Katarzyna Surmiak-Domańska w Mieście w Budowie

24 listopada 2015, godz. 18:00
spotkanie literackie

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach  festiwalu literackiego Miasto w Budowie.

Tym razem naszym gościem będzie Katarzyna Surmiak-Domańska - reporterka związana od lat z "Gazetą Wyborczą". Współpracuje jako tutor z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Wydała dwa autorskie zbiory reportaży: Beznadziejna ucieczka przed Basią i Żyletka, a także opowieść reporterską pt. Mokradełko, która znalazła się w finale nagrody literackiej NIKE 2013.

Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło „Ku Klux Klan”, ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. W USA jest aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem „Klan” w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowywane przez ich ekstremistów: wysadzenie budynku sądu w Karolinie Północnej, autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników przez stan Georgia, klinik aborcyjnych w Pensylwanii oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie. Jednak Klan XXI wieku najczęściej woli nie wchodzić w konflikt z prawem. Stawia na cierpliwą indoktrynację, propagując wzorcowy styl życia tradycyjnej chrześcijańskiej rodziny, izolowanej od obcych wpływów kulturowych. Przygotowuje armię żołnierzy, którzy staną do walki w nieuchronnie zbliżającej się, ich zdaniem, wojnie ras.

Katarzyna Surmiak-Domańska, gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas, ma okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawia z Wielkimi Magami, Smokami i Kleagle’ami. Zakłada biały kaptur, staje z nimi pod płonącym krzyżem. Docieka, drąży, próbuje zrozumieć ich perspektywę.


MIASTO W BUDOWIE – Historie
|październik - listopad 2015 |Katowice

Powieści, opowiadania, reportaże - wciąż ciekawi jesteśmy historii , które snuje współczesna literatura. Dlatego właśnie powraca Miasto w Budowie - cykl spotkań czytelników z autorami w Katowicach. Nawiązując do poprzednich edycji stawiamy na świeże autorskie spojrzenia i nie ograniczamy się do jednego gatunku literackiego. Jakie historie opowiadać będą w Katowicach Olga Tokarczuk i Max Cegielski dowiedzieć się będzie można już w październiku. Kolejne historie odsłonią się w listopadzie.
Tegoroczna odsłona (a właściwie reaktywacja) cyklu Miasto w Budowie jest częścią większej całości pod nazwą Wczytani w Kato – szeregu wspólnych działań Fundacji Hu-Ta, grupy mieszkańców Katowic (wczytani.com) i partnerów lokalnych (m.in. Rondo Sztuki, Uniwersytet Śląski, Media Lab Katowice), która wspierać ma integrację sąsiedzką mieszkańców Śródmieścia poprzez spotkania ,dyskusje, a przede wszystkim wspólne działanie w przestrzeni miejskiej. Tej jesieni gośćmi cyklu będą autorzy książek, które wczytani wybrali do wspólnego księgozbioru, a kluczem spotkań będzie hasło „Historie”.
Cykl Miasto w Budowie powstał w połowie 2013 jako rezultat współpracy Fundacji z lokalnymi partnerami (Rondo Sztuki , klubokawiarnia Sienkiewicza 27, Uniwersytet Śląski) i prezentował mieszkańcom Katowic różnorodność współczesnej literatury polskiej. Gośćmi imprezy byli m.in.: Andrzej Stasiuk, Justyna Bargielska, Filip, Springer, Jacek Dehnel, , Szczepan Twardoch, Małgorzata Rejmer, Andrzej Muszyński, Marek Bieńczyk. W realizację większości działań (w tym merytorycznych) zaangażowani byli jako wolontariusze studenci UŚ, a duża ich część odbywała się z udziałem lub wsparciem kadry akademickiej (spotkanie z Andrzejem Stasiukiem prowadził prof.Ryszard Koziołek). Festiwal spotkał się dużym z zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem ze strony katowickiej publiczności.
Dodatkowym przesłaniem festiwalu jest promocja wspólnych inicjatyw podmiotów i środowisk działających w sektorze kultury w Katowicach.
Miasto w Budowie tworzą:
Fundacja Hu-Ta, wczytani.com, Rondo Sztuki
Partnerzy: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Karakter
Miasto w Budowie 2015 odbywa się w ramach projektu Wczytani w Kato dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015

wstęp wolny.