Miasto w budowie: spotkanie z Olgą Tokarczuk

21 października, godz. 18:00
spotkanie literackie

Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach.
Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.
Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.
Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.


Olga Tokarczuk - jedna z najpopularniejszych i poczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Nike 2008 (za Biegunów). Należy do jednych z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.MIASTO W BUDOWIE – Historie
|październik - listopad 2015 |Katowice
Powieści, opowiadania, reportaże - wciąż ciekawi jesteśmy historii , które snuje współczesna literatura. Dlatego właśnie powraca Miasto w Budowie - cykl spotkań czytelników z autorami w Katowicach. Nawiązując do poprzednich edycji stawiamy na świeże autorskie spojrzenia i nie ograniczamy się do jednego gatunku literackiego. Jakie historie opowiadać będą w Katowicach Olga Tokarczuk i Max Cegielski dowiedzieć się będzie można już w październiku. Kolejne historie odsłonią się w listopadzie.
Tegoroczna odsłona (a właściwie reaktywacja) cyklu Miasto w Budowie jest częścią większej całości pod nazwą Wczytani w Kato – szeregu wspólnych działań Fundacji Hu-Ta, grupy mieszkańców Katowic (wczytani.com) i partnerów lokalnych (m.in. Rondo Sztuki, Uniwersytet Śląski, Media Lab Katowice), która wspierać ma integrację sąsiedzką mieszkańców Śródmieścia poprzez spotkania ,dyskusje, a przede wszystkim wspólne działanie w przestrzeni miejskiej. Tej jesieni gośćmi cyklu będą autorzy książek, które wczytani wybrali do wspólnego księgozbioru, a kluczem spotkań będzie hasło „Historie”.
Cykl Miasto w Budowie powstał w połowie 2013 jako rezultat współpracy Fundacji z lokalnymi partnerami (Rondo Sztuki , klubokawiarnia Sienkiewicza 27, Uniwersytet Śląski) i prezentował mieszkańcom Katowic różnorodność współczesnej literatury polskiej. Gośćmi imprezy byli m.in.: Andrzej Stasiuk, Justyna Bargielska, Filip, Springer, Jacek Dehnel, , Szczepan Twardoch, Małgorzata Rejmer, Andrzej Muszyński, Marek Bieńczyk. W realizację większości działań (w tym merytorycznych) zaangażowani byli jako wolontariusze studenci UŚ, a duża ich część odbywała się z udziałem lub wsparciem kadry akademickiej (spotkanie z Andrzejem Stasiukiem prowadził prof.Ryszard Koziołek). Festiwal spotkał się dużym z zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem ze strony katowickiej publiczności.
Dodatkowym przesłaniem festiwalu jest promocja wspólnych inicjatyw podmiotów i środowisk działających w sektorze kultury w Katowicach.
Miasto w Budowie tworzą:
Fundacja Hu-Ta, wczytani.com, Rondo Sztuki
Partnerzy: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Karakter
Miasto w Budowie 2015 odbywa się w ramach projektu Wczytani w Kato dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015

wstęp wolny.

Patroni medialni: