„Chcę, abyś podczas wizyty u znajomych chwycił mnie za rękę i zabrał do innego pokoju, bo czujesz, że już e możesz wytrzymać i musisz kochać się ze mną tu i teraz. Chcę powstrzymywać jęki , próbować być cicho, bo ktoś nas może usłyszeć.” wystawa Przemka Jeżmirskiego
od 8 do 29 marca 2018
Rondo Sztuki
„Chcę, abyś podczas wizyty u znajomych chwycił mnie za rękę i zabrał do innego pokoju, bo czujesz, że już e możesz wytrzymać i musisz kochać się ze mną tu i teraz. Chcę
powstrzymywać jęki , próbować być cicho, bo ktoś nas może usłyszeć.”
Autor: Przemysław Jeżmirski
Kurator: Andrzej Tobis
Konsultacje merytoryczne: Sławomir Brzoska
Data otwarcia: 08.03.2018, godz.18:00
Wystawa w dniach 8-29.03
Miejsce: Rondo Sztuki, Galeria +1
Sponsor Galerii +: BPSC
Polifoniczny charakter rzeczywistości, dał każdemu równe szanse do kreowania własnego
wizerunku i opowiadania swojego życia niczym bajki. Wiele aspektów cyfrowej egzystencji
wyraźnie wpływa na postrzeganie świata na polu niewirtualnym. I odwrotnie! Cielesna strona
naszego jestestwa stale konkuruje z jej z dygitalnymi awatarami. Trwa wyścig, czyje życie okaże się ciekawszym, ładniejszym lub bogatszym. Jest fajnie! Nie wypada teraz umierać, chorować i starzeć się. Nie wypada mieć ciała niedoskonałego. Nie wypada się nudzić i przegrywać. Celem jest podróż sama w sobie, podróż ku przygodzie i zwycięstwu. U boku księcia, z księżniczką pod rękę. Na białym rumaku, o lśniącej karoserii, z turbiną w 2,0. Od Hurghady po Londyn, z Koluszek do Malezji…
Wystawa składać się będzie z 11 instalacji tworzących pewien logiczny ciąg inspirowany
badaniami Władimira Proppa dotyczącymi budowy i funkcji bajki. Sens każdej z instalacji będzie zatem inspirowany zagadnieniami opisywanymi przez rosyjskiego badacza.
Instalacje będą mieć charakter konstrukcji interaktywnych / software’owych, projekcji video oraz instalacji przestrzennych. Przewidywany jest też wątek performatywny podczas otwarcia.
Władimir Propp był reprezentantem szkoły rosyjskich formalistów, bardzo rozszerzył ich metodę. Zajmował się strukturami narracyjnymi. Sławę przyniosła mu analiza struktury baśni ludowych (tzw. bajki magicznej) - początkowo jednak nie wykraczała ona poza Rosję. Dopiero odkrycie jego epokowej pracy przez francuskich strukturalistów na czele z Lévi-Straussem, który zachwycił się ego analizą, rozpoczęło światową karierę jego książki.
Tekst morfologii bajki został dołączony do dokumentu jako oddzielny załącznik
Omawiany projekt ma charakter wystawy, która jest jednocześnie wynikiem działań badawczych zrealizowanych w ramach programu utrzymania potencjału badawczego Wydziału Artystycznego ASP w Katowicach, dofinansowanego grantem dla młodych naukowców i uczestników środowiskowych studiów doktoranckich.
Przemysław Jeżmirski (1985) - doktorant na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. AbsolwentUniwersytetu Śląskiego - kierunków kulturoznawstwo oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Studiował także na Akademie der bildenden Künste w Wiedniu. Artysta
multimedialny, często zaangażowany w projekty z pogranicza sztuk cyfrowych, video, instalacji
czy performance. Kurator w Galerii Wąskiej w Katowicach jak również współtwórca i kurator
przestrzeni Minus1.artspace w Katowicach. Nie potrafi ładnie malować ani rysować. Prywatnie:
zapalony turysta i radykalny cyklista miejski.
Więcej na stronie: przemyslawjezmirski.com