Mikro - Makro. Skale wszechświata

od 12 do 26 września 2013
Galeria+

Wernisaż: 12 września 2013 r., godz. 18:00 (Galeria+)


O budowie wszechświata, wirusach czy atomie można powiedzieć 1000 słów, albo pokazać jedno zdjęcie.

Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa zaprasza na wystawę fotografii naukowej „Mikro – Makro. Skale wszechświata”

Jednokomórkowy pantofelek ma rzęski, atom jest małą kulką a galaktyka spiralna przypomina wir. Czy na pewno wiemy jak wygląda świat wokół nas? Najbliższe sąsiedztwo każdy może ocenić własnym okiem. Ale to co najbardziej intryguje jest przed nim niedostępne. Widzialny wszechświat ma rozmiar kilkunastu miliardów lat świetlnych. Z kolei najmniejsze struktury o których jesteśmy pewni że istnieją, mają rozmiar trylionowych części metra. To co widzimy jest maleńkim skrawkiem tego co jest. To ogromne bogactwo możemy podziwiać (i badać) dzięki zaawansowanym urządzeniom. Dzisiaj chcemy te urządzenia wykorzystać do tego, by pokazać świat mikro i świat makro. Świat w którym człowiek zajmuje specjalne miejsce.
Niespotykane kształty i kolory. Inspirujące wzory i struktury. A przede wszystkim oszałamiające piękno. To wszystko można oglądać na wystawie zdjęć naukowych, jaką wraz z „Fundacją TDJ. Na rzecz nauki i rozwoju” i przy współpracy z Rondem Sztuki zorganizowało Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa. Wystawa jest atrakcyjna nie tylko wizualnie. Dzięki bogatym opisom fotografii i grafik także edukuje.
Otwarcie wystawy jest jednocześnie inauguracją kolejnego sezonu spotkań Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Już od sześciu lat w klubie Oko Miasta poruszamy aktualne tematy związane ze światem nauki, technologii i ekonomii. Od samego początku kawiarniane spotkania prowadzi znany popularyzator nauki dr Tomasz Rożek. Jego goście to naukowcy i praktycy, którzy dzielą się swoją wiedzą. Nie w formie wykładu, prelekcji czy odczytu a luźnej popularno-naukowej rozmowy, w której udział często biorą także słuchacze.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 12 września 2013 roku o godzinie 18.00 w Galerii Ronda Sztuki w Katowicach (I piętro). Wystawa potrwa do 26 września b.r.

Szczegóły na www.KawiarniaNaukowa.pl


O Śląskiej Kawiarni Naukowej
Jej głównym celem jest przybliżenie nam świata nauki w miły i przyjemny sposób. Kawiarnia gości w Rondzie Sztuki od października 2007 roku, a jej pomysłodawcą i prowadzącym jest Tomasz Rożek, dr fizyki i dziennikarz. Już po roku działalności otrzymał nagrodę Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwa Nauki za popularyzowanie nauki. To formuła stworzona by „mówić o nauce głośno” i otworzyć tę dziedzinę na ludzi. Śląska Kawiarnia Naukowa to dyskusje, nieraz przy kawie i dobrej muzyce, dostępne dla wszystkich, łącznie z osobami niesłyszącymi oraz widzami (on-line) z zagranicy. Podczas wcześniejszych spotkań można było zobaczyć m.in. jak działa wariograf czy reaktor atomowy. Kawiarnia pokazuje, że nauka jest dla każdego. Śląska Kawiarnia Naukowa jest w trakcie realizacji projektu Dolina Węgla, interaktywnej wystawy edukacyjnej, wkomponowanej w zabudowę Kopalni Królowa Luiza. Ważna jest również pomoc, skierowana do kół naukowych, organizacji studenckich i osób indywidualnych, w pozyskiwaniu funduszy na realizację rozmaitych inicjatyw.


„Mikro – Makro. Skale wszechświata” – wystawa zdjęć naukowych zorganizowana przez Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa dzięki pomocy „Fundacji TDJ. Na rzecz nauki i rozwoju” oraz Ronda Sztuki.