Poczytalność: Marcin Różyc „Helena Bohle-Szacka. Lilka”

15 grudnia 2017 o 17.00
spotkanie literackie


„Poczytalność”: Marcin Różyc „Helena Bohle-Szacka. Lilka”


15 grudnia 2017 (piątek)


17.00-18.00


Na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu „Poczytalność” Marcin Różyc opowie o swojej najnowszej książce „Helena Bohle-Szacka. Lilka”.

„Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken”, w ramach którego powstała książka poświęcona niezwykłej postaci Heleny Bohle-Szackiej. „Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken” to wielowątkowy projekt artystyczny i historyczny, którego centralną postacią jest Helena Bohle-Szacka. To wielogłosowa opowieść współtworzona m.in. przez artystki i artystów współczesnych, którzy interpretują losy i twórczość Heleny na podstawie wspomnień, dokumentów i sztuki. Wśród artystów i artystek znaleźli się m.in. Zuzanna Golińska, Daria Malicka, Janusz Noniewicz, Dominika Raczkowska i Dagmara Rosa.

Marcin Różyc – kurator, dziennikarz, krytyk mody, wykładowca. Autor książki „Nowa moda polska”. Autor zaprojektowanej przez Tymka Borowskiego i wydanej w Londynie książki-obiektu (artbook) „Chrysalis”. Kurator wystaw, m.in.: „Krzyk Mody” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), „Warsaw Calling. Chrysalis” (International Fashion Showcase London) i polsko-niemieckiego projektu „Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken”. Członek jury obron prac dyplomowych na Katedrze Mody ASP w Warszawie. Współpracuje z magazynem „KMAG”, publikował w „Elle”, „Przekroju” czy „Wysokich Obcasach”. W BWA Tarnów kuratorował wystawę „Wykrój. Miasto. Tarnów” (2016), jest współautorem publikacji „Dźwięki i szwy”. Katarzyna Siwerska - pracuje jako kuratorka i producentka wystaw oraz projektów w Galerii im. Sleńdzińskich, Stowarzyszeniu Edukacji Kulturalnej Widok, Galerii R5 w Białymstoku. Autorka koncepcji warsztatów „Słowa zaklęte w obrazie, czyli o tym jak tworzy się film” skierowanych do dzieci niedowidzących, producentka i koordynatorka projektu „Mieszkam w Białymstoku” skierowanego do młodzieży z Czeczenii. Producentka i koordynatorka projektu „Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken”.

Helena Bohle-Szacka była jedną z najciekawszych osobowości świata mody, sztuki i grafiki użytkowej w powojennej Polsce. To pierwsza polska kreatorka mody, która pokazała swoją kolekcję za żelazną kurtyną. Stworzyła też pierwszą w historii polskiej mody kolekcję młodzieżową. Stała za sterami domów mody Telimena i Leda. Projektowała dla Mody Polskiej. W czasach PRL-u tworzyła też fenomenalne reklamy, znaki graficzne i opakowania. Tworzyła rysunek żurnalowy. Wykładała modę na ASP w Łodzi, gdzie studiowała jeszcze pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego. Była dziennikarką mody i teoretyczką.

Spotkanie poprowadzi Adrian Chorębała.

Wstęp wolny.