Obrona pracy dyplomowej Bartłomieja Skrzyczka "Stadion"
12 marca 2015 o godz. 10.00
Rondo Sztuki
Autor o swoim dyplomie: W 2011 roku natknąłem się po raz pierwszy na nieczynny stadion, położony naprzeciwko Parku Kościuszki, pomiędzy ulicami – Zgrzebnioka i Ceglaną, a raczej na pozostałości po architekturze w postaci kamiennych kikutów, surowych, betonowych bloków ławek.
Wizytujący obiekt nie znali jego historii. Z czasem określali, że jakiegokolwiek meczu nigdy tutaj nie było. Pewien chłopak we wspomnieniach z połowy lat 90. wyznał, że było tam boisko rugby. Prócz funkcji sportowej, zarysowywało się bardzo wyraźnie wykorzystanie miejsca w sposób prywatny.
I tak, kolejni rozmówcy dodawali nowe informacje, rozbudowując tożsamość tego miejsca.
Historia obiektu sięga 1920 roku, od momentu dzierżawy przez 1. fc, któremu w 1930 r. wypowiedziano umowę. Stadion przeszedł we władanie Wojska Polskiego, miało tu miejsce szkolenie hufców gimnazjalnych. W 1939 r. 1. fc powraca tutaj z wybudowanego w 1934 r. stadionu w Muchowcu, korzystając z niego do 1945 r.
Użytkował go potem AZS i WMKS Katowice; pierwszy klub korzystał z niego do końca lat 60. Drugi w 1948 r. zmienił nazwę na Gwardię Katowice i grał tam przez trzy lata. Powrócił w 1965 r. sekcją trampkarzy, która istniała do 1971 r. Aż do dzisiaj obiekt, mimo odbudowy trwającej do końca lat 80., nie odzyskał dawnego blasku.
Projekt nie został ukończony. Stanowi początek realizacji, włączając niniejszy stadion w globalny kontekst innych, zapomnianych miejsc.