Festiwal Ars Cameralis 2016: Marek Kuś „Lemures”

od 25 listopada 2016 do 15 stycznia 2017
Rondo Sztuki


Wystawa podsumowująca dotychczasową pracę twórczą Marka Kusia, artysty, który od trzydziestu lat konsekwentnie realizuje swoją wizję sztuki, nie zważając na zmieniające się mody. Charakterystycznym elementem jego działalności artystycznej jest powtarzająca się forma przypominająca się ludzką postać, która czołga się, wspina bądź płynie. Materializuje się ona zarówno w rzeźbie, jak i malarstwie Kusia.

Przewodnim tematem ekspozycji w galerii Rondo Sztuki będzie odwołanie do obrzędów znanych ze starożytnego Rzymu. W mitologii lémures były nieszczęśliwymi duszami zmarłych. Jak czytamy u Owidiusza, na początku roku przypadały święta lemurów, czyli Lemuralia (Lemuria), którym towarzyszył nocny obrzęd prowadzony przez głowę rodziny. Czyniony wtedy hałas oraz ofiary z czarnej fasoli miały jedne lemury przepędzić z domu, inne przebłagać i sprzyjająco nastawić.

Do toposu lemurów jako archaicznych, nieforemnych, pierwotnych bytów wystawa nawiązuje nie tylko przez modularny kształt, pojawiający się w pracach, ale również poprzez aranżację: pogrążenie eksponatów w ciemności, zaprojektowanie i wykonanie trzydziestu betonowych rzeźb na podłodze galerii. Odwołanie do archaicznych obrzędów jest wyrazem prowadzonego konsekwentnie od wielu lat rozważania artysty nad kondycją człowieka w kontekście nieuchronności losu i zagadki życia.

Marek Kuś - artysta, kurator, organizator wystaw. Współzałożyciel Galerii Kronika w Bytomiu, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Studiował w Instytucie Wychowania Plastycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gdzie szczególnym autorytetem był dla niego prof. Jerzy Wroński, który znacząco wpłynął na charakter jego twórczości. W swojej działalności artystycznej sięga po różne formy: od performance’u przez rysunek i rzeźbę po instalację i działania w przestrzeni publicznej. W jego pracach obsesyjnie powraca motyw pełzających postaci, wchodzących w silną interakcję z miejscem, w którym są wystawiane.


kurator wystawy: Marek Zieliński

wernisaż: 25 listopada 2016, godz. 18:00
wstęp wolny.


Projekt objęty Mecenatem Miasta Katowice