Poczytalność: spotkanie z Filipem Springerem

22 maja 2013, godz. 18:00
spotkanie literackie


Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, któremu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie wraca do kraju, gdzie wraz z żoną, Zofią, pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej. Projekty Hansenów są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi - kto nie chciałby mieć mieszkania skrojonego na własną miarę? Niestety, w szarej rzeczywistości PRL-u pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu. Rezultat to m.in. owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski, miejsce, którego się nie wybiera, lecz na które jest się skazanym... Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce on na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu urzeczywistnienia teorii Hansenów, i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły nie najlepiej sprawdziły się w rzeczywistości.
Książka Filipa Springera to opowieść o niebanalnych osobowościach, niezwykłych ludzkich losach, odważnej architekturze, ale także a może przede wszystkim o naszej mentalności. I o tym, jak bardzo brakuje nam dziś wizji naprawy świata, jak u Hansen opierałaby się na wierze w człowieka i poczuciu powinności wobec innych. Rzecz wciągająca, dająca do myślenia i po prostu mądra.
To druga książka w serii "mówi muzeum", wydawanej wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wydawnictwo Karakter. Pierwszy tom w serii to Kroją mi się piękne sprawy. Listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego 1948-1971.

FILIP SPRINGER (ur. 1982)- ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska "Miedzianka. Historia znikania" (wyd.Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka "Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u" (wyd. Karakter 2012). Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012).Mieszka i pracuje w Warszawie.


Miasto w budowie|rzeczywistość zmiany|rzeczywistość intymna to pierwsza edycja festiwalu literackiego, który prezentować będzie mieszkańcom Katowic różnorodność współczesnej literaturypolskiej w jej wielu aspektach. Organizatorzy stawiają na na świeże autorskie spojrzenia i nie ograniczają się do jednego gatunku literackiego. Miasto w budowie to cykl cotygodniowych spotkań z interesującymi osobowościami, które tworzą pejzaż współczesnej, młodej polskiej literatury. Książki napisane przez zaproszonych autorów są szeroko komentowana i stanowią ważny, wyrazisty głos młodego pokolenia autorów w opisie rzeczywistości. Dodatkowym przesłaniem festiwalu jest promocja wspólnych inicjatyw podmiotów i środowisk działających w sektorze kultury w Katowicach

Spotkania:
22.05|18.00|Rondo Sztuki| FILIP SPRINGER; spotkanie wokół książki Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach / Karakter
23.05 |18.00|Sienkiewicza 27|JACEK DEHNEL; spotkanie wokół książki Młodszy księgowy O książkach, czytaniu i pisaniu / WAB oraz pozaliterackich inspiracji w literaturze

Czerwiec
04.06|18.00|Sienkiewicza 27|JUSTYNA BARGIELSKA; spotkanie wokół książki Małe lisy/CZARNE

12.06|18.00|Rondo Sztuki| GRZEGORZ PIĄTEK, JAROSŁAW TRYBUŚ; spotkanie wokół książki Lukier i mięso / Wydawnictwo 40 000 Malarzy
13.06|18.00|Sienkiewicza 27 SYLWIA CHUTNIK; spotkanie wokół książki "Cwaniary" /Świat KsiążkiPoza „Zaczynem”, drugą książką we wspólnej serii wydawnictwa Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, projektom i ideom Hansenów poświęcone są także inne działania Muzeum, a zwłaszcza rozpoczęty właśnie projekt badawczy realizowany we współpracy z MACBA i Szkołą Architektury w Bergen: w dniach 6-7 czerwca w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Oskar Hansen - otwieranie modernizmu". Spotkanie zrealizowane dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.