Design 32. Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2015

od 8 do 30 kwietnia 2016
Rondo Sztuki

Wernisaż wystawy, wręczenie nagród i wyróżnień
8 kwietnia 2016, godz. 17.00

Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki

Odwiedź wystawę i zagłosuj na Nagrodę Publiczności
Wejdź na www.galeria.asp.katowice.pl
i zagłosuj na Nagrodę Internautów

Konkurs Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych jest dorocznym przeglądem najlepszych dyplomowych prac magisterskich, a co za tym idzie, najlepszych osiągnięć wydziałów projektowych w dziedzinie dizajnu i projektowania graficznego. Biorą w nim udział po cztery najlepsze dyplomy powstałe w ośmiu uczelniach plastycznych podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tradycyjnie organizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, a wystawa pokonkursowa odbywa się w galerii katowickiej ASP Rondo Sztuki. W tym roku odbywa się szósta edycja konkursu, w którym biorą udział akademie: warszawska, łódzka, wrocławska, gdańska, krakowska, szczecińska, katowicka i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Tegoroczny konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych dyplomów projektowych powstałych w 2015 roku.
Jury złożone z rektorów akademii sztuk pięknych wyłoni laureatów i przyzna Nagrodę Rektorów, jak również Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice oraz wyróżnienia honorowe.
Po pięciu latach konkurs zajął trwałą i znaczącą pozycję wśród polskich imprez z zakresu szeroko rozumianego projektowania i jest to impreza prestiżowa, która przed uczestnikami otwiera możliwości zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym. O jej randze świadczą nagrody oraz popularność w środowisku studentów i absolwentów. W poprzednich latach w konkursie brali udział min. Jan Bajtlik, Marta Gawin, Jan Godlewski i Wiktoria Lenart. Pokonkursowa wystawa także niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Konkurs, który zawsze odbywa się w twórczej i przyjaznej atmosferze, jest okazją do spotkań pedagogów i wymiany doświadczeń między ośrodkami akademickimi oraz wskazuje tendencje projektowe wśród młodych dizajnerów. Impreza jest także polem współpracy między projektantami a nowoczesnym biznesem.
Do tej pory konkurs odbywał się w lipcu, bezpośrednio po obronach pracy dyplomowych. Wychodząc naprzeciw postulatom środowisk akademickich, tegoroczną edycję organizujemy w kwietniu roku następnego, w celu umożliwienia udziału w konkursie studentom broniącym się w późniejszych terminach. Daje to uczelniom możliwość wyboru rzeczywiście najlepszych prac, a organizatorom więcej czasu na przygotowanie imprezy.
/ tekst: Dr hab. Zbigniew Furgaliński, Prodziekan Wydziału Projektowego,
koordynator konkursu/

32 projekty, które mogą zmienić rzeczywistość? 32 projekty, które pomagają w funkcjonowaniu? DESIGN 32 to wyselekcjonowane prace absolwentów 8 publicznych uczelni artystycznych, które pokazują szerokie spektrum aktualnego projektowania.

ASP w Gdańsku prezentuje odpowiedzi na pytania: jak zmienić przestrzeń by pełniąc nową funkcję czerpała ze swojej historii (Dominika Mrowińska), jak zaprojektować umundurowanie damskie w Straży Granicznej (Olena Rozwer) , gdzie przebiega granica między kreacją, reklamą, a kampanią społeczną (Ksawery Kirklewski) czy jak zainspirować mieszkańców małej miejscowości do aktywnego wypoczynku (Marta Katolik).
Dyplomanci ASP w Katowicach stawiają na edukację w wielu dziedzinach : astronomii dla dzieci za pomocą autorskiego przewodnika (Laura Kozakiewicz), wspomagania nauki tańca (Małgorzata Bukacka). Studenci nie stronią również od projektów społecznych realizując „Dizajn ze Sznurka” polegający na aktywizacji społeczności lokalnych i inspirowany sztuką ludową (Magdalena Spałek, Magdalena Zawieja), podejmują też próbę przywrócenia do łask gier typu arcade (Tomasz Strojecki)
Prace studentów z ASP w Krakowie pochodzą z Wydziałów Architektury Wnętrz: reaktywacja dawnej Fabryki Eitingona w Łodzi (Magdalena Romanowska), wnętrze Rawskiej Świetlicy środowiskowej (Katarzyna Sroka) oraz Wydziału Form Przemysłowych – elementy identyfikacji dla Muzeum Wsi Lubelskiej (Agata Wrześniewska) oraz  projekt namiotu osobistego (Małgorzata Kącka).
Studenci z ASP w Łodzi w tym roku reprezentują projekty z Wydziałów: Wzornictwa i Architektury Wnętrz, Grafiki i Malarstwa oraz Wydziału Tkaniny i Ubioru. Pokazane zostaną projekty: stabilometrycznej i dynamograficznej platformy do rehabilitacji (Joanna Góra-Raurowicz, Katarzyna Matuszewska), projekt książki „The Wizard of U.S. – DIARY” (Mariusz Andryszczyk), projekt pojazdu o napędzie elektrycznym do indywidualnego przemieszczana się (Michał Głowacki) oraz nietuzinkowe zastosowania postaci niedźwiedzia w projektowaniu niekonwencjonalnych obiektów do wnętrz (Anna Kanicka).
Projekty dyplomowe dyplomantów z Uniwersytetu Artystycznego z Poznania łączą w sobie wątki z wzornictwa, architektury, typografii i. Uczelnię reprezentować będą następujące prace: projekt miejsca nie tylko do pracy (Katarzyna Hryniewiecka), krój pisma (Robert Jarzec), projekt kuchni (Barbara Stelmachowska) oraz projekt modernizacji i nadania nowych funkcji przestrzeni sakralnej (Magda Tamulewicz).
ASP z Warszawy w tym roku reprezentują projekty związane z literaturą i projektowaniem mebli: leksykon Izraela (Marta Krzeszowska), opracowanie graficzne powieści Williama S. Borroughsa „Nagi Lunch” (Magdalena Siemienianko), stół jako mebel pokoleniowy (Angelika Janisz – Król), zestaw mebli do mobilnego laboratorium produkcji mydła z pomarańczy (Dominika Wysogląd).
Wybrane prace z ASP z Wrocławia koncentrują się na identyfikacji wizualnej, wnętrzach i produktach: identyfikacja wizualna agencji reklamowej (Karolina Pietrzyk), projekt ortezy (Paulina Szarejko), wnętrze festiwalowego centrum mody (Justyna Suchecka) oraz projekt lampy (Magdalena Wodarczyk)
Dyplomanci z Akademii Sztuki ze Szczecina eksplorują wątki psychologiczne, mitologiczne i projektowania informacji. W konkursie udział biorą: wizualnie przedstawiona autorska systematyka typów osobowości (Aliaksandra Kaptsevich), ilustrowana mitologia Międzyrzecza (Maciej Tumanowicz), film edukacyjny dla dzieci dotyczący tematyki nowotworów (Stephenie Göde), system identyfikacji wizualnej dla kolei (Tomasz Sadowski).

Organizator konkursu: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Dofinansowano ze środków:
   

Projekt objęty mecenatem Miasta Katowice.

Patronat medialny: