9 koni, przedstawionych w różnych pozycjach, zaś Nine Friens to zbiór 9 miniatur będących rodzajem muzycznych portretów przyjaciół i osób ważnych dla kompozytora. Podtytuły części to m.in. To Lars (dla Larsa), To Helle (dla Helle - żony kompozytora), To Lasse (dla Lasse) itd.
W koncercie nie może zabraknąć także akcentu polskiego. Utwór Pawła Mykietyna Eine Kleine Herbstmusik również wpisuje się w tytułową liczbę 9 - Herbstmusik, czyli "muzyka jesienna" napisana została na zamówienie festiwalu Warszawska Jesień, który odbywa się zawsze we wrześniu, czyli w 9. miesiącu roku. Utwór nawiązuje w swoim tytule zarówno do Eine Kleine Nachtmusik W. A. Mozarta jak i do jesieni (czy to warszawskiej, czy katowickiej).
Swoiste podsumowanie stanowić będzie utwór zmarłego już niemal 2 lata temu wielkiego nestora kompozytorów śląskich, Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach i profesora kompozycji m.in. Eugeniusza Knapika i Andrzeja Krzanowskiego - Henryka Mikołaja Góreckiego: Małe Requiem dla pewnej polki. W swoistym zestawieniu melancholijnego brzmienia smyczków i dzwonu, przywodzącego na myśl śpiew liturgiczny z jaskrawym, piskliwym brzmieniem zespołu w części trzeciej (prawdopodobnie nawiązującej do tytułowej polki) uwidacznia się wyraźnie charakterystyczny bezkompromisowy styl Góreckiego z ogromnymi kontrastami dynamicznymi i wyrazowymi.

ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ to zespół kameralistów specjalizujących się w wykonywaniu dzieł muzyki współczesnej. Wielu z muzyków OMN obecnie kontynuuje swoje studia instrumentalne za granicą (Conservatoire National Supérieure de Musique et de Danse de Paris, Royal Conservatory of The Hague), a także zdobywa doświadczenia grając pod okiem tak znamienitych zespołów jak m.in Asko/Schönberg Ensemble.
Grupa powstała w 1996 roku przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, z inicjatywy Aleksandra Lasonia, z intencją propagowania klasyki XX wieku i promowania twórczości kompozytorów współczesnych. Obecnie trzon OMN to wykładowcy i absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Orkiestra pracuje głównie pod kierunkiem Szymona Bywalca. Swoje cele artystyczne realizuje prezentując dzieła muzyki współczesnej w wykonaniu możliwie najbliższym intencjom kompozytorów; będącym efektem wnikliwej i szczegółowej pracy nad tekstem muzycznym. Od chwili założenia OMN prowadzi stałą działalność koncertową. Od 1999 roku jest systematycznie zapraszana na festiwal Warszawska Jesień, gdzie realizuje projekty z wybitnymi dyrygentami i solistami z kraju i zagranicy. W 2005 roku podczas WJ OMN na koncercie z okazji 85 rocznicy urodzin Pierre Bouleza wykonała pod dyrekcją François-Xavier Rotha wspólnie z francuskimi solistami Court-Circuit oraz z inżynierami dźwięku z IRCAM-u jego Repons. Rok później pod dyrekcją Jeana Derroyer'a w ramach Festiwalu WJ zaprezentowała kolejne dzieło Bouleza Derive 2. Koncert został następnie powtórzony przez OMN w Konserwatorium Paryskim.
Od 2001 roku jest współgospodarzem Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu. Od 2002 do 2006 roku uczestniczyła w projekcie Förderpreise für Polen realizowanym na rzecz twórczości młodego pokolenia kompozytorów polskich, finansowanym przez Ernst von Siemens Musikstiftung w Monachium.
OMN występowała na wielu festiwalach takich jak: Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, New Music Marathon w Pradze, Melos-Ethos w Bratysławie, Anima Mundi w Pizie, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Aksamitna Kurtyna we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal KODY w Lublinie, Beijing Modern w Pekinie Hindsgavl Festival w Danii i wiele innych.
Na dorobek OMN składa się szereg światowych i polskich prawykonań utworów, z których część została napisana specjalnie dla zespołu. Dla Polskiego Radia OMN zarejestrowała szereg dzieł polskich kompozytorów współczesnych. W 2000 roku utwór Figury w oplocie Jerzego Kornowicza, zrealizowany pod batutą Aleksandra Lasonia dla Programu 2 PR, otrzymał w Amsterdamie wyróżnienie Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Dwukrotnie później nagrania OMN pod batutą Szymona Bywalca uzyskiwały rekomendacje na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów: w 2007 roku Cztery pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego (z udziałem Urszuli Kryger) i w 2010 Siedem wysp Conrada Lidii Zielińskiej.
W 2003 roku, nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i firmy fonograficznej DUX ukazała się płyta CD z utworami B. Szabelskiego, H. M. Góreckiego, E. Knapika, A. Lasonia i M. Chyrzyńskiego, która zdobyła nominację do nagrody Fryderyk 2003 w kategorii Album Roku - muzyka współczesna. W 2009 za płytę monograficzną z muzyką Weroniki Ratusińskiej OMN i wytwórnia DUX otrzymali Pizzicato Supersonic Award (Luksemburg).
W ostatnim okresie orkiestra współpracowała przy różnych projektach z innymi zespołami tego typu, m.in. z Melos-Ethos Ensemble z Słowacji czy Enseble Orchestral Contemporain z Francji oraz z solistą Jakobem Kullbergiem przy koncertach i nagraniach koncertów wiolonczelowych kompozytorów skandynawskich Pera Nørgårda, Arne Nordheima, Kaiji Saariaho, które w formie CD ukazały się na rynku w lipcu 2012 wydane przez skandynawską wytwórnię Aurora. OMN uczestniczyła także w europejskim projekcie Re:New Music promującym nową muzykę, a także w projekcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Młodzi polscy kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi, w ramach którego nagrała 3 płyty z muzyką m.in. W. Ratusińskiej, St. Bromboszcza i P. Hendricha. Mecenasem wielu projektów Orkiestry Muzyki Nowej jest Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych "Pro Novum" Spółka z o.o.

SZYMON BYWALEC
Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Jana Wincentego Hawela w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie jest obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował obój u prof. Jerzego Kotyczki.
Jako stypendysta sieneńskiej Accademia Musicale Chigiana doskonalił swój warsztat dyrygencki w klasie mistrzowskiej Gianluigiego Gelmettiego (2001) i Lothara Zagroska (2002 – Diploma di Merito) Brał także udział w kursach mistrzowskich dla dyrygentów prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Kurta Mazura, Zoltána Peskó, Pierra Bouleza.
Jest laureatem pierwszej nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych (Państwa Zofii i Antoniego Witów oraz Prezydenta Miasta Katowic) na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.
Jest stałym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas różnych festiwali muzyki współczesnej, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Poznańska Wiosna Muzyczna, Melos – Ethos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie, Beijing Modern w Pekinie. Podczas Warszawskiej Jesieni 2005 współpracował z IRCAM i solistami Court-Circuit Ensemble (Francja) przy wykonaniu Répons Pierra Bouleza.
Dyrygował między innymi Rumuńską Narodową Orkiestrą Radiową, Miskolci Szimfonikus Zenekar, Camerata Strumentale "Citta di Prato", Orchestra Filarmonica Europea, Ensemble Orchestral Contemporain, Melos Ethos Ensemble, Slovak Sinfonietta Žilina, NOSPR, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową oraz innymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi w Polsce.
Od 2011 jest członkiem rady programowej festiwalu ”Warszawska Jesień”.