Poczytalność: Spotkanie z Rają Shehadehem

22 października 2014, godz. 18:00
spotkanie literackie

Wydawnictwo Karakter, Rondo Sztuki i Zła buka zapraszają na spotkanie z Rają Shehadehem, autorem książek „Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie”, „Obcy w domu”, „Dziennik czasu okupacji”.

Raja Shehadeh urodził się w 1951 roku w Jafie. Palestyński pisarz i prawnik, jeden z twórców organizacji praw człowieka Al-Hak (Prawda). Jest autorem wielu książek na temat prawa międzynarodowego, praw człowieka i Środkowego Wschodu. Mieszka w Ramallah.

„Palestyńskie wędrówki” to wstrząsająca opowieść o historii politycznych rozczarowań i nadziei dla Palestyny, oparta na tradycyjnej dla palestyńskiej kultury koncepcji wędrówki, „sarha”. To również rzecz o znikaniu biblijnego krajobrazu. Za tę książkę Raja Shehadeh w 2008 roku otrzymał The Orwell Prize, prestiżową nagrodę przyznawaną autorom książek o tematyce politycznej, w 2012 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W „Obcych w domu” opowiada nie tylko o palestyńskich aspiracjach narodowych, ale i ambiwalentnej relacji z ojcem, rozpiętej między podziwem, miłością, potrzebą akceptacji a chęcią samostanowienia i odnalezienia własnej drogi. W najnowszym, wydanym w 2013 „Dzienniku czasu okupacji” Shehadeh w przejmujący sposób opisuje rzeczywistość w jej wymiarze publicznym i prywatnym, pokazując, jak polityka wpływa na codzienne życie Palestyńczyków.

"Tam wszystko jest polityczne. Drzewa oliwne, które uparcie trwają tam, gdzie nie wolno. Dziurawa droga, woda... Pejzaż zeszpecony murem. Tę książkę przepełnia sprawiedliwy gniew z powodu tysiąca niegodziwości, jakie okupanci wyrządzają Palestyńczykom. A mimo to Raja Shehadeh ma nadzieję, że „pewnego dnia Żydzi i Arabowie wyruszą razem w świat jako wysłannicy pokoju, kultury i odnowy". [Artur Domosławski]

Lektura książek Shehadeha to rzadka okazja, by na świat i Bliski Wschód spojrzeć z innej, nieobecnej w polskich mediach perspektywy.


Raja Shehadeh jest gościem tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Wydawcą jego książek jest Wydawnictwo Karakter.

wstęp wolny.