XXII Festival Ars Cameralis: BAFTA short nominee

13 listopada 2013, godz. 18:00
Kino


Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), po sukcesie jaki w 2012 roku odniosły pokazy nominowanych filmów krótkometrażowych w Anglii, tym razem we współpracy z British Council postanowiła zorganizować seanse wyjazdowe. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Ars Cameralis śląska publiczność będzie miała jedyną i niepowtarzalną okazję zapoznać się z najlepszymi, zdaniem kapituły, dziełami młodych angielskich filmowców, które ujrzały światło dzienne w ciągu ubiegłego roku. W katowickiej galerii „Rondo Sztuki” oraz Centrum Promocji Młodych w Częstochowie, zostaną zaprezentowane nagrodzone etiudy, w skład których wchodzą filmy akcji oraz animowane.
Widzowie będą mogli zobaczyć m.in.: historię doktora Williamsa badającego tajemniczy przypadek pana Voormana, deklarującego, że jest bogiem, zabawny i urokliwy dokument kręcony „zza kulis” a traktujący o pracy animatora walczącego z tworzoną przez niego postacią, krwawą opowieść o nordyckim plemieniu wojowników opuszczających jałową ziemię po przegranej walce czy też niezwykle piękną, ale równocześnie surową i niespodziewanie niepokojącą, animację o młodym człowieku, jego gniewie, alienacji i depresji.
BAFTA dokonała autorskiego wyboru filmów eksperymentalnych i nowatorskich, stawiając na różnorodność i bezsporny talent twórców, wśród których znaleźli się niejednokrotnie nagradzani: Fyzal Boulifa, Will Anderson czy Eamonn O'Neil.


Na ekranach aktualnie wyświetlana jest selekcja filmów dokonana przez BAFTA (...) w tym niektóre naprawdę barwne i tryskające talentem twórców.
Dla mnie najlepszy jest film The Curse, traktujący o młodej dziewczynie w Maroku, która odkrywa, że stado złośliwych dzieci może z sukcesem trzymać nad nią władzę. Film ma w sobie prawdziwą dramatyczną siłę: zastanawiam się, czy reżyser Fyzal Boulifa podjąłby wyzwanie i stworzył na podstawie tego świetnego debiutu kolejny, ale już pełnometrażowy projekt?
(Peter Bradshaw, „The Guardian”)

Rzadka okazja, aby zobaczyć najlepsze brytyjskie filmy krótkometrażowe na dużym ekranie.
(Magazyn „Sight&Sounds”)

Program:
http://www.arscameralisfestiwal.pl/artysta.php?artistid=67


Pokaz organizowany jest dzięki uprzejmości British Council oraz BAFTA.