Miasto w budowie: spotkanie z Maxem Cegielskim

28 października 2015, godz. 18:00
spotkanie literackie

„Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” to fascynująca biografia Bronisława Grąbczewskiego, a zarazem reportaż z podróży jego śladami. Główny bohater to postać tyleż wyrazista, co zagadkowa: słynny podróżnik, który będąc synem powstańca styczniowego, zaciągnął się do służby w carskiej armii. Jako jej oficer w latach osiemdziesiątych XIX wieku stał się jednym z najważniejszych uczestników Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Środkowej. Tak trafił nawet na karty powieści Juliusza Verne'a i Rudyarda Kiplinga, sam wolał się jednak przedstawiać nie jako szpieg lecz odkrywca i badacz. Anglicy uważali Grąbczewskiego za groźnego Rosjanina, ale tuż przed śmiercią w Warszawie został uznany za „polskiego naukowca” – czy słusznie?
Max Cegielski wraz z fotografem, Mikołajem Długoszem, wyruszają szlakiem Grąbczewskiego. Chcą rozszyfrować przynajmniej niektóre z jego zagadek, a także aby zobaczyć, jak dziś wygląda życie w opisywanych przez niego miejscach. Ze Żmudzi, gdzie Grąbczewski się urodził, jadą przez Rosję, Uzbekistan aż po Pamir, zwany za jego czasów Dachem Świata. Ta podwójna podróż – w czasie i przestrzeni – pozwala spojrzeć z innej perspektywy na naszą historię, uwikłanie w proces kolonizacji i ambiwalentne związki Polski ze Wschodem. Autor w pasjonujący sposób opisuje i interpretuje historyczne zdarzenia, a biograficzny esej przeplata pełnokrwistą reporterską opowieścią.
Książka zawiera blisko sto kolorowych fotografii autorstwa Mikołaja Długosza.

Max Cegielski – dziennikarz i pisarz. W TVP Kultura współprowadzi „Halę Odlotów”. Autor książek: Apokalipso (2004), Pijani bogiem (2007), Masala (2008), Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (Nagroda imienia Beaty Pawlak, 2009), Mozaika. Śladami Rechowiczów (2011) oraz Leksykon buntowników (2013). Twórca i kurator projektów artystycznych Global Prosperity (Gdańsk – Warszawa, 2010) oraz Migrujący Uniwersytet Mickiewicza (Stambuł, 2014).

Mikołaj Długosz – artysta wizualny i fotograf, pracuje głównie z archiwami i materiałami znalezionymi. Wydał książki: Pogoda ładna (2006), Real foto (2008), 1994 (2011) oraz Proszę wejść (2012, z Sylwią Chutnik). Jego prace pokazywane były między innymi w paryskim Centre Pompidou, warszawskiej galerii Asymetria i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w bytomskiej galerii Kronika oraz krakowskim Bunkrze Sztuki. Współpracuje z Nowym Teatrem i Fundacją Bęc Zmiana. Obecnie pracuje nad książką Lato w mieście.

MIASTO W BUDOWIE – Historie
|październik - listopad 2015 |Katowice

Powieści, opowiadania, reportaże - wciąż ciekawi jesteśmy historii , które snuje współczesna literatura. Dlatego właśnie powraca Miasto w Budowie - cykl spotkań czytelników z autorami w Katowicach. Nawiązując do poprzednich edycji stawiamy na świeże autorskie spojrzenia i nie ograniczamy się do jednego gatunku literackiego. Jakie historie opowiadać będą w Katowicach Olga Tokarczuk i Max Cegielski dowiedzieć się będzie można już w październiku. Kolejne historie odsłonią się w listopadzie.
Tegoroczna odsłona (a właściwie reaktywacja) cyklu Miasto w Budowie jest częścią większej całości pod nazwą Wczytani w Kato – szeregu wspólnych działań Fundacji Hu-Ta, grupy mieszkańców Katowic (wczytani.com) i partnerów lokalnych (m.in. Rondo Sztuki, Uniwersytet Śląski, Media Lab Katowice), która wspierać ma integrację sąsiedzką mieszkańców Śródmieścia poprzez spotkania ,dyskusje, a przede wszystkim wspólne działanie w przestrzeni miejskiej. Tej jesieni gośćmi cyklu będą autorzy książek, które wczytani wybrali do wspólnego księgozbioru, a kluczem spotkań będzie hasło „Historie”.
Cykl Miasto w Budowie powstał w połowie 2013 jako rezultat współpracy Fundacji z lokalnymi partnerami (Rondo Sztuki , klubokawiarnia Sienkiewicza 27, Uniwersytet Śląski) i prezentował mieszkańcom Katowic różnorodność współczesnej literatury polskiej. Gośćmi imprezy byli m.in.: Andrzej Stasiuk, Justyna Bargielska, Filip, Springer, Jacek Dehnel, , Szczepan Twardoch, Małgorzata Rejmer, Andrzej Muszyński, Marek Bieńczyk. W realizację większości działań (w tym merytorycznych) zaangażowani byli jako wolontariusze studenci UŚ, a duża ich część odbywała się z udziałem lub wsparciem kadry akademickiej (spotkanie z Andrzejem Stasiukiem prowadził prof.Ryszard Koziołek). Festiwal spotkał się dużym z zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem ze strony katowickiej publiczności.
Dodatkowym przesłaniem festiwalu jest promocja wspólnych inicjatyw podmiotów i środowisk działających w sektorze kultury w Katowicach.
Miasto w Budowie tworzą:
Fundacja Hu-Ta, wczytani.com, Rondo Sztuki
Partnerzy: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Karakter
Miasto w Budowie 2015 odbywa się w ramach projektu Wczytani w Kato dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015.

wstęp wolny.

Patroni medialni: