art+bits 2014

od 3 do 5 października 2014
Rondo Sztuki

art+bits 2014

Wernisaż wystawy: 3 października 2014, godz. 18:00
Wystawa czynna w godzinach:
3.10.2014, 18:00- 22:00
4.10.2014, 10:00- 22:00
5.10.2014, 10:00- 18:00


Tej jesieni już po raz drugi odbędzie się w Katowicach festiwal art+bits. Jedną z głównych atrakcji będzie wystawa najciekawszych instalacji z nurtu art/technology, na którą organizatorzy zapraszają do Ronda Sztuki.

Wystawa zgromadzi prace z różnych zakątkow świata, w tym dzieła twórców z Polski, Niemiec i Tajwanu. Wiele z nich nie sposób jakkolwiek sklasyfikować, gdyż stanowią eksperymenty z pogranicza sztuki, kreatywnej inżynierii i designu. Często wykorzystują najnowsze technologie cyfrowe, jednak najprostsze mechanizmy również znajdują nietypowe zastosowania.

Co się tyczy samej technologii - art+bits udowadnia, jak szerokie jest to pojęcie. Podczas wystawy można zetknąć się z hakowaniem urządzeń codziennego użytku i wykorzystywaniem ich zupełnie inaczej, niż zakładali producenci (Echo Yang: Autonomous Machines). Można również zapoznać się z balansującymi na krawędzi funkcjonalności, ale niezwykle efektownymi propozycjami artystycznych ingerencji w przestrzeń miejską (kolektyw milz: Sowing Machines). Wystawa jest też okazją do ożywionych dyskusji - niekoniecznie międzyludzkich (Ksawery Kaliski: Talk 2 me). Wśród tego typu typu idei swoją premierę będą miały instalacje grupy panGenerator oraz Dawida Górnego. W osobnym bloku zostaną zaprezentowane najnowsze i najciekawsze projekty młodych adeptów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wszystkie prezentowane prace wykorzystują umiejętności i wiedzę techniczną w nowatorski, zaskakujący sposób, wychodząc poza przyjęte schematy użytkowania i funkcjonalności przedmiotów. To specyficzne pojmowanie technologii - od prostych maszyn po komputery - nabiera nowego znaczenia w kontekście regionu śląskiego, którego historia od czasu rewolucji przemysłowej związana jest z rozwojem technicznym.

Art+bits to nie tylko okazja do prezentacji innowacyjnych działań artystycznych, lecz także spotkanie twórców i eksperymentatorów, którzy poszukują nowych kontaktów, wiedzy oraz inspiracji, a przede wszystkim chcą dobrze spędzić czas. Oprócz wystawy, w ramach festiwalu odbędą się warsztaty i prelekcje przygotowane przez zaproszonych twórców.

wstęp wolny.