XXVI Ars Cameralis: „Manewry sportowe"

16 listopada 2017 - 4 stycznia 2018
Rondo Sztuki


XXVI Ars Cameralis: „Manewry sportowe"


Wystawa 16.11.2017-4.01.2018

Wernisaż 16 listopada 2017, czwartek o godz. 18.00

Kurator: Marek Zieliński, współpraca: Adrian Chorębała

Wstęp wolny.

Zaproszeni artyści: Jakub Adamek, Bartek Buczek, Hubert Czerepok, Wojciech Ćwiertniewicz, Norbert Delman, Edward Dwurnik, Grzegorz Hańderek, Piotr Kossakowski, Zbigniew Libera, Janusz Łukowicz, Marcin Maciejowski, Michał Minor, Dominik Ritszel, Grzegorz Sztwiertnia, Ireneusz Walczak, Wojtek Wilczyk.

„Manewry sportowe” to próba uchwycenia fenomenu sportu poprzez działania w sztuce. Punktem wyjściowym wystawy są rozważania na temat ciała, które poddaje się (lub nie) terrorowi sportowej rywalizacji. „Manewry sportowe” eksplorują spektrum zagadnień, wynikających z tematyki sportowej, takich jak: transhumanizm, plemienność, wykluczenie, współzawodnictwo, edukacja sportowa, problem sławy czy przeniesienie zasad, działających w sporcie, w relacje społeczne obowiązujące w życiu.

„Manewry sportowe” to indywidualne wypowiedzi artystów, którzy w świadomy sposób podejmują temat sportu. Istnieje on w sztuce już od starożytności, ale często jest pomijany we współczesnym dyskursie. Na wystawie w Rondzie Sztuki staramy się nie pokazywać powierzchownego piękna sportowej rywalizacji, ale sproblematyzować sport jako źródło opresji, wyzwolenia, spełnienia oraz sensu życia. Artyści pokazujący swoje prace na wystawie często sięgają po ironię czy czarny humor. Nie boją się zadawać podchwytliwych pytań, na które często trudno znaleźć odpowiedź.