"widzimisię" grupa Opcja

Od 9 do 29 września
Rondo Sztuki

„widzimisię”
Grupa Opcja
Wystawa w ramach cyklu Galeria + przestrzeń młodych.
Sponsor Galerii+: BPSC

„widzimisię” to podręczny zestaw prac do kontaktu z młodą sztuką. Kolektyw złożony z sześciu artystów pokazuje swoje niefrasobliwe (aby na pewno?), zuchwałe, obrazoburcze i ironiczne podejście do rzeczywistości co przekłada się na przewrotną wizję ich sztuki.

polemizuje, pyta, bada, konfrontuje, pokazuje,

Grupa Opcja polemizuje z klasyczną techniką arrtystyczną (Wojtek Gąsiorowski) wchodzi w dialog z system instytucjonalizacji sztuki współczesnej (Jolanta Nowaczyk), pyta o granice sztuki performance ( Iwo Rachwał), bada jak nietypowe zachowanie wpływa na społeczeństwo (Jana Shostak), konfrontuje rzeczywistość z autorskim podejściem do sztuki performatywnej (Eliasz Styrna), pokazuje, że sztuka to nie zawody i jaką iluzją bywa „korekta” (Maciej Szcześniak). A to nie zamyka wielości perspektyw i prac, które zaprezentują…

mrugnięcie okiem na poważnie w introwertyczną stronę

Czy „widzimisię” jest tylko żartem, krotochwilą, lapsusem językowym? Można dostrzec w tym pozornie luźnym podejściu do sztuki pewien (anty) manifest młodego pokolenia, które szuka swojego miejsca na oblężonym przez starszych kolegów rynku sztuki. Działania grupy Opcja są katalogowym przykładem puszczenia oka do publiczności – hej umiemy w sztukę, więc traktujemy ją z pewnym zdrowym dystansem i poczuciem humoru. Grupa Opcje skupia się na tym co osobiste, autorskie, ale często pokazuje uniwersalne doświadczenie młodego człowieka i artysty ze społeczeństwem. Odsłaniając przy okazji w jakim czasie i miejscu obecnie się znajdujemy. Grupa Opcje zadaje pytania. Drażni. Niepokoi. Od odbiorcy zależy czy podejmie grę z ich pracami i czy będzie „widziałomusię.

Grupa Opcja
Wojciech Gąsiorowski, Jolanta Nowaczyk, Iwo Rachwał, Jana Shostak, Eliasz Styrna, Maciej Szcześniak.
8-29.09.2017

Wernisaż: 9 września o godz. 18.00


Sponsor Galerii+: