Keep It Open?

od 3 do 27 sierpnia 2017
Galeria+


Keep It Open?

Antonina Konopelska & Piotr Urbaniec

Kurator: Adrian Chorębała

Galeria +, Rondo Sztuki

3-27 sierpnia 2017

Wernisaż: 3 sierpnia godz. 21.00

Sponsor Galerii+: BPSC

Wystawa towarzysząca OFF Festival

Wystawa jako Lunapark. Przestrzeń galerii postrzegana jako laboratorium dla eksperymentów i magazyn przedmiotów, które poprzez nowy kontekst znajdują nowe znaczenie albo tracą pierwotną funkcję. Antonina Konopelska i Piotr Urbaniec zapraszają odbiorcę do gry i wyprawy, której stawka jest przygoda. Ich interwencje oparte są na swoistej opozycji. Rzeczywistość kontra surrealistyczny żart. Popkultura zmiękczająca sztukę elitarną. Odejście od konwenansów na rzecz radosnego tropienia absurdów i sekretnego życia obiektów.

Konopelska i Urbaniec zaproszeni na wystawę w Galerii + dostrzegli ukryty potencjał tego miejsca. Rondo jest dla nich centrum miasta, które odwiedzają i zaczynają poznawać. Budynek zlokalizowany jest na specyficznym skrzyżowaniu – i swą efemeryczną forma lustra w którym odbija się panorama śródmieścia i rezonuje zgiełk miasta prowokuje do wejścia w dialog z Katowicami. Dla artystów wystawa jest możliwością osobistej rozmowy z krajobrazem, który nieustannie się przeobraża i zadziwia. – Adrian Chorębała

Antonina Konopelska (1990) — absolwentka Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej profesora Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie, uczestniczka środowiskowych studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Autorka wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. The Wax of Poland, Emart Gallery, Nowy Jork, 2015) uczestniczka wystaw zbiorowych (m. in. A Process 2.0, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Tytano, 2016; Lektury, Galeria Salon Akademii, Warszawa, 2015; Masquerade, Centrum Fotografii, Sztokholm, 2012). Laureatka Nagrody Artystycznej Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne, stypendystka Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

Piotr Urbaniec (urodzony 3 grudnia 1992 r. w Krakowie). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych, promotor prof. Mirosław Bałka). W 2016 r. odbył rezydencję zorganizowaną przez Residency Unlimited w Nowym Jorku w ramach 1 nagrody w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”. Wygrał główną nagrodę festiwalu sztuki wideo In Out 2016 oraz w 2014 r. zdobył Grand Prix w konkursie Młode Wilki. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Swoje prace prezentował na licznych wystawach i pokazach filmowych m.in w CSW Zamku Ujazdowskim, na festiwalu “Short Waves”, w Roman Susan Chicago czy BWA Katowice.


Sponsor Galerii +: