Wystawa podyplomowa- WZORNICTWO

od 19 do 30 czerwca 2015
Rondo Sztuki

W tym roku do obrony dyplomów przystąpiło 33 studentów kierunku Wzornictwo Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Teraz wszystkie obronione prace będzie można oglądać w Rondzie Sztuki.
Jak co roku rozpiętość tematyczna i warsztatowa jest ogromna. Wśród prac znajdziecie pojazd ułatwiający poruszanie się osobom starszym, narzędzia ogrodnicze, górską hulajnogę, wannę, a nawet projekt przystanku autobusowego.
Na wystawie prezentowane będą również książki, gry mobilne, elementy wspomagające rozwój dzieci, akcesoria wyposażenia wnętrz i wiele innych rozwiązań projektowych.

Wernisaż: 19 czerwca 2015 (piątek)
wstęp wolny.

1. Harazin Aleksandra i Kącka Anna
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Moje Czechowice Dziedzice. Projekt działań zachęcających do poznawania gminy
Recenzent: dr Paulina Rojek-Adamek
Projekt przybliża atrakcje i ważne miejsca Czechowic-Dziedzic. Zachęca przedszkolaków i uczniów do odkrywania swojego miasta w formie zabawy, a nauczycielom ułatwia prowadzenie atrakcyjnych zajęć. Projekt skierowany do mieszkańców gminy. Dedykowana miastu ławka jest pretekstem do spotkania i aktywnego spędzania czasu.

2. Kozłowski Rafał
Promotor: prof. dr hab. Michał Kliś
Temat: Interaktywny podręcznik do fizyki dla pierwszego roku gimnazjum FIZINT
Recenzent: dr Damian Pietrek
Projekt interaktywnego podręcznika do fizyki dla uczniów pierwszej klasy gimnazjum, aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne z systemem Android, zawiera zagadnienia z wiedzy teoretycznej, oraz interaktywne ćwiczenia mające na celu sprawdzenie i utrwalenie wiedzy ucznia.

3. Kucz Ewelina
Promotor: dr hab. Jerzy Wuttke, prof. ASP
Temat: Projekt przystanku miejskiej komunikacji autobusowej we współpracy z KZK-GOP w Katowicach
Recenzent: dr Andrzej Klisz
Projekt bierze pod uwagę specyficzne potrzeby różnych użytkowników, widoczność przystanku oraz otoczenia z przystanku (ze szczególnym uwzględnieniem zatoczki autobusowej). Struktura przystanku redukuje bariery. Projekt zawiera 3 warianty przystanku: duży, średni, mały. Projekt zawiera elementy dodatkowe, takie jak kosz na śmieci, podpórka, składane siedziska i info strefę.

4. Leki Katarzyna
Promotor: dr hab. Jerzy Wuttke, prof. ASP
Temat: Projekt akcesoriów żywienia zbiorowego dla stołówki szkolnej. Współpraca z Szkołą
Recenzent: dr Damian Pietrek
Podstawową z oddziałami integracyjnymi nr 13 w Mysłowicach.
Projekt ma na celu wspomóc funkcjonowanie szkolnej stołówki. Jest skierowany do konkretnej szkoły podstawowej w Mysłowicach. Obejmuje projekt tacy do przenoszenia posiłków, organizera z identyfikatorami użytkowników, uczniów klas 1–6 oraz gimnazjum jak również pojemników na sztućce i serwetki.

5. Nikiel Dorota
Promotor: dr hab. Jerzy Wuttke, prof. ASP
Temat: Projekt systemu oświetleniowego do wnętrz – współpraca z firmą DPS w Katowicach. Projekt zestawu oświetleniowego do wnętrz.
Recenzent: dr Andrzej Klisz
Celem projektu jest stworzenie serii opraw oświetleniowych wykorzystujących źródła światła LED. Dzięki interaktywności umożliwiono użytkownikowi regulację natężenia światła oraz budowanie wielorodnych układów przestrzennych. Na serię składa się lampa wisząca, kinkiet otwierany oraz kinkiety modułowe. Użytkownik staje się współtwórcą wprowadzającym zmiany w układzie, wyglądzie i funkcji obiektów.

6. Remesz Natasza
Promotor: dr hab. Jerzy Wuttke, prof. ASP
Temat: Wspieranie rehabilitacji słuchowej dzieci poprzez środki i działania rytmizujące
Recenzent: dr Mirosław Harciarek
Zestaw zabawek wspierających rozwój rytmiczny dzieci. W jego skład wchodzi trzynaście zabawek w formie ptaków. Każdy wibruje w określonym rytmie i śpiewa jak ptak. Zabawa i ćwiczenie polega na wyczuwaniu pod rękami rytmu wibracji, a następnie powtarzanie go wystukując lub klaszcząc. Jeśli rytm zostaje dobrze powtórzony przez dziecko, zabawka nagradza je śpiewem ptaka. Rytmy są podzielone na poziomy trudności – dziecko może rozwijać swoje umiejętności z zabawką.

7. Reut Agnieszka
Promotor: prof. dr hab. Michał Kliś
Temat: Gra mobilna o tematyce chemii
Recenzent: prof. dr hab. Manuel Sabalczyk
Przedmioty ścisłe nie cieszą się w szkołach dużą popularnością. Uchodzą za trudne i nieprzydatne w codziennym życiu. Problemy poruszane na lekcjach matematyki, fizyki czy chemii wydają się nieżyciowe i oderwane od rzeczywistości. Autorka grą mobilną chciałaby oswoić temat chemii i zachęcić gracza do otworzenia się na nowe zainteresowania. Autorka chciałaby skłonić go do samodzielnych poszukiwań, wzbudzając zainteresowanie chemią, która uchodzi za ciężką i skomplikowaną naukę.

8. Tyrna Anna
Promotor: dr hab. Jerzy Wuttke, prof. ASP
Temat: Projekt mobilnego zestawu pojemników i innych elementów dekoru
łazienkowego. Współpraca z firmą Roca w Gryficach.
Recenzent: prof. dr hab. Michał Kliś
Zestaw składa się z 18 elementów będących połączeniem tradycyjnych kafli oraz elementów wyposażenia łazienki, takich jak m in.: pojemniki, uchwyty oraz dekory. Są syntezą funkcji oraz formy. Nadają wnętrzu łazienki innowacyjny, minimalistyczny charakter oraz sprawiają, że każdy przedmiot ma swoje miejsce.

9. Wójcik Martyna
Promotor: dr hab. Jerzy Wuttke, prof. ASP
Temat: Wspieranie diagnostyki, terapii i rehabilitacji słuchu o środki kinetyczno-dźwiękowe
Recenzent: dr Mirosław Harciarek
Zestawy elementów dźwiękowych zaprojektowane z myślą o dzieciach z dysfunkcją słuchu, zapewniają rozwój i stymulują istniejące resztki słuchu, w kierunku rozwijania i doskonalenia zdolności do odbierania i różnicowania dźwięków drogą akustyczną. Oprócz funkcji diagnostyczno-terapeutycznej mają funkcje gry i zabawy. Charakteryzują się różnymi kontrastami dźwięku – ciche i głośne o wysokiej i niskiej częstotliwości, w rękach dziecka o różnym natężeniu. Elementy zestawów wydają dźwięki poprzez manipulację a bodźce akustyczne, które znajdują się wewnątrz są w 100% naturalne.

10. Biegus Wojciech
Promotor: dr Andrzej Klisz
Temat: Projekt górskiej hulajnogi zjazdowej
Recenzent: prof. dr hab. Michał Kliś
We współpracy z regionalnymi zakładami produkcyjnymi zaprojektowana została górska hulajnoga o konstrukcji wykorzystującej elementy z giętej sklejki. To nietypowe rozwiązanie, mające na celu użycie naturalnego materiału w miejsce zwyczajowo stosowanych elementów metalowych. Projekt służy nie tylko jako narzędzie rekreacji i źródło rozrywki, ale może przyczynić się również do promocji regionu Beskidu Śląskiego.


11. Czech Elżbieta
Promotor: dr hab. Ewa Stopa-Pielesz, prof. ASP
Temat: Projekt identyfikacji wizualnej firmy STARZ
Recenzent: prof. dr hab. Michał Kliś
Celem projektu jest odświeżenie wizerunku niemieckiej firmy STARZ oraz przedstawienie różnorodności i dynamiki jej działalności. Zaprojektowanie łatwej do zapamiętania i oddziałującej na odbiorcę identyfikacji, ułatwiającej dotarcie do większego grona klientów.


12. Dudzińska Agnieszka i Król Katarzyna
Promotor: dr Andrzej Klisz
Temat: Projekt obiektu użytkowego dla przestrzeni publicznej z zastosowaniem technologii paneli fotowoltaicznych
Recenzent: dr Anna Pohl
Obiekt w przestrzeni miejskiej, służący do ładowania urządzeń mobilnych. Pobiera energię słoneczną poprzez panel fotowoltaiczny umieszczony na zadaszeniu. Pozyskaną energię kumuluje w akumulatorach, które umożliwiają ładowanie urządzeń, takich jak smartfony, tablety, laptopy. Instalacja fotowoltaiczna zapobiega degradacji środowiska, dlatego produkt ten jest ekologiczny.

13. Goral Łukasz
Promotor: dr hab. Agata Chmielarz
Temat: Projekt wanny wolnostojącej we współpracy z firmą ROCA w Gryficach
Recenzent: dr Andrzej Klisz
Wanna została zaprojektowana dla marki Roca i wykonana zostanie z wysokiej jakości materiału Solid Surface. Lekka i minimalistyczna forma idealnie wpisuje się w panujące trendy aranżacji wnętrz i odpowiada na wysokie wymagania użytkownika tworząc komfortową strefę relaksu. Wanna produkowana będzie z pojedynczego odlewu, przy zachowaniu niskiej wagi. Dzięki temu koszty produkcji zostały zminimalizowane w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku

14. Gruszka Karolina
Promotor: dr hab. Ewa Stopa-Pielesz, prof. ASP
Temat: Identyfikacja wizualna bistro Za progiem
Recenzent: dr Andrzej Klisz
Celem projektu identyfikacji wizualnej bistro Za progiem jest stworzenie spójnego i łatwego do zapamiętania wizerunku odpowiadającego charakterowi miejsca. Identyfikacja zbudowana jest na znaku oraz na zmiennej szacie graficznej odzwierciedlającej sezonowość menu. Zakres pracy obejmuje druki akcydensowe, publikacje cyfrowe, gadżety oraz elementy wnętrza bistro.

15. Kotas Daria
Promotor: dr hab. Agata Chmielarz
Temat: Projekt wybranych akcesoriów dla firmy PORSCHE
Recenzent: prof. dr hab. Michał Kliś
DK002 to modułowa torebka damska, dająca możliwość skomponowania wypinanych elementów wewnętrznych w zależności od potrzeb użytkowniczki, a także wybrania dowolnego układu kolorystycznego z zewnątrz. Torebka może być konfigurowana przez każdego przy pomocy specjalnie zaprojektowanej aplikacji, która umożliwia łatwy dostęp do wybranych funkcji. Dzięki spełnieniu tych założeń, projekt trafi do szerokiego grona odbiorców.

16. Bengier Romana
Promotor: dr hab. Agata Chmielarz
Temat: Projekt podziału przestrzeni mieszkalnej
Recenzent: dr Damian Pietrek
Projekt ruchomej, aktywnej przegrody przestrzeni mieszkalnej. Powstał w celu umożliwienia rozdzielenia przenikających się stref w pomieszczeniach. Charakteryzuje się minimalistyczną modułową formą, pozwala użytkownikowi na zmiany poprzez otwierane półki, szklane przegrody z możliwością personalizacji oraz użytkowy blat, mogący służyć jako pomocniczy stolik.

17. Wydera Dariusz
Promotor: dr Andrzej Klisz
Antravelo – mały rower miejski wspomagany silnikiem elektrycznym
Recenzent: dr hab. Agata Chmielarz
Motywacją do podjęcia tematu było stworzenie ekologicznego środka transportu miejskiego, jako alternatywy do samochodu czy motocykla. Rama roweru została zaprojektowana w technologii kompozytu z włókna węglowego, co w praktyce oznacza niską wagę i estetyczny, pozbawiony spawów wygląd. Silnik elektryczny o mocy 250W zapewnia wspomaganie do 25km/h. 20 calowe koła i mała rama składają się na wygodny i zwrotny rower do jazdy miejskiej. Silnik elektryczny i podzespoły do wykonania roweru zapewniła firma Zasada Bikes z Wielunia.

18. Bidzińska Ewelina
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Projekt lampy do naświetlania promieniami podczerwonymi we współpracy z firmą Astar
Recenzent: dr hab. Andrzej Śmiałek
Projekt lampy typu Sollux powstał dla zwiększenia użyteczności dotychczas stosowanych rozwiązań. Proces projektowy podparty został analizą ergonomiczną oraz wywiadami z użytkownikami, a zaproponowane rozwiązanie umożliwia szybsze i łatwiejsze użytkowanie lampy. Za pomocą jednego uchwytu regulujemy wysokość, kąt pochylenia oraz obrót tubusa lampy. Projekt realizowany przy współpracy z firmą Astar, producentem lamp Sollux.9:00Bidzińska Ewelina

19. Czechowska Kamila
Promotor: dr Justyna Kucharczyk
Temat: Projekt systemu wspomagającego realizację zamówień florystycznych
Recenzent: dr Anna Pohl
Projekt dla florystów ma zmienić obecny, uciążliwy sposób składania zamówień. Analiza tematu doprowadziła do zaprojektowania aplikacji na tablet, pozwalającej zapisać spersonalizowane życzenia klienta oraz zorganizować pracę dzięki kalendarzowi florysty. Według badań, ogólna ocena aplikacji to 4,8/5.


20. Kasperek Marek
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Mebel wypoczynkowy dla osób starszych
Recenzent: dr Andrzej Klisz
Projekt mebla wypoczynkowego dla osób starszych jest odpowiedzią na realne potrzeby starzejącego się społeczeństwa Europy. Obszerna analiza ergonomiczna i rozpoznanie problemów z jakimi spotykają się na co dzień osoby o zmniejszonej motoryce zaowocowało powstaniem projektu mebla, który znacząco ułatwi użytkownikowi samodzielne siadanie i wstawanie. Produkty tego typu rzadko są atrakcyjne wizualnie, dlatego wiele wysiłku zostało włożone w uczynienie mebla eleganckim i budzącym „domowe” skojarzenia.

21. Legień Katarzyna
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Projekt mebli do przechowywania przeznaczony do pokoju dziennego we współpracy z Dobroteką
Recenzent: mgr Jan Cegiełka
Czy nowoczesność musi kojarzyć się z chłodem – nie! Dowodem jest projekt mebli modułowych do pokoju dziennego, który mimo oszczędnej formy wprowadza ciepło do wnętrza. Inspiracja stylem skandynawskim przejawia się w jasnej kolorystyce i wykorzystaniu naturalnych materiałów, jednak to możliwość stworzenia własnej kompozycji jest największą zaletą projektu

22. Mieszko Martyna
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Projekt mebla wypoczynkowego z funkcją przechowywania we współpracy z Dobroteką
Recenzent: mgr Jadwiga Husarska-Sobina
Ideą projektu było stworzenie komfortowego systemu mebli, który będzie kojarzony ze stylem skandynawskim. Zadaniem mebli jest zapewnienie swobodnej kompozycji strefy wypoczynku w różnorodnych wnętrzach – zarówno nowoczesnych, młodzieżowych jak i bardziej klasycznych. Głównym elementem zestawu jest sofa. Linia podłokietników płynnie przechodząca w linię oparcia tworzy harmonijny układ brył. Wymiary oraz kształt poduszek dostosowano tak, by za pomocą kilku kroków przygotować sofę do funkcji spania. Całość unosi się na charakterystycznych dwukolorowych nóżkach. Przymocowane do bocznej części ramy piny pełnią funkcję wieszaków. W zależności od potrzeb, użytkownik może dobrać półkę lub organizator na gazety, bądź oba akcesoria na raz. Piny oraz nóżki są odkręcane a każda miękka część mebla posiada zdejmowane pokrycie. Ta funkcja pozwala użytkownikowi na szybką wymianę poszczególnych elementów na inny wariant kolorystyczny.

23. Mularczyk Paweł
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Projekt wózka bocznego do motocykla we współpracy z firmą Sidecars
Recenzent: dr Michał Kracik
Projekt uniwersalnego wózka bocznego do motocykla realizowany we współpracy z firmą Sidecars.pl z Łodzi. Przyczepa umożliwia przewożenie pasażera w bardziej komfortowych warunkach oraz zwiększa ilość miejsca przeznaczonego na bagaż. Poszukiwanie rozwiązań z zakresu przestrzennego rozplanowania przyczepy, pozwoliło na sprawdzenie ich trafności oraz porównania z założeniami projektowymi. Przyczepa jest ergonomiczna i atrakcyjna wizualnie dzięki przeprowadzonej analizie rynku jednośladów oraz zebraniu informacji na temat istniejących rozwiązań i trendów w projektowaniu.

24. Słowik Iga
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Temat: Rozwiązanie ułatwiające lokalizację deski kitesurfingowej. Accio tracking device
Recenzent: dr Daniel Zieliński
Prezentowany projekt jest odpowiedzią na odwieczny problem kitesurferów, którzy podczas pływania gubią swoje deski. Kitesurfer z pozycji poziomu wody i zazwyczaj rozfalowanej powierzchni morza nie jest w stanie zlokalizować dryfującej deski. Nadrzędnym celem prezentowanego rozwiązania było umożliwienie zlokalizowania zagubionego sprzętu zarówno pod kątem kierunku jak i odległości od użytkownika. Ergonomiczne urządzenie wykorzystuje technologie GPS i zsynchronizowaną z nadajnikiem aplikację mobilną na smartphony.

25. Wilk Karolina
Promotor: dr Justyna Kucharczyk
Temat: Miejsca i czasy Dąbrowy Górniczej – projekt przewodnika
Recenzent: dr Zofia Oslislo-Piekarska
Przewodnik po Dąbrowie Górniczej został zaprojektowany na podstawie opowiadań Dąbrowskich Seniorów ze Stowarzyszenia ‚‚Civitas’’. Przewodnik w postaci mapy oraz serii kart obrazuje jak na przestrzeni lat zmieniało się miasto. Mapa posiada dwie warstwy: widoczną, na której pokazana jest współczesna Dąbrowa Górnicza oraz ukrytą, której zawartość odsłania jedynie światło UV. Warstwa ta pokazuje miejsca, których już nie ma, wydarzenia ze wspomnień seniorów, ilustracje dąbrowskich legend i bajek.

26. Gawron Sandra
Temat: Projekt obiektów o funkcji edukacyjno-promocyjnej. Szlak Zabytków Techniki
Promotor: dr Justyna Kucharczyk
Recenzent: dr Anna Pohl
Projekt obejmuje serię kart pamiątkowych znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki. Przestrzenne obiekty łączą w sobie funkcję edukacyjną i promocyjną. Dyplom jest propozycją systemowego promowania, zarówno poszczególnych instytucji, jak i całego szlaku.

27. Szymczyk Wioletta
Temat: Projekt wybranych narzędzi ogrodniczych.
Promotor: dr hab. Agata Chmielarz
Recenzent: prof. Michał Kliś
W pracy zrealizowano narzędzia ogrodnicze w obszarze wybranej uprawy roślinnej. Aspekt funkcjonalny i poziom ergonomiczności przyjęto jako główne kryteria analizy rynku narzędzi i podstawy założeń projektowych. Rozwiązanie dotyczy optymalizacji postawy w czasie pracy, co wynika również ze zróżnicowanych funkcji uchwytu. Narzędzie spełnia oczekiwania co do przejrzystości i integracji formy.

28. Wrzosek Mateusz
Temat: Projekt rollatora dla osób starszych
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś
Recenzent: dr Andrzej Klisz
Elegancki rollator ułatwiający poruszanie się osobom starszym w przestrzeni miejskiej, domu oraz parkach. Posiada innowacyjny sposób prowadzenia poprzez opieranie się na specjalnych uchwytach. Rozwiązanie to także dobrze sprawdza się przy rekonwalescencji osób z kontuzjami kończyn dolnych, nauki chodzenia na protezie czy rehabilitacji osób ze stwardnieniem rozsianym.

29. Kamińska Magdalena
Zawieja Magdalena
Temat: Dizajn ze sznurka
Promotor: dr Justyna Kucharczyk
Recenzent: dr Zofia Oslislo-Piekarska
Dizajn ze sznurka to panele do nauki techniki m. in. haftu krzyżykowego lub szycia poprzez działanie w skali makro w przestrzeni miejskiej. Projekt jest odniesieniem do tradycji, okazją do rozwoju pasji, kształtuje kreatywne myślenie, umiejętności manualne i współpracę. Powstał w ramach międzynarodowego projektu Dizajn na Pograniczu, którego celem była aktywizacja mieszkańców i kluczowych miejsc w Czechowicach-Dziedzicach i czeskim mieście Orlova. Inspiracją do działań w obszarze sztuki ludowej i rękodzieła było aktywne
środowisko twórcze obu miast partnerskich.

30. Kozakiewicz Laura
Temat: Przewodnik astronomiczny dla dzieci.
Promotor: prof. ASP Ewa Stopa-Pielesz
Recenzent: mgr Bogusława Zagoła.
Projekt obejmuje podręcznik oraz uzupełniającą go, interaktywną aplikację na tablet. Wybraną grupą docelową są dzieci chodzące do szkoły podstawowej, tym samym realizujące pierwsze zagadnienia z dziedziny astronomii. Celem podjętej pracy jest przybliżenie dzieciom zagadnień astronomicznych oraz zachęcenie do rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

31. Ogierman-Fus Honorata
Promotor: prof. ASP Jerzy Wuttke
Recenzent: dr Damian Pietrek
Praca obejmuje zagospodarowanie parku przykościelnego parafii pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Ornontowicach. Celem pracy jest zapewnienie właściwego przeżywania nabożeństw (projekt ławki) oraz poza ich czasem trwania: miejsce cichych zabaw, umożliwiające dzieciom i ich opiekunom czynny relaksu na wolnym powietrzu.

32. Paluszyńska Marta
Temat: Zestaw elementów i działań zabawowych dla dzieci i dorosłych w ogrodzie.
Promotor: prof. ASP Jerzy Wuttke
Recenzent: prof. Manuel Sabalczyk
Główne założenie projektu to zaproponowanie rozwiązania, które zachęci do zabawy na powietrzu. Zaproponowane rozwiązanie łączy w sobie cechy zabawek wodnych i konstrukcyjnych. Sprawia to, że zabawa jest interesująca i atrakcyjna.

33. Piątek Natalia
Promotor: prof. ASP Ewa Stopa-Pielesz
Recenzent: prof. Manuel Sabalczyk
Dyplom składa się z projektu winiety, informatora w wersji elektronicznej, a także wersji drukowanej. Dodatkowym elementem dyplomu jest wersja informatora dla osób niewidomych i niedowidzących.WSTĘP WOLNY.