Poczytalność: Michał Śledziński „Śledziu” – „Spisane na szybko”

16 grudnia 2017 o 17:00
spotkanie literackie


Poczytalność : Michał Śledziński „Śledziu” – „Spisane na szybko”


16 grudnia 2017 (sobota)


16.00-17.00


Tym razem w ramach cyklu „Poczytalność” Michał Śledziński opowie o swojej ostatniej części trylogii „Spisane na szybko”.

Michał „Śledziu” Śledziński – urodzony w 1978 r. w Bydgoszczy. Scenarzysta, rysownik, animator i reżyser. Pomysłodawca i redaktor naczelny słynnego magazynu komiksowego „Produkt”. Prace Śledzia od lat publikowane są w rozmaitych gazetach lub czasopismach (szczególnie komputerowych, jak „Secret Service”, „Świat Gier Komputerowych”, „Play”, czy „Pixel”), antologiach i zinach, a nawet na reklamowych bilbordach. Najważniejsze są jednak komiksy: „Fido i Mel: Na kozetce”, „Czerwony Pingwin musi umrzeć”, seria „Wartości rodzinne”, czy „Strange Years: Autumn”.

„Na szybko spisane 2000-2010” to ostatnia część trylogii Michała Śledzia Śledzińskiego o przygodach „pewnego introwertycznego człowieczka”. Pierwsze jej odsłony były jednymi z najgłośniej dyskutowanych polskich komiksów ostatniej dekady. Zostały entuzjastycznie przyjęte przez recenzentów i czytelników, którzy „Na szybko spisane 1980-1990” uznali najlepszym komiksem roku 2007 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Dziesięć lat później Śledziu domyka ten rozdział swojej bibliografii i kończy „Na szybko spisane 2000-2010”. Pierwsza część cyklu opowiadała o dzieciństwie, druga o trudach wieku dorastania, w trzeciej natomiast autor portretuje dorosłość bohatera. Czas mozolnego wspinania się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery, poważnych związków, a przede wszystkim wzięcia odpowiedzialności za drugiego człowieka w tym najważniejszym wymiarze - rodzicielskim.

„To album prosty, wzruszający, mądry, trafny i kompletny. Absolutnie cudowna książka.”

Jakub Żulczyk.

Spotkanie poprowadzi Marceli Szpak.

Wstęp wolny.