Spotkanie promocyjne projektu „7, 7, 7” w ramach XXI edycji Festiwalu Ars Cameralis

28 listopada (środa), godz. 18:00
Galeria+

Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris wraz z Fundacją Dokumentalistów "Picture This" realizuje międzynarodowy projekt "7, 7, 7", którego główną ideą jest stworzenie przez znamienitych fotografów oraz pisarzy z Polski i ze świata, artystycznych wypowiedzi na temat siedmiu miast Województwa Śląskiego. W wyniku rezydencji wspomnianych artystów, powstanie zbiór autorskich wizji regionu, które w dalszej perspektywie prezentowane będą zarówno mieszkańcom biorących udział w projekcie miast, ale także międzynarodowej publiczności. Projekt zakłada m.in.: organizację wystaw w Polsce i za granicą, organizację projekcji w przestrzeni publicznej polskich miast oraz wydanie publikacji stanowiącej podsumowanie działań zaproszonych do projektu artystów.

7 fotografów oraz 7 pisarzy podczas miesięcznych pobytów w 7 miastach Województwa Śląskiego, poznając ich historię oraz teraźniejszość, starało się stworzyć autorskie wypowiedzi na ich temat. Dokumentaliści w swoich poszukiwaniach odkrywali dla nas Śląskie, jakiego nie widzimy. Intencją projektu jest bowiem stworzenie niezwykłej opowieści o współczesności regionu widzianej oczami przybyszy. Każdy z zaproszonych artystów wybrał jedną ulicę, a jej dzisiejsi i dawni mieszkańcy pomogli stworzyć mu plastyczny, barwny obraz Katowic, Częstochowy, Tarnowskich Gór, Pszczyny, Chorzowa, Sosnowca czy Bielska-Białej.

Spotkanie w Rondzie Sztuki będzie pierwszą publiczną odsłoną projektu. Zaproszeni do udziału w nim artyści: Sylwia Chutnik oraz Tomasz Kizny podzielą się z publicznością nie tylko swoimi wrażeniami i doświadczeniami z pobytów rezydencyjnych w Sosnowcu oraz Chorzowie, ale zaprezentują również efekty swoich poszukiwań. Fundacja Dokumentalistów „Picture This” przybliży natomiast ideę całego projektu i opowie o planach na rok 2013.

Dokumentaliści, którzy wzięli udział w projekcie:

Andrij Bondar (Ukraina)
Filip Vančo (Słowacja)
Flore Aël Surun (Francja)
Igal Sarna (Izrael)
Ingeborg Jacobs (Niemcy)
Jens Christian Brandt (Szwecja)
Kadir van Lohuizen (Holandia)
Lâm Duc Hiên (Laos)
Magdalena Sodomkova (Czechy)
Sergey Maximishin (Rosja)
Sylwia Chutnik (Polska)
Tatiana Scherbina (Rosja)
Tomasz Kizny (Polska)
William Daniels (Francja)Wstęp wolny
http://arscameralisfestiwal.pl/19.php