Poczytalność: spotkanie z Filipem Springerem w ramach festiwalu "Miasto w budowie"

21 października 2013, godz. 18:00
spotkanie literackie

Poczytalność – Spotkanie z Filipem Springerem, autorem książki „Wanna z Kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni.”
Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Na przykład Niemcy. Tak było przed wojną. Po wojnie system został scentralizowany. A w nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie.
Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców i terminologii. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Filip Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Nie zważając na zagradzające mu drogę płoty, meandrując pomiędzy setkami billboardów, przemierzał Polskę wszerz i wzdłuż. Jeździł po miastach i miasteczkach, ulicach widmach, przedmieściach bez dróg i chodników, przekraczał mosty nad nieistniejącymi rzekami, rozmawiał z urzędnikami, naukowcami, architektami i mieszkańcami nowych osiedli o obiecujących nazwach, które w rzeczywistości okazały się miejscami wygnania. Na Śląsku znalazł egipską piramidę, w Jelonkach coś w rodzaju Partenonu, a pod Warszawą wenecki pałac. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową – pastelozę.
I tak z pozornie nieinteresującego nikogo, nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, ale i czasami śmieszna. To historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, „o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział”.
Filip Springer - reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012.


Miasto w budowie - festiwal literacki, który prezentować będzie mieszkańcom Katowic różnorodność współczesnej literatury polskiej w jej wielu aspektach.
Stawiamy na na świeże autorskie spojrzenia i nie ograniczamy się do jednego gatunku literackiego. To cykl cotygodniowych spotkań z interesującymi osobowościami, które tworzą pejzaż współczesnej polskiej literatury.
Dodatkowym przesłaniem festiwalu jest promocja wspólnych inicjatyw podmiotów i środowisk działających w sektorze kultury w Katowicach. To wynik kooperacji Fundacji Hu-Ta, Ronda Sztuki i klubokawiarni Sienkiewicza 27. Swoją inaugurację projekt miał wiosną 2013. Gośćmi byli: Filip Springer, Jacek Dehnel oraz Grzegorz Piątek autor książki "Lukier i mięso".

ORGANIZATORZY: Fundacja Hu-Ta| RONDO SZTUKI| SIENKIEWICZA 27
Partner: Miasto Katowice|Wydawnictwo Czarne
Patronat medialny: Reflektor.Rozświetlamy kulturę; Lubimyczytać.pl

2 edycja projektu współfinansowana z budżetu Miasta Katowice