XXII Festiwal Ars Cameralis: SŁAWOMIR ELSNER "Pano-rama 2013"

od 22 listopada 2013 do 22 stycznia 2014
Rondo Sztuki

XXII Festiwal Ars Cameralis:
SŁAWOMIR ELSNER "PANO-RAMA 2013"

Wystawa: 22.11.2013 - 22.01.2014,
wernisaż: 22 listopada, godz. 18:00


„Pano-rama 2013” będzie pierwszą monograficzną wystawą artysty na Śląsku. Sławomir Elsner urodził się w Wodzisławiu Śląskim, jednak od połowy lat 80. mieszka i pracuje w Niemczech. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią.
To, co niezmiennie zastanawia Elsnera to szara rzeczywistość, inspirująca i pobudzająca do przeobrażania i przekształcania jej w nowe formy, mające na celu podkreślenie ukrytej tożsamości. W rysunkowych pejzażach eksponuje ludzką skłonność do estetyzacji rzeczywistości (poprzez media i sztukę) i reinterpretuje prozaiczne sytuacje z codziennego życia.
Na wystawie w katowickiej galerii „Rondo Sztuki” będziemy mogli zobaczyć znaczny wycinek jego twórczości, w tym tytułową „panoramę”, którą należy potraktować jako bezpośrednią kontynuację i nawiązanie do prac stworzonych przez artystę w 2006 roku. Sławomir Elsner na strychu u wujka znalazł kiedyś stos pochodzących głównie z 76/77 roku egzemplarzy śląskiego tygodnika ilustrowanego „Panorama”. Kolekcja należała do ojca artysty, który czytał periodyk, do końca lat 90. Odkrycie to wzbudziło wiele emocji i wspomnień, stając się punktem wyjścia dla powstania szeregu prac przetwarzających, ale i zarazem naśladujących motywy oraz zdjęcia z epoki gierkowskiej pojawiające się na kartach periodyku, przy zachowaniu ich charakterystycznej kolorystyki, odcienia papieru a nawet śladów błędów drukarskich.
Niedoskonałości i niedociągnięcia to zresztą często pojawiający się w jego twórczości motyw. Świadczą o tym między innymi prace z cyklu „Populaires”, biorące na warsztat nostalgiczną estetykę pornografii lat 70., których całościowy charakter zakłóca celowo performatywny gest artysty. Formuła „wydarcia” fragmentów z kompozycji, budząca niepokój i frustrację, ale równocześnie budująca atmosferę tajemniczości to również charakterystyczna cecha wykonywanych przez niego instalacji przypominających stylem dziecięce „wydzieranki” i zabawy z papierem. W tym wypadku jednak tworzonych/obdzieranych/zrywanych na ogromnych przestrzeniach ekspozycyjnych. Specjalnie z okazji wystawy, odbywającej się w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Sławomir Elsner stworzy podobne instalacje na kilku ścianach galerii „Rondo Sztuki”.

Organizatorzy:


Projekt jest współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko- Niemieckiej.


Patronat medialny: