POCZYTALNOŚĆ: Justyna Kopińska

20 marca 2017
spotkanie literackie

„Polska odwraca oczy”

Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku to opowieści o kilku z najważniejszych spraw karnych ostatnich lat.
W książce znajduje się reportaż o dręczonych nieletnich pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim („Oddział chorych ze strachu”), tuszowaniu przez policję najtrudniejszych spraw związanych z zabójstwami („Ten trup się nie liczy”), oraz – nigdy niepublikowana – rozmowa z żoną Mariusza Trynkiewicza, osadzonego w ośrodku specjalnym w Gostyninie, zabójcy czterech chłopców.

– Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Ścigać przemoc dotykającą bezbronnych ludzi. Dziś robię to jako dziennikarka.
Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych na zawsze z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych dla dzieci.


Justyna Kopińska – dziennikarka „Dużego Formatu”, magazynu reporterów „Gazety Wyborczej”, socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International - Pióro Nadziei. W 2015 roku zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" oraz „Polska odwraca oczy”. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała nagrodę European Press Prize, zwaną „europejskim Pulitzerem”.