Program warsztatów w ramach 1 salonu ART.UPCYKLING.PL

18 maja 2013, godz. 18:00
Rondo Sztuki

WARSZTATY
Zgłoszenia należy przesyłać na adres: artur@upcykling.pl, w tytule wpisując nazwę warsztatu, imię i nazwisko prowadzącego oraz datę warsztatu. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.

Lista warsztatów, które towarzyszyć będą wystawie w ramach 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL:

Warsztat 1: Upcykling w studiu fotograficznym
prowadzący: Artur Nyk, www.arturnyk.pl
termin: 14.05 godz. 16:30 – 18:30 oraz 18.05 godz. 18:00 – 20:00
miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 30 na każde spotkanie
konieczność przyniesienia własnych materiałów: NIE
Warsztaty będą prowadzone w formie wykładu/pokazu. Fotograf reklamowy, który na co dzień pracuje na profesjonalnym sprzęcie fotograficznym. Podczas warsztatu podpowie, jak zrobić jego zamienniki, korzystając z odpadów lub z rzeczy niepotrzebnych. O tym, czy drogi sprzęt da się zastąpić zbudowanym z „byle czego” zamiennikiem, będzie można przekonać się naocznie. W trakcie warsztatów Artur Nyk pokaże, jak zrobione z odpadów akcesoria fotograficzne działają w praktyce i porówna zdjęcia wykonane przy użyciu sprzętu profesjonalnego i upcyklingowego.

Warsztat 2: TotalMinimal czyli po japońsku
prowadząca: Monika Kłak, www.monikaklak.pl
termin: 12.05 godz. 14:00 - 16:30

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 14
konieczność przyniesienia własnych materiałów: TAK
Dla każdego, komu przyda się coś nowego i użytecznego: w kuchni, domu, czy w podróży. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają z podręcznych, codziennych rzeczy COŚ NOWEGO, zaskakującego. Sami wybiorą z trzech propozycji, co to będzie. Użyją tektury falistej (pudełka z marketu), starych plakatów, zasłon lub pokrowców, folii bąbelkowej. Wykorzystają igły i wytrzymałe nici lub sznurowadła. Materiały do przetwarzania, nożyk do cięcia papieru, nożyczki, linijkę itp. trzeba przynieść ze sobą.

Warsztat 3: Igła z nitką
prowadząca: Mama z Córką; Ewa i Monika Kłak
termin: 18.05 godz. 14:30 - 17:00

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 14
konieczność przyniesienia własnych materiałów: TAK
Dla tych, którzy lubią gotować albo majsterkować, a przy tym nie brudzić ubrania. Wcale nie trzeba kupować odzieży ochronnej, można zrobić ją sobie samemu. Nie tylko gotowanie jest modne, można też nosić się modnie, gotując! Żeby zaskoczyć znajomych zaproszonych na wspólne kucharzenie, trzeba przyjść i zrobić sobie znakomity FARTUCH pod okiem Prowadzących. Przydadzą się przyniesione ze sobą stare zasłony lub pokrowce, nożyczki, nici, igła, naparstek.

Warsztat 4: Upcyklingowy sutasz ; modnie i ekologicznie
prowadząca: Katarzyna Biedrycka, www.artbizuu.blogspot.com
termin: 11.05 godz. 14.00-18.00 i 19.05 godz. 11 -14.00

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 10
wymagania: odrobina cierpliwości, szeroko rozwinięte horyzonty wyobraźni, wielkie chęci, guzik (niekonieczne). Kulturoznawca, artystyczna dusza, na co dzień w pracy otoczona kolorowymi motkami nici, kłębkami włóczki, guzikami i mnóstwem różnych kreatywnych rzeczy, z których w czasie wolnym tworzy niepowtarzalne ozdoby biżuteryjne. Na warsztatach zapozna uczestników z tajnikami niezwykle modnej w tym sezonie techniki HAFTU SUTASZ. Pokaże, jak z jedwabnych sznureczków, igły z żyłką, paciorków oraz pozornie zwykłego guzika stworzyć niezwykłą, modną, a przy okazji upcyklingową biżuterię, której każdy może zazdrościć. Doradzi w kwestii doboru materiałów, tworzenia form i techniki haftowania.

Warsztat 5: dzianiNOWA biżuteria
prowadząca: Katarzyna Kruszenko, www.dizajneko.pl
termin: 09.05 godz. 16:30 -18:30

miejsce: Rondo Sztuki ilość osób: 12
konieczność przyniesienia własnych materiałów: TAK
Co robić z bawełnianymi tshirtami i koszulkami – tymi za małymi, za dużymi, poplamionymi lub podartymi? Wciąż mają fajny kolor lub wzór, a może nadruk z ulubionym przed laty zespołem – szkoda ich na domowe i garażowe szmaty. Katarzyna Kruszenko pokaże, jak zamienić je we włóczkę do różnych robótek, sposoby łączenia i plątania dzianiny. Pomoże wykonać naszyjniki, bransoletki lub wybrane dodatki domu. A to wszystko bez szycia! Uczestnicy muszą wziąć ze sobą tylko ostre nożyczki i kilka koszulek w kolorach, które lubią (najlepsze są bawełniane tshirty bez dużych nadruków i szwów po boku, ale inne też będą dobre).

Warsztat 6: dzianiNOWE dodatki
prowadzący: Katarzyna Kruszenko, www.dizajneko.pl
termin: 17.05 godz. 16:30- 18:30

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 12
konieczność przyniesienia własnych materiałów: TAK
Co robić z bawełnianymi tshirtami i koszulkami – tymi za małymi, za dużymi, niemodnymi? Wciąż mają fajny kolor lub wzór, a może nadruk z ulubionym przed laty zespołem – szkoda ich na domowe i garażowe szmaty. Katarzyna Kruszenko pokaże, jak zamienić je we włóczkę do różnych robótek, sposoby łączenia i plątania dzianiny. Pomoże wykonać torby i poszewki na poduszki. A to wszystko bez szycia! Uczestnicy muszą wziąć ze sobą tylko ostre nożyczki i kilka koszulek w kolorach, które lubią

Warsztat 7: Kusudama*
prowadząca: Wiola Kurtok, www.univiolet.blogspot.com
termin: 08.05 godz. 16:00- 17:30

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 12
konieczność przyniesienia własnych materiałów: TAK
Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą Kusudamę – kulistą ozdobę wykonaną z papieru metodą origami. Do stworzenia Kusudamy wykorzystany zostanie papier odzyskany ze starych książek, czasopism i gazet. Składane będą pojedyncze moduły, z których powstanie 12 kwiatów, w końcowym etapie połączonych w jedną całość. Przyda się klej do papieru w sztyfcie lub w tubce, np. Magik. *W starożytnej Japonii kusudama była torbą wypełnioną substancjami zapachowymi, mającymi na celu odstraszenie złych duchów i demonów, głównie w czasie dorocznego Święta Dzieci w dniu 5 maja. Obecnie może służyć jako abażur lub piękna ozdoba.

Warsztat 8: Szałowe plastikowe
prowadząca: Wiola Kurtok, www.univiolet.blogspot.com
termin: 15.05 godz. 16:00 - 18:00

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 12
konieczność przyniesienia własnych materiałów: TAK Uczestnicy będą mieli okazję zrobić sobie biżuterię z plastikowych butelek i pochwalić się światu swoją eko-świadomością. Za pomocą nożyczek, gwoździ, świeczek, drucików i innych dodatków, zaprojektują naszyjnik, kolczyki i bransoletkę. Warsztat ma być inspiracją do samodzielnego, kreatywnego tworzenia wartościowych przedmiotów z plastikowych odpadów. Wystarczy przynieść ze sobą: kilka kolorowych butelek PET, nożyczki, nożyk do tapet, obcęgi, świeczkę tea light, ewentualnie kilka koralików.

Warsztat 9: EKO-TRENDY na głowie
prowadzący: Tomasz Szabelka, www.naturalcut.pl
termin: 13.05 godz. 17:00- 18:30

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 30
konieczność przyniesienia własnych materiałów: NIE
Warsztaty będą prowadzone w formie prezentacji/pokazu. Wszystko to, co eko, staje się coraz bardziej modne. Nosimy ciuchy, torebki, biżuterię stworzone z rzeczy, którym ktoś nadał drugie życie. Dlaczego by nie sięgnąć po upcykling w zabawie z włosami? W pracy stylisty takim samym wyzwaniem jest tworzenie fryzur codziennych, jak i tych bardziej awangardowych, na konkursy czy pokazy. Upcykling jest tutaj fantastyczną inspiracją. Podczas warsztatu Tomek Szabelka pokaże, jak z odpadów stworzyć niebanalne ozdoby do włosów, jak przy pomocy „byle czego” wyczarować zjawiskową fryzurę, jakie triki można zastosować, przygotowując modelkę do sesji zdjęciowej.

Warsztat 10: Torebka z banera - WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 4-12 LAT
prowadzący: DADA Warsztat Dziecięcej Twórczości, www.dada-art.pl
termin: 14.05 godz. 11:30- 13:30

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 20,
młodsze dzieci w wieku lat 4 – mogą pracować z rodzicami, starsze dzieci w wieku od 5 do 12 lat – same
konieczność przyniesienia własnych materiałów: NIE
Idea warsztatów: Dzieci stworzą dizajnerskie torebki, saszetki, kosmetyczki, używając do tego celu siatki banerowej – odpadów poprodukcyjnych. Dodatkowo dzieci wykonają proste ozdoby w formie kolorowych nalepek. Dowiedzą się trochę o historii torebki i o tym, jak projektanci wykorzystują zaskakujące materiały, tworząc współczesne projekty. Ideą warsztatów będzie pobudzenie uczestników do świadomego projektowania i ponownego wykorzystania materiałów znajdujących się w ich otoczeniu.

Inspiracje do warsztatów: Projekty i fotografie torebek (Leonardo da Vinci, sakiewki, jałmużniczki śmiesznotki, Louis Viton, Coco Chanel, Elsa Schiaperelli, Gucci, Dior, Prada, Freitag i inne), historia torebki, The Museum of Bags and Purses w Amsterdamie, MODA wydawnictwo Dwie Siostry.

Co będzie się działo? Uczestnicy warsztatów zobaczą krótki pokaz slajdów z komentarzem. Dowiedzą się m.in., skąd wzięły się pierwsze torebki i jak ewoluowały, zobaczą przykłady najsłynniejszych projektantów i najbardziej znane współczesne torebki. Pojawią się przykłady torebek z rozmaitych materiałów, projekty wykorzystujące odpadki, oparte na idei redesignu. Prowadzące pokażą, jak ważne jest myślenie proekologiczne. Na przykładzie braci Fraitag opiszą pokrótce proces kształtowania produktu. Komentarz do slajdów zakłada oczywiście spontaniczną wymianę zdań z dziećmi, wspólne rozpoznawanie materiałów itp. Projektowanie rozpocznie się od wyboru materiału. Dzieci otrzymają baner z nadrukiem lub siatkę oraz taśmy nośne i folię samoprzylepną. Każde dziecko ustali, jakiej wielkości i kształtu wykona torebkę, zastanowi się nad jej funkcją, dobierze odpowiednią dla siebie kolorystykę, w razie potrzeby dotnie baner. Przy pomocy kolorowej folii samoprzylepnej dzieci wykonają kieszonkę; swojej torebki. Osoba dorosła pomoże w nacięciu banera nożykiem w miejscach, gdzie dzieci zamontują taśmy nośne, pasek torebki, bądź saszetki. Dzieci z pomocą osoby dorosłej przykleją taśmę, będącą zapięciem torebki. Na koniec uczestnicy warsztatów mogą wykonać ozdoby w formie kolorowych nalepek z folii samoprzylepnej według własnego pomysłu. Materiały (zapewnione przez Prowadzących): brezent (baner), siatka banerowa, folie kolorowe samoprzylepne, taśma nośna, taśma, nożyczki , nożyk, pisaki.

Warsztat 11: Narodziny feniksa, czyli zaprojektuj nowy przedmiot – WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 8-13 LAT
prowadząca: Małgorzata Pękala, www.pekaladesign.pl,
termin: 19.05 godz. 14:30–16:30

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 15
konieczność przyniesienia własnych materiałów: TAK
Podczas warsztatów wspólnie z Prowadzącą dzieci stworzą nowe przedmioty użytkowe (np. lampę, obraz, wazon itp.). Proces twórczy zacznie się od ;burzy mózgów cała grupa będzie mogła zaproponować nową funkcję dla każdej przyniesionej rzeczy. Dzieci biorące udział w warsztatach przynoszą na zajęcia swój przedmiot, który miał trafić do kosza lub od dawna jest już nieużywany i niepotrzebny. A do tego nożyczki, ewentualnie inne materiały do realizacji projektu (dotyczy dzieci, które mają już koncepcję na swoją pracę).

Warsztat 12: Bokashi ; świat pożytecznych mikroorganizmów prowadzący: Jarosław Jaglarz, www.vilamalia.com
termin: 11.05 godz. 11:00- 13:00

miejsce: Rondo Sztuki
ilość osób: 10
konieczność przyniesienia własnych materiałów: NIE
Żyjemy w oceanie mikroorganizmów ; na dłoni jest ich więcej, niż liczba ludzi zamieszkujących Ziemię. Na jedną komórkę naszego ciała przypada 10 komórek zamieszkujących nas bakterii... Mikroorganizmy odpowiadają za większość przemian organicznych w przyrodzie. Przetwarzają żywność i ,,produkują; wiele cennych substancji. Jednak w naszej świadomości najczęściej jawią się jako czynnik wywołujący choroby. Wnioski płynące z naszych warsztatów mają zaprzeczyć tej tezie. Wykazując zalety dobrych bakterii na przykładzie praktycznych działań przekonamy do wnikliwszego spojrzenia na mikroby i zweryfikowania pochopnych sądów. Kule bokashi powstające podczas warsztatów z gliny, melasy, otrąb pszennych i wody to swoisty nośnik pożytecznych mikroorganizmów. W takiej formie mogą trafić do zanieczyszczonych akwenów, zapoczątkowując tam lub przyspieszając procesy samooczyszczania wody. Warsztaty Bokashi to kontakt z pierwotnymi materiałami i pakt zawarty z otaczającym nas mikroświatem.

GOŚCIE SPECJALNI
Veronika Zapletalova Czeski fenomen budowania i urządzania domków letniskowych to ciekawy przykład upcyklingu. Dostrzegła i szeroko udokumentowała go Veronika Zapletalova, rzeźbiarka i fotografka mieszkająca w Pradze. W obszarze jej zainteresowań od zawsze leżał krajobraz i zmiany, jakie w nim zachodzą na skutek działalności człowieka. Zaczynała od obiektów, które aranżowała w plenerze, z czasem od tworzenia przeszła do obserwacji, przetwarzania i dokumentowania rzeźb istniejących już w przestrzeni. W obszernym cyklu fotograficznym zatytułowanym Chatařství , opublikowanym w książce o tym samym tytule, pokazała czeskie chaty – proste, tanie, wykonane z wszelkich dostępnych materiałów, prywatne domki stojące poza miastem. To projekt nie tylko artystyczny, ale również socjologiczny. Odzwierciedla bowiem społeczne gusty i marzenia, pokazuje szczególny rodzaj romantyzmu, relacji człowieka z jego ziemią, przyrodą, pasję kreowania i manię majsterkowania. Artystkę gościć będziemy na prezentującym projekt Chatařství spotkaniu autorskim w Rondzie Sztuki, w czwartek 16 maja, o godz. 17:00.

Monika Szpener Ideę upcyklingu i recyklingu Monika Szpener realizuje od kilku lat. „Moim zamierzeniem jest przewartościowanie przedmiotów, czyli wprowadzenie ich w nowy kontekst, w nową formę, oczywiście przestrzenną, stworzenie dla nich nowego miejsca w przestrzeni społecznej” – mówi o swojej twórczości mieszkająca w Szczecinie Artystka. Potencjał dostrzega w codziennych odpadkach: butelkach PET, puszkach, zużytych opakowaniach, częściach komputerowych, „elektrośmieciach”. Wykonuje z nich upcyklingowe meble, zaskakujące w formie ławki, stoliki, siedziska. Z odpadów powstają również, głównie w plenerze, monumentalne, pomnikowe obiekty rzeźbiarskie: bramy, sarkofagi, ołtarze. Wszystkie one są wyrazem refleksji nad współczesnym, rozbuchanym konsumpcjonizmem, przywracaniem do życia tego, co uległo rozpadowi. Jesienią 2010 roku przed Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego stanęło 6 kaktusów o wysokości ponad 3,5 metra, do wykonania których Monika Szpener wykorzystała 3 tysiące zużytych butelek PET. Artystkę ponownie gościć będziemy w Katowicach podczas 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL. Na spotkaniu autorskim w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, 11 maja o godz. 17:00, opowie o tym, jak powstają jej upcyklingowe instalacje.