Wzornictwo: Publiczne Obrony Dyplomów ASP w Katowicach

od 19 do 20 czerwca 2017
Rondo Sztuki


Publiczne Obrony Dyplomów ASP w Katowicach: WZORNICTWO

Harmonogram

19 VI

WYDZIAŁ PROJEKTOWY

Kierunek: Wzornictwo

Miejsce: Rondo Sztuki

Studia I stopnia - stacjonarne

9:00–9:30 Julia Polok

Kolekcję szklanych naczyń przeznaczonych do spożywania napojów alkoholowych łączy oryginalne wyprofilowanie na czaszach. Nadaje ono estetycznego charakteru oraz ułatwia odmierzanie określonej objętości napoju. Tworzą ją kieliszki do białego i czerwonego wina, koniaku, likieru, wódki, szampana, szklanek do whiskey oraz piwa. Zestaw naczyń szklanych uzupełnia komplet czterech obustronnych miseczek z gliny szamotowej o różnych pojemnościach, przeznaczonych do przekąsek.

9:30–10:00 Natalia Kubaszczyk

PONIKA domowa szklarnia dla roślin zielnych. Zestaw naczyń ceramicznych przeznaczonych do domowej uprawy metodą hydroponiczną. Projekt kierowany jest do osób lubiących roślinność, oraz prowadzących szybki tryb życia. PONIKA składa się z trzech elementów: dużego naczynia, które należy uzupełnić wodą z pożywką dla roślin, mniejszego naczynia na keramzyt z otworem na wełnę mineralną, która jest nośnikiem wody oraz lampy wolnostojącej z oświetleniem LED. Szklarnia zapewnia potrzebne warunki do prawidłowego i szybkiego rozwoju.

10:00–10:30 Justyna Kubista

Celem pracy jest odnalezienie formy wystawienniczej odpowiedniej dla firmy produkującej panele dekoracyjne. Szczególnej analizie poddano targi będące zrównoważoną przestrzenią marketingową. Projekt realizowany był przy współpracy z firmą Proform. Powstała propozycja aranżacji ich produktu w formie trzech modułów, które pozwalają na tworzenie różnych układów stoiska jednocześnie pełnią rolę strefy odpoczynku. Pozwala to na dostosowanie powierzchni do zmiennych warunków targowych oraz odpowiada na potrzeby uczestników wydarzenia.

11:20–11:50 Adam Szczyrba

Seria ceramicznych naczyń barowych dedykowanych nurtowi Tiki w kulturze cocktailowej. Naczynia zostały zaprojektowane z myślą o serwowaniu mieszanych napojów alkoholowych. Nurt Tiki wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, a powstały na bazie inspiracji kulturą Wysp Polinezji charakteryzuje się egzotycznym profilem smakowym, bogactwem kolorów i ornamentyki. Seria składa się z czterech naczyń różniących się kolorystyką, wzorem reliefu oraz formą.

Studia II stopnia - stacjonarne

11:50–12:20 Ewelina Bidzińska

Produkt przeznaczony dla pasjonatów sportów wodnych, zrodził się z potrzeby adrenaliny oraz aktywności na wodzie nawet w bezwietrzne dni. Napęd wykorzystuje system water jet, napędzany silnikiem elektrycznym. Pozwala on na poruszanie się na desce z prędkością do 40 km/h. Dzięki wymiennemu systemowi mocowań opartemu na obecnych standardach skrzynek statecznikowych napęd pasuje do większości desek windsurfingowych oraz desek SUP.

12:20–12:50 Magdalena Grzebyk

W trakcie ciąży prawidłowy sen jest jednym z głównych czynników wpływających na jej przebieg oraz prawidłowy rozwój płodu. Projekt wspomaga zdrowy sen kobiety ciężarnej. Trzy części produktu można łączyć lub używać osobno. Dostosowuje się do indywidualnych potrzeb kobiet, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży, kiedy to następują widoczne zmiany w wymiarach ich ciała. Produkt może służyć również jako pomoc podczas karmienia oraz kojec dla dziecka.

12:50–13:20 Martyna Mieszko

Projekt mebla tapicerowanego, przeznaczonego do biernego oraz aktywnego wypoczynku w salonie. Problemem, z którym boryka się wiele osób dbających o formę przez ćwiczenia w domowych warunkach, jest brak wolnej przestrzeni . Próbą odpowiedzi na zaistniały problem jest zaaranżowanie mebla jako obiektu do wykonywania ćwiczeń, którego lekka, prosta konstrukcja pozwoli na szybkie przekształcenie strefy wypoczynku w strefę aktywności fizycznej.

13:40–14:10 Paweł Mularczyk

Projekt pięciometrowej motorówki był realizowany dla polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się budową jednostek pływających. Projektowana nadbudówka zawiera: górną krawędź burt, kabinę umożliwiającą przebywanie w niej załogi, otwartą sterówkę oraz opcjonalne zadaszenie. Istotne było znalezienie rozwiązań związanych z kształtem projektowanych elementów przy uwzględnieniu funkcjonalności, estetyki oraz możliwości wdrożenia. Projekt zakładał rozwój firmy poprzez umiejętne zastosowanie wzornictwa.

14:10–14:40 Wioletta Szymczyk

Projekt mebla wypoczynkowego we współpracy z Dobroteką. Inspiracją było wzornictwo polskie lat 50/60 i styl skandynawski. Ideą projektu jest możliwość wyboru odpowiedniego mebla dla użytkownika. Kolekcja składa się z kilku siedzisk: podnóżka, siedziska z oparciem i fotelu z niskimi podłokietnikami. Dodatkowo fotel z wysokimi oparciami zapewnia komfort wyciszenia wobec otaczającej przestrzeni.

14:40–15:10 Jarosław Zając

Przedmiotem pracy dyplomowej jest projekt obudowy urządzenia rehabilitacyjnego do krioterapii miejscowej. Projekt bazuje na istniejącym urządzeniu firmy Technomex oraz uniwersalnej konstrukcji, wykorzystywanej w innych, podobnych urządzeniach. Celem jest optymalizacja użytkowania konstrukcji i kosztów produkcji urządzenia. Prostota obsługi, parametry ergonomiczne i nowatorska forma mają za zadanie podnieść jakości usługi medycznej.

15:10–15:40 Patrycja Korczyńska

Projekt skierowany do korzystających długoterminowo z pomocy kul ortopedycznych, lewo i praworęcznych. Ułatwia wykonywanie wielokrotnych codziennych czynności, m.in. wstawanie, siadanie, otwieranie drzwi. Obejma przedramienia umożliwia użytkownikowi wykonywać czynności bez konieczności odstawiania kuli. Ażurowa konstrukcja pozwala na naturalną wentylację przedramienia. Komfort użytkowania zapewnia ergonomiczność – brak zagrożeń powstałych w skutek długotrwałego użytkowania kuli.

20 VI

WYDZIAŁ PROJEKTOWY

Kierunek: Wzornictwo

Miejsce: Rondo Sztuki

Studia I stopnia – stacjonarne

9:00–9:30 Kacper Blajer

Projekt skierowany do uczniów wczesnych klas szkół podstawowych. Ułatwia przyswojenie wiedzy z zakresu poruszania po szlakach górskich z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Strona wizualna projektu została dostosowana do możliwości percepcyjnych dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zastosowano uproszczenia przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznych detali. Materiał zawiera scenariusz lekcji i narzędzia niezbędne do jego realizacji. Narzędzie zostało przygotowane w dwóch wersjach – do użytku grupowego (w szkole) i indywidualnego (w domu).

9:30–10:00 Nina Duda

„Magiczne Pudełko” to projekt wizualny istniejącej gry edukacyjnej dla dzieci w świetlicach opiekuńczo -wychowawczych. Wspiera rozwój kompetencji społecznych i cyfrowych. Celem jest stworzenie atrakcyjnej grafiki oraz za elementów gry tak, aby stanowiła pełnowartościowy i funkcjonalny produkt. Z myślą dotarcia do szerszego grona odbiorców projekt gry postał w dwóch wersjach: przeznaczonej do produkcji seryjnej oraz ekonomicznej, do samodzielnego wykonania.

10:00–10:30 Marta Karkocha

„Wyzwanie na śniadanie” pomaga zaplanować zdrowe i zróżnicowane drugie śniadania do szkoły i pracy. Urozmaicenie diety zaczyna się od zdobycia wiedzy na temat zdrowego odżywania. Każdy może to zrobić poprzez wprowadzenie większej ilość warzyw i owoców oraz poznawanie nowych składników. Nawet dziecko tu wybierze posiłek, by cała rodzina brała udział w spożywaniu posiłków.

10:30–11:00 Agnieszka Sadlik

Miejski Dom Kultury jest siecią dwunastu placówek, która poza logiem, nie posiada identyfikacji wizualnej. Celem projektu jest zaproponowanie rozwiązania, które łączyłoby domy w jedną, spójną wizualnie sieć, ukazującą MDK jako otwarty, prężenie działający ośrodek. Charakter wizualny wyrażający kreatywność i pozytywną energię miał „odczarować” przez lata utrwalany, przestarzały wizerunek tej instytucji. Wyrazista, spójna identyfikacja, zwracająca uwagę w przestrzeni miejskiej i zachęca mieszkańców do budowania społeczności domu kultury.

11:20–11:50 Hanna Sieńko

Celem projektu jest stworzenie marki miasta Darłowo oraz opracowanie elastycznego systemu identyfikacji wizualnej, który odpowie na wszystkie potrzeby miasta w zakresie budowania wizerunku. Zaproponowany język wizualny pozwala na odczytywanie miasta zarówno jako profesjonalną jednostkę świadczącą usługi dla mieszkańców, jak i w sferze promocyjnej – jako miejsce atrakcyjne dla turystów i inwestorów. Opracowany system identyfikacji wizualnej przywołuje wartości wynikające z tożsamości miasta, m.in. poprzez nawiązanie w znaku i kolorystyce do symboli miejskich. Jest łatwy w aplikacji i sprawdza się w różnych technologiach i na różnych nośnikach.

Studia II stopnia - stacjonarne

11:50–12:30 Karolina Stoces/Wojciech Biegus Dyplom proponuje zmiany w przestrzeni klatki schodowej oraz pokoju studenckiego Projekt oparto o badania potrzeb i oczekiwań studentów. Dla ciągu komunikacyjnego zaprojektowano elementy wyposażenia. Pokój studencki zyskał odpowiednie do potrzeb strefy: pracy indywidualnej, grupowej oraz relaksu z uwzględnieniem funkcji magazynowania, wystawienniczej, odpoczynku psychofizycznego oraz „inspirowni”. Zastosowano rozwiązania pozwalające użytkownikom na modyfikowanie przestrzeni pod kątem swoich potrzeb. Efekty mają wzbudzić w studentach poczucie odpowiedzialności i chęci dbania o wspólną przestrzeń.

12:30–13:00 Patrycja Frejno

„Super Moce” jest to kampania społeczna skierowana do osób ze stwardnieniem rozsianym, zachęcająca ich do rehabilitacji. Przeprowadzona analiza pokazała, że chory musi borykać się z wieloma problemami i często traci chęć do walki ze schorzeniem. W ramach projektu powstała grupa zrzeszająca osoby z SM. Wprowadzała aktywne spędzanie czasu. Zrealizowane zostało kilkanaście spotkań z udziałem chorych, które wpływały na ich zdrowie fizyczne i stan emocjonalny.

12:50–13:20 Karolina Gruszka

Informator Medyczny Seniora odpowiada kompleksowo na potrzeby osób starszych, u których zdiagnozowano choroby charakterystyczne dla wieku. Publikacja ma za zadanie oswoić pacjenta z chorobą, dostarczyć informacji o niej i o niefarmakologicznym wspomaganiu leczenia. Wskazuje również na narzędzia do uporządkowania leczenia i samokontroli. Dodatkowym elementem projektu jest „koperta życia” przeznaczona dla służb ratowniczych, zawierająca najważniejsze informacje o stanie zdrowia pacjenta.

13:40–14:10 Dominika Jeleśniańska

Akcja „Jedz i zdrowiej” jest skierowana do chorych na celiakię. Dla nich „lekarstwem” jest dieta bezglutenowa. Akcję tworzą osoby ze Śląska, które z powodzeniem stosują taką dietę. Na forum internetowym odpowiadają na pytania, dzielą się informacjami, inspirują. Blog to miejsce publikacji sprawdzonych przepisów i ciekawych artykułów. Do akcji dołączył katowicki sklep z żywnością bezglutenową.

14:10–14:40 Karolina Wilk

Projekt dedykowany jest osobom, które opiekują się ludźmi nie mogącym o siebie zadbać z powodu wieku lub choroby. Stanowi pomoc w rozwiązaniu problemów złej organizacji pracy i przeszkód w procesie komunikacji pomiędzy opiekunami. Struktura, która łączy opiekunów w mikrospołeczność, dzięki której możliwy jest szybki przepływ informacji oraz możliwość monitorowania bieżącej sytuacji bez ciągłej konieczności zadawania pytań. Jednym z narzędzi systemu jest aplikacja na telefon.