DESIGN IT. IN SILESIA

od 15 lutego do 1 marca 2015
Galeria+DESIGN IT. IN SILESIA.

Nie sposób określić dzisiaj stanu designu ze Śląska. Jest to aktualnie niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedzina. Czerpie z wielu inspiracji. Łączy wątki zaczerpnięte ze sztuki, architektury i rzemiosła. Tradycja przeplata się z nowoczesnością. Wspólną wartością nowych produktów jest ich tradycyjnie śląska cecha: pragmatyczność. Wszystkie są funkcjonalne i użyteczne. Na wystawie chcemy pokazać przede wszystkim projekty premierowe, doceniane za innowacyjne rozwiązania i autorski wyrazisty styl. Ich twórcy zwykle pochodzą ze Śląska, często pracują i działają poza tym regionem. Swoim pracom nadają jednak zawsze „śląski znak jakości”.

Wystawa „DESIGN IT! IN SILESIA!” skupia się na jednym z fragmentów większej całości jakim jest śląski design. Pokazujemy produkty, które w pewien sposób oddają stan śląskiego designu, ale zaznaczamy, że jest to wybór subiektywny i absolutnie nie wyczerpujący tematu.

Pierwsza edycja wystawy odbyła się w Instytucie Polskim w Berlinie (4.12.2014 – 8.02.2015) Zastało wybranych 5 przedstawicieli projektowania ze Śląska, których realizacje charakteryzują się autorską wizją i oryginalnym podejściem do tematu. Wszystkie wybrane produkty cechuje także FUNKCJONALNOŚĆ z domieszką szaleństwa. Pokazywany przez nas design łączy w sobie bowiem typową dla Ślązaków praktyczność ze specyficznym rodzajem fantazji i sięganie do tradycji, jako punktu wyjścia do nowych rozwiązań projektowych. Design ze Śląska nie ustępuje światowemu projektowaniu. Wyróżnia go natomiast ciekawe podejście do materiału (KOSAK), formy (KAFTI), minimalizm i nowoczesność (CODE DESIGN), pomysłowość (LATKO/FRAGSTEIN) i innowacyjność (SOKKA). Stawiamy na mocne marki, których projekty są wizytówką regionu, a ich produkty realizowane są na światowym poziomie.

Podczas drugiej edycji wystawy oprócz produktów pokazywanych w pierwszej edycji (Krzesło A1 duetu Latko/ Fragstein, Karwasz – Michała Latko) zostanie pokazane wyróżniane i docenione produkty: ŚPIWÓR RADICAL CUSTOM 1Z – zaprojektowany przez Wojciecha Pająka I Wojciecha Kłapcię / PajakSport, Poziomnicę Pro 600 oraz produkt niespodziankę zrealizowany przez biuro projektowe SOKKA, kolekcję sof i foteli Fin autorstwa Tomasza Augustyniaka (dla firmy Marbet). Swoje polskie premiery na wystawie będą miały lampy ORZ7 IN skonstruowane przez Filipa Gałuszkę z grupy projektowej SPEYS.COM.PL oraz Snowcookie – osobisty trener narciarski zaprojektowany przez Piotra Łukasika.

Wystawie towarzyszy otwarty nabór projektów. Zostanie wybrany produkt, która będzie pokazany na wystawie.

Kurator: Adrian Chorębała
Aranżacja wystawy i komunikacja wizualna: Katarzyna Furgalińska, Dorota Żurek, Łukasz Fragstein
Koordynatorzy projektu: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski/ Geszeft

wernisaż wystawy: 15 lutego 2015, godz. 18:00/ Galeria +

Patronat medialny: