Typografia, ilustracja, kroje pisma, papier- wykłady

26 listopada 2013, godz. 15:00
Galeria+

TYPOGRAFIA, ILUSTRACJA, KROJE PISMA, PAPIER

W maju wspólnie z firmą D2D.pl – wydawcą Typografii książki. Podręcznika projektanta Michaela Mitchella i Susan Wightman – firma Arctic Paper rozpoczęła cykl wykładów poświęconych projektowaniu graficznemu. Jesienną edycję poszerzając o temat najnowszej publikacji krakowskiej oficyny, czyli Jak projektować kroje pisma. Od szkicu do ekranu.

Wykłady są kontynuacją cieszących się dużą popularnością spotkań organizowanych pod hasłem  T jak Typografia w 2008 roku oraz Detal w typografii dwa lata później. Tym razem inspiracją stała się książka Michaela Mitchella i Susan Wightman. Prelekcje odbyły się już w Warszawie oraz Krakowie. W obydwu miastach odnotowaliśmy bardzo dużą frekwencję – jak widać kwestie związane z projektowaniem książek budzą nadal spore zainteresowanie.

Kilka słów o książkach
Typografia książki... to przewodnik po zasadach projektowania i składu, zilustrowany i objaśniony ponad tysiącem precyzyjnie dobranych ilustracji. Ten bogaty zbiór przykładów i informacji obejmuje każdy istotny element procesu projektowania książki. Autorzy nie narzucają czytelnikowi swojego zdania, nie próbują go przekonać, że ich poparte wieloletnim doświadczeniem rozwiązania są jedyne i słuszne. Wnikliwie analizują wiele przykładów, podpowiadając jak zaprojektować i wydać piękną książkę.

Jak projektować kroje pisma. Od szkicu do ekranu to rzetelnie i uważnie napisany poradnik dla tych, którzy pragną zmierzyć się z projektowaniem krojów i tworzeniem fontów. Również ci, którzy projektują logotypy, znaki firmowe czy wykonują pojedyncze napisy, znajdą tu wartościową wiedzę na temat budowy i ustawiania liter. Choć dla tych, którzy chcą się poważnie zabrać do projektowania krojów, książka ta powinna być jedynie wstępem do poszerzonej lektury.
Zawarto tu porady dotyczące wszystkich aspektów tworzenia fontów – od koncepcji i organizacji projektu, przez kwestie czysto liternicze, aż po podstawy technologii, marketing i zagadnienia z zakresu prawa autorskiego. Jest to książka ze wszech miar współczesna i świetnie pasująca do polskich realiów.
Atutem tej pozycji są też zręczny przekład i staranna redakcja dokonana przez polskich fachowców w ścisłej współpracy z autorami. Praca nad tą książką była dla mnie wielką przyjemnością i chociaż problematyką projektowania pism drukarskich i tworzenia fontów zajmuję sie od lat, pozwoliła mi odkryć jeszcze coś nowego – mówi Adam Twardoch

Wśród prelegentów będą: Michał Büthner-Zawadzki z wykładem Czy papier ma znaczenie i dlaczego tak, Robert Oleś z wykładem Typografia książki oraz Daniel Mizieliński prezentujący wykład pod tytułem Zrób sobie fonta. Poradnik praktyczny dla początkujących. Od pierwszego szkicu, do sprzedaży licencji na e-booka
Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny.

O prelegentach:
Robert Oleś – projektant książek i typograf (www.d2d.pl), wydawca polskiej wersji Elementarza stylu w typografii Roberta Bringhursta (Design Plus, 2007), Detalu w typografii Josta Hochulego (2009), Człowieka i jego znaków Adriana Frutigera (2010), Typografii Książki. Podręcznika projektanta Michaela Mitchella i Susan Wightman (2012) oraz Jak projektować kroje pisma. Od szkicu do ekranu Cristóbala Henestrosa, Laury Meseguer, José Scaglione (2013). Od 2005 roku wykłada typografię książki na Akademickim Kursie Typografii oraz organizuje autorskie szkolenia z zakresu typografii. Od 2008 roku prowadzi wykłady i warsztaty z projektowania publikacji dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Daniel Mizieliński – projektant-grafik, wspólnie z Aleksandrą Mizielińską prowadzi Hipopotam Studio, specjalizujące się w książce dla dzieci. Absolwent wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Przez ostatnie pięć lat asystent w Pracowni projektowania książki prof. Macieja Buszewicza na ASP w Warszawie, od tego roku prowadzi zajęcia z projektowania gier i stron internetowych.

Michał Büthner-Zawadzki – Specjalista ds. rozwoju sprzedaży w firmie Arctic Paper Polska Sp. z o.o. Od kilkunastu lat związany z rynkiem papierniczym. Poligraf
z wykształcenia. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu właściwości papierów graficznych, technik drukarskich i wykończeniowych oraz procesów uszlachetniania.

- See more at: http://www.arcticpaper.com/typografia#sthash.CoV7ZfE9.dpuf