Design 28

od 24 lipca do 31 sierpnia 2013
Rondo Sztuki

DESIGN 28.
NAJLEPSZE DYPLOMY PROJEKTOWE AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH 2013Kto? 28 Dyplomantów wyselekcjonowanych przez swoje uczelnie. Projektanci z nieszablonowymi pomysłami i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Skąd? Najlepsze Dyplomy Projektowe z 7 publicznych
uczelni artystycznych z Polski: Akademii Sztuk Pięknych
z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Warszawy, Wrocławia
i Uniwersytetu Artystycznego z Poznania

Gdzie? Galeria ASP Katowice Rondo Sztuki

Kiedy? 24.07 - 31.08.2013 / każdego roku po obronach dyplomów!


28 powodów dla których warto odwiedzić wystawę DESIGN 28
i zagłosować na Najlepszy Dyplomy Projektowy 2013!

Nie zdajemy sobie czasem sprawy, ale każda rzecz, która nas otacza ma swojego autora. Wow! Niemożliwe, a jednak. Design 28 to ściśle wyselekcjonowana czołówka projektantów z 7 wyższych publicznych uczelni Klawo, co?

Spektrum podejmowanych tematów i form oszałamia. na wystawie będzie można zobaczyć m.i.n. identyfikacje wizualne, plakaty Design 28 to nie tylko grafika, ale produkty, na które reaguje się hasłami: Przyda się!

Odlot! zakrzykniemy oglądając projekty modowe czyli kolekcję ubiorów unikatowych czy cykl fotografii mody.

Design 28 to także projekty użyteczne społeczne odpowiadające na potrzeby określonych grup użytkowników: można znaleźć projekty dedykowane osobom dyslektycznym, dla osób z osłabieniem kończyn dolnych czy dla osób z porażeniem mózgowym dziecięcym.

Poszukujesz innowacji i nowych rozwiązań? Nareszcie znajdziesz coś dla siebie w pracach, które podejmują oklepane wydawałoby się tamaty typu siedziska czy meble biurowe.

To tylko część z prac z wystawy Design 28. Pokazujemy, że design to nie trudne angielskie słowo, ale projekty, które prowokują do dyskusji, reakcji typu Chcę to mieć czy Lubię to!

DESIGN 28! Warto tu przyjść!


24.07 – 31.08
Wernisaż: 24.07, godz. 14.00

Głosuj na Najlepszy Dyplom Projektowy
na stronie www.asp.katowice.pl. I www.facebook.com/Design28asp28 najlepszych dyplomów projektowych z 7 polskich uczelni artystycznych będzie można zobaczyć już w sierpniu w katowickim Rondzie Sztuki, gdzie po raz czwarty odbędzie się konkurs Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych.
Ideą konkursu powołanego do życia przez Rektorów uczelni artystycznych, organizowanego przez katowicką ASP, od samego początku było promowanie młodych zdolnych projektantów oraz zapewnienie im dobrego startu w życie zawodowe.
Wielu spośród laureatów konkursu szybko odnajduje się na rynku pracy, a ich projekty są realizowane. Marta Dolnicka- ubiegłoroczna laureatka konkursu pracuje w CODE DESIGN- jednym z najlepszych polskich studiów projektowych. Dyplom Magdaleny Tekieli „Secret Desk – Mebel
o zmiennej postaci”, oprócz honorowego wyróżnienia podczas ubiegłorocznej edycji konkursu, wzbudził ogromne zainteresowanie zagranicznych portali designerskich i prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie do produkcji. Właśnie ukazała się książka Ewy Kucharskiej „Śląskie mity” wraz
z serią towarzyszących plakatów. Jest to kontynuacja pracy dyplomowej, która cieszyła się dużą popularnością wśród publiczności w roku ubiegłym.

Konkurs i towarzysząca mu wystawa to okazja, aby przekonać się czym dzisiaj jest design, co zaprząta głowy młodym projektantom, jak myślą o nim ci którzy będą wkrótce projektować rzeczywistość wokół nas. To także okazja dotarcia do szerokiej publiczności, przybliżenia jej idei designu, który dotyka co raz większej sfery naszej codzienności.
Zakres tematyczny prac prezentowanych w dotychczasowych odsłonach konkursu jest rozległy. Studenci projektują meble, lampy, sanitariaty, urządzenia laboratoryjne, biżuterię, ceramikę, książki, plakaty. Zajmują się identyfikacją wizualną miast i instytucji, projektują przestrzeń przyjazną osobom niewidomym, rewitalizują obiekty architektoniczne, wymyślają nowe kroje pism.

Wiele pomysłów prezentowanych podczas konkursu wychodzi krok do przodu w przyszłość,
a projektanci niczym współcześni wizjonerzy wyznaczają nowe trendy. Nagrodę główną w roku 2012 zdobył Waldemar Węgrzyn z katowickiej ASP, który w ramach swojej pracy dyplomowej stworzył prototyp elektronicznej książki podłączanej do komputera; jej rozwinięciem i uzupełnieniem są teksty źródłowe, odnośniki, animacje i filmy zawarte na stronie internetowej. Czy taka jest przyszłość książki? Przekonamy się już wkrótce.

W wystawie udział biorą dyplomanci: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Jury złożone z rektorów tych uczelni nominuje siedmiu laureatów i przyzna Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto swoją nagrodę przyzna Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Katowic.
Najlepsze dyplomy projektowe zostaną zaprezentowane na wystawie w galerii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach RONDO SZTUKI. Wernisaż wystawy, podczas którego rozdane zostaną nagrody i wyróżnienia zaplanowany jest na 24 lipca 2013r. Wystawa będzie otwarta do 31 sierpnia 2013 r.