Obiektywnie śląskie

od 20 do 23 października 2013
Galeria+


Obiektywnie śląskie to konkurs na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku. Jego celem jest zaprezentowanie w obiektywie, w ciekawy i oryginalny sposób, śląskiej kultury, tradycji, różnorodności oraz symboli charakterystycznych dla całego województwa śląskiego.

Tematem tegorocznej, już IV edycji jest hasło: „Śląsk, którego już nie ma - Śląsk, który będzie”. Uczestnicy mogli je zaprezentować w formie:
Fotoreportażu: składającego się z od 3-7 zdjęć lub/i
Filmu: maks. 2 minutowego, realizowanego kamerą profesjonalną, amatorską lub komórką.

Prace można było nadsyłać od 1 lipca do 15 września br. Laureatów konkursu wyłoni jury w składzie: Lech Majewski (reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz), Adam Sikora (operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz), Jacek Joostberens (grafik, dr hab. sztuki, adiunkt w katedrze w Katedrze Sztuk Pięknych i Użytkowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej) oraz Marcin Meller (dziennikarz i publicysta).

Co roku przyznawana jest również nagroda publiczności, którą otrzyma fotoreportaż oraz film z najwyższą liczbą „kliknięć”. Głosować można do 13 października na stronie konkursowej www.obiektywnieslaskie.pl, tam również są dostępne nagrodzone fotoreportaże i filmy z poprzednich edycji.

Do wygrania są m.in.: 2000 zł (1000 Grand Prix w kategorii fotoreportaż i 1000 w kategorii film); wycieczki do Brukseli ufundowane przez europosła dra Marka Migalskiego, pobyty w leśniczówkach ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, statyw Manfrotto, prenumeraty miesięcznika FOTO, obramowane prace dla laureatów konkursu, nagrody książkowe i wiele innych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy. Ponadto autorzy „najgryfniejszego” opisu fotoreportażu lub filmu otrzymają nagrodę ufundowaną przez gryfnie.com


Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce podczas uroczystego finału: 20 października (niedziela) o godz. 18:00 w Rondzie Sztuki w Katowicach. Wtedy również zostanie zaprezentowana wystawa najlepszych prac tegorocznej edycji.

Statystyka zeszłorocznej edycji: 337 fotoreportaży , 25 filmów= 2590 kliknięć na nagrodę publiczności - 219 499 odsłon strony konkursu

W tym roku napłynęło ponad 200 prac konkursowych.

Co roku stawiane są przed uczestnikami nowe wyzwania. W pierwszej edycji 2010 organizatorzy zastosowali podział na kategorie wiekowe, w drugiej na tematyczne: śląskie nowoczesne i śląskie tradycyjne, a w III edycji zadaniem uczestników było zaprezentowanie motywu przewodniego: „Śląsk- moje miejsce” w czterech kategoriach tematycznych: człowiek, tajemnica, radość, metamorfoza. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też od IV edycji wprowadzone zostały limity zgłaszanych prac.

Życie konkursu nie kończy się wraz z jego finałem. Wystawa pokonkursowa jest prezentowana w różnych miastach i ciekawych miejscach województwa śląskiego: budynek dworca PKP w Katowicach, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, atrium budynku Altus Katowice, Centrum Handlowe 3 Stawy, Galeria Szybu Wilson a także w domach kultury.


Konkurs organizowany jest przez stowarzyszenie „Projekt Śląsk”. Współorganizatorem jest europoseł dr Marek Migalski.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetu województwa śląskiego oraz z Instytucji Kultury Katowice- Miasto Ogrodów www.miastoogrodow.eu