C.O.A.L – W.Ę.G.I.E.L wystawa

od 14 maja do 3 czerwca
Rondo Sztuki

Środa, godz. 17.00

Rondo Sztuki: C.O.A.L – wernisaż wystawy + koncert Manczarski/Ortman + Polpo Motel


C.O.A.L to wystawa, w której sztuka współczesna zagłębia się w tkankę regionów związanych z węglem. C.O.A.L to subiektywne wizje dziedzictwa węglowego pokazane różnymi technikami. C.O.A.L to kalejdoskop pomysłów młodych artystów, oddający bogactwo perspektyw i olbrzymią siłę wyobraźni. C.O.A.L to wyzwanie dla odbiorcy by pozbył się stereotypów myślenia. C.O.A.L to próba myślenia wspak, przynosząca zaskakujące efekty.

Nord-Pas-de-Calais, Zagłebie Ruhry i Górny Śląsk to największe historyczne okręgi przemysłowe, które powstawały i dynamicznie się rozwijały w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Wspólnym mianownikiem tych regionów jest krajobraz, piętno monokultury przemysłowej utrwaliło w nim dziwną symbiozę przyrody, architektury i bardzo mocnych przemysłowych form przestrzennych. Właśnie krajobraz europejskich regionów przemysłowych zbudowanych na węglu, stał się głównym elementem realizowanego obecnie projektu C.O.A. L. Ocena status quo tego krajobrazu, jego znaczenia i odbioru przez ludzi żyjących w tych regionach, a także próba zdefiniowania dalszych kierunków przekształceń są założeniami projektu. Wyjątkowe w tych działaniach będzie stworzenie pomostu pomiędzy naukową interpretacją zmian a ich emocjonalną percepcją i wyrażeniem poprzez artystyczną formę.

Projekt realizowany jest w ramach programu KUTURA 2007-2013, w którym bierze udział po 6 artystów z Polski, Niemiec i Francji. Wystawa powstała na bazie ich 10-dniowych podróży do poszczególnych krajów i będzie pokazywana w każdym z nich.

http://www.coalexpo.eu/home/

 

Wystawa C.O.A.L od 14 maja do 3 czerwca

wstęp wolny

Na wernisażu wystawy C.O.A.L zagrają Jarek Mamczarski/ Piotra Domagała/Ryszard Ortman oraz Polpo Motel