Magdalena Wosik „Chłopiec z plakatu”

od 16 grudnia 2013 do 6 stycznia 2014
Galeria+

Dlaczego Chłopiec z plakatu?
Ta sympatyczna bajkowa postać wydała mi się właściwym patronem dla zestawu prac tworzących wystawę. Na plakatach, które prezentuję pojawia się główny bohater – chłopiec, młodzieniec, mężczyzna.
Nie mogłam sobie jednak odmówić zrobienia małego odstępstwa. Choć w moich projektach panowie wiodą prym, to jednak znalazło się też kilka pań. Tam gdzie towarzyszą panom nie myślę się usprawiedliwiać, ale tłumaczę się z tych, które panoszą się same. Cóż, zwykle pojawiają się gdy plakat ma charakter bardziej osobisty – w autorskich projektach do moich wystaw lub jak w przypadku Festiwalu Wratislavia Cantans – gdy kobieta jest graficzną personifikacją portretowanej imprezy.
Mam nadzieję, że dostrzec można też inną cechę, łączącą większość prezentowanych prac – humor. Ta zbieżność nastąpiła już nieco na marginesie moich planów. Dla mnie samej to odkrycie, że gdy wymyślam plakat – żart i satyra często mi towarzyszą.
Filmowy Chłopiec schodził z plakatu i wpadał w wir przygód – marzyło by mi się i dla moich bohaterów ciekawe pozaplakatowe życie – tymczasem dałam im możliwość popatrzenia na widzów niniejszej wystawy. I uprzejmie proszę się nie wstydzić i puścić oko do wieszcza Adama, herosa Fryderyka albo Optymisty w różowych okularach. /Magdalena Wosik/

Magdalena Wosik jest laureatką Nagrody ASP w Katowicach XXII Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach.

wernisaż: 16 grudnia, godz. 18:00
Wstęp wolny.