Publiczne Obrony Dyplomów ASP w Katowicach

19 czerwca 2015
Rondo Sztuki

19 czerwca 2015 (piątek)
Wydział projektowy: Wzornictwo


9:00
Bidzińska Ewelina

Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Projekt lampy do naświetlania promieniami podczerwonymi we współpracy z firmą Astar
Recenzent: dr hab. Andrzej Śmiałek
Projekt lampy typu Sollux powstał dla zwiększenia użyteczności dotychczas stosowanych rozwiązań. Proces projektowy podparty został analizą ergonomiczną oraz wywiadami z użytkownikami, a zaproponowane rozwiązanie umożliwia szybsze i łatwiejsze użytkowanie lampy. Za pomocą jednego uchwytu regulujemy wysokość, kąt pochylenia oraz obrót tubusa lampy. Projekt realizowany przy współpracy z firmą Astar, producentem lamp Sollux.9:00Bidzińska Ewelina

9:30
Czechowska Kamila

Promotor: dr Justyna Kucharczyk
Temat: Projekt systemu wspomagającego realizację zamówień florystycznych
Recenzent: dr Anna Pohl
Projekt dla florystów ma zmienić obecny, uciążliwy sposób składania zamówień. Analiza tematu doprowadziła do zaprojektowania aplikacji na tablet, pozwalającej zapisać spersonalizowane życzenia klienta oraz zorganizować pracę dzięki kalendarzowi florysty. Według badań, ogólna ocena aplikacji to 4,8/5.


10:00
Kasperek Marek

Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Mebel wypoczynkowy dla osób starszych
Recenzent: dr Andrzej Klisz
Projekt mebla wypoczynkowego dla osób starszych jest odpowiedzią na realne potrzeby starzejącego się społeczeństwa Europy. Obszerna analiza ergonomiczna i rozpoznanie problemów z jakimi spotykają się na co dzień osoby o zmniejszonej motoryce zaowocowało powstaniem projektu mebla, który znacząco ułatwi użytkownikowi samodzielne siadanie i wstawanie. Produkty tego typu rzadko są atrakcyjne wizualnie, dlatego wiele wysiłku zostało włożone w uczynienie mebla eleganckim i budzącym „domowe” skojarzenia.


10:30
Legień Katarzyna

Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Projekt mebli do przechowywania przeznaczony do pokoju dziennego we współpracy z Dobroteką
Recenzent: mgr Jan Cegiełka
Czy nowoczesność musi kojarzyć się z chłodem – nie! Dowodem jest projekt mebli modułowych do pokoju dziennego, który mimo oszczędnej formy wprowadza ciepło do wnętrza. Inspiracja stylem skandynawskim przejawia się w jasnej kolorystyce i wykorzystaniu naturalnych materiałów, jednak to możliwość stworzenia własnej kompozycji jest największą zaletą projektu


11:30
Mieszko Martyna

Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Projekt mebla wypoczynkowego z funkcją przechowywania we współpracy z Dobroteką
Recenzent: mgr Jadwiga Husarska-Sobina
Ideą projektu było stworzenie komfortowego systemu mebli, który będzie kojarzony ze stylem skandynawskim. Zadaniem mebli jest zapewnienie swobodnej kompozycji strefy wypoczynku w różnorodnych wnętrzach – zarówno nowoczesnych, młodzieżowych jak i bardziej klasycznych. Głównym elementem zestawu jest sofa. Linia podłokietników płynnie przechodząca w linię oparcia tworzy harmonijny układ brył. Wymiary oraz kształt poduszek dostosowano tak, by za pomocą kilku kroków przygotować sofę do funkcji spania. Całość unosi się na charakterystycznych dwukolorowych nóżkach. Przymocowane do bocznej części ramy piny pełnią funkcję wieszaków. W zależności od potrzeb, użytkownik może dobrać półkę lub organizator na gazety, bądź oba akcesoria na raz. Piny oraz nóżki są odkręcane a każda miękka część mebla posiada zdejmowane pokrycie. Ta funkcja pozwala użytkownikowi na szybką wymianę poszczególnych elementów na inny wariant kolorystyczny.


12:00
Mularczyk Paweł

Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Projekt wózka bocznego do motocykla we współpracy z firmą Sidecars
Recenzent: dr Michał Kracik
Projekt uniwersalnego wózka bocznego do motocykla realizowany we współpracy z firmą Sidecars.pl z Łodzi. Przyczepa umożliwia przewożenie pasażera w bardziej komfortowych warunkach oraz zwiększa ilość miejsca przeznaczonego na bagaż. Poszukiwanie rozwiązań z zakresu przestrzennego rozplanowania przyczepy, pozwoliło na sprawdzenie ich trafności oraz porównania z założeniami projektowymi. Przyczepa jest ergonomiczna i atrakcyjna wizualnie dzięki przeprowadzonej analizie rynku jednośladów oraz zebraniu informacji na temat istniejących rozwiązań i trendów w projektowaniu.


12:30
Słowik Iga

Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Rozwiązanie ułatwiające lokalizację deski kitesurfingowej. Accio tracking device
Recenzent: dr Daniel Zieliński
Prezentowany projekt jest odpowiedzią na odwieczny problem kitesurferów, którzy podczas pływania gubią swoje deski. Kitesurfer z pozycji poziomu wody i zazwyczaj rozfalowanej powierzchni morza nie jest w stanie zlokalizować dryfującej deski. Nadrzędnym celem prezentowanego rozwiązania było umożliwienie zlokalizowania zagubionego sprzętu zarówno pod kątem kierunku jak i odległości od użytkownika. Ergonomiczne urządzenie wykorzystuje technologie GPS i zsynchronizowaną z nadajnikiem aplikację mobilną na smartphony.


13:00
Wilk Karolina

Promotor: dr Justyna Kucharczyk
Temat: Miejsca i czasy Dąbrowy Górniczej – projekt przewodnika
Recenzent: dr Zofia Oslislo-Piekarska
Przewodnik po Dąbrowie Górniczej został zaprojektowany na podstawie opowiadań Dąbrowskich Seniorów ze Stowarzyszenia ‚‚Civitas’’. Przewodnik w postaci mapy oraz serii kart obrazuje jak na przestrzeni lat zmieniało się miasto. Mapa posiada dwie warstwy: widoczną, na której pokazana jest współczesna Dąbrowa Górnicza oraz ukrytą, której zawartość odsłania jedynie światło UV. Warstwa ta pokazuje miejsca, których już nie ma, wydarzenia ze wspomnień seniorów, ilustracje dąbrowskich legend i bajek.


WSTĘP WOLNY.