Życie w sztuce: moda

19.01.2018, godz. 17.00
Rondo Sztuki


Pojęcie mody jest równie kalejdoskopowe – ruchome i polimorficzne – jak samo zjawisko, do którego się odnosi. Możemy mówić o modzie na wiele różnych sposobów: jako o iluzji tego, co wyobrażeniowe i nieosiągalne, jako o narzędziu konstruowania społecznych i kulturowych podziałów, ale też ekspresji tożsamości. Możemy mówić o modzie w ujęciu funkcjonalistycznym jako o dziedzinie designu, symbolicznym jako o nośniku znaczeń oraz ekonomicznym jako o zjawisku uwikłanym w wolnorynkową gospodarkę. Pojęcie mody, migotliwe i rozszczepione w tej wieloaspektowej optyce, jest niewątpliwie uwodzące i prowokujące do rozważania go wciąż od nowa.

Gościem spotkania będzie Marcin Różyc – kurator, dziennikarz, krytyk mody, wykładowca, autor książek („Nowa moda polska”, „Chrysalis”) i redaktor („Helena Bohle-Szacka. Lilka”). Kurator wystaw, m.in.: „Krzyk Mody” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), „Warsaw Calling. Chrysalis” (International Fashion Showcase London), „Wykrój. Miasto. Tarnów” (BWA Tarnów) i polsko-niemieckiego projektu „Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken”.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Irma Kozina – historyczka sztuki. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką i urbanistyką Śląska, historią designu i sztuką współczesną. Działaczka społeczna – walczyła przeciwko niszczeniu starego dworca w Katowicach, w magazynie „Wysokie Obcasy” napisano o niej „profesor zadymira”. Jako wykładowca niezmiernie zaraża pasją do dobrego projektowania i sztuki. Autorka wielu publikacji m.in. „Chaos i uporządkowanie. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763–1955”, „Historia mody. Od krynoliny do mini”.