Witryna Dizajnu: DOBROTEKA

od 5 kwietnia do 31 maja 2013
Rondo Sztuki

Dobroteka powstała jako odpowiedź na potrzeby coraz bardziej świadomych i wymagających odbiorców – naszym głównym założeniem było stworzenie „meblowych delikatesów”, dających wspaniałe możliwości wyboru. Równocześnie od początku było dla nas ważne, żeby – poza salonem sprzedaży – zbudować żywe miejsce spotkań. Istotną częścią naszej misji jest popularyzowanie idei dialogu – pomiędzy odbiorcami design a projektantami, ale także pomiędzy projektantami a firmami z sektora meblowego. Mamy świadomość, jak bardzo przemysł i praca projektantów wzajemnie od siebie zależą. Chcemy zbliżać do siebie te dwie grupy, pomagać młodym projektantom w zdobywaniu niezbędnych zawodowych doświadczeń.

WYSTAWA EKSPOZYCJA prezentuje efekt tygodniowych warsztatów, które odbyły się w Dobrodzieniu na przełomie sierpnia i września 2012. Bezpośrednim efektem tych działań są 4 prototypy zrealizowane w zakładach naszych partnerów, ale na wystawie pokazujemy też autorskie prace uczestników warsztatów oraz gości „Dobrego Tygodnia”.

Prezentowane projekty:
1.Tapicerowany fotel ze składanym oparciem. Projekt: Julia Pawlikowska, Patryk Góźdź. Producent: Kler.
2. Stojak na kije bilardowe. Projekt: Marta Szczepańska, Joanna Lisiecka. Producent: Lissy.
3. Tapicerowana pufa łącząca w sobie funkcje stolika kawowego i mebla do przysiadania. Projekt: Natalia Cichańska, Magda Machajska. Producent: Meblonowak.
4. Stolik dla dzieci w wieku 2-5 lat „FIGA Z MAKIEM”. Projekt: Magda Machajska.
5. Krzesło wykonane z cienkiego arkuszu aluminium „REVE”. Projekt: Patryk Góźdź.
6. Stolik „ICE”. Projekt: Patryk Góźdź.
7. Rodzina regałów „PRZECHOWUJ EKSPONUJĄC”. Projekt: Natalia Cichańska.
8. Wielofunkcyjny mebel do mieszkań i domów „STEP-STOOL”. Projekt: Marta Szczepańska.
9. Linia multifunkcjonalnych mebli, do zastosowania w domu i w ogrodzie „ECO-LINE”. Projekt: Dorota Policht, Adriana Fokkens-Mielczarek.
10. Fotel „HOLLOW”. Projekt: Dorota Policht, Adriana Fokkens-Mielczarek.Projekt WITRYNA DIZAJNU polega na wykorzystaniu dotąd nieużywanej przestrzeni witryn w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Wykorzystując specyficzną, widoczną z zewnątrz budynku przestrzeń, dajemy możliwość oglądania ekspozycji o każdej porze dnia, również wtedy gdy galeria jest zamknięta.
Pomysł opiera się na prezentacji szeroko pojętego dizajnu - produktów i projektowania graficznego. Istotą ekspozycji jest rozbudowany opis - historia powstawania prezentowanych obiektów oraz informacja o projektantach lub firmach, które stworzyły dany produkt.

Do WITRYNY DIZAJNU zapraszane są firmy i projektanci, których produkty są powszechnie dostępne i stanowią codzienne elementy otoczenia, rzeczy "bliskie ludziom". Taka selektywna prezentacja projektów złamie powszechnie panującą opinię, że dizajn to rzeczy luksusowe i dostępne tylko dla wybranych, edukując tym samym społeczeństwo właśnie w dziedzinie projektowania.

Wernisaż: 5 kwietnia, godz. 18:30