Joanna Zdzienicka "Myśli w ruchu"

od 6 do 27 kwietnia 2018
Rondo Sztuki

Idąc tropem Henry’ego Davida Thoreau oraz Frederica Grossa, autora "Filozofii chodzenia”, odkrywamy, że kreatywne myślenie najlepiej rodzi się kiedy jesteśmy w ruchu.

Filozofowie zakładają, że w ciszy wędrówki odbieramy lepiej ponieważ w odmienny sposób doświadczamy. Ostrzegają również przed przewodnikami i nadmiarem płynących z nich informacji, które starają się wszystko nazwać i wytłumaczyć, zakodować i sformatować.

Analogicznie, prace które będzie można zobaczyć na wystawie odnoszą się do tych założeń, a materiały z których zostały wykonane niemal w całości zostały przywiezione z wędrówek. Wystawa „Myśli w ruchu” to świeże rozgałęzienie szerszego, trwającego od 2015 roku cyklu pt.: „Closer”, w którym autorka przepracowując wątki związane z upływem czasu, procesami pamięci i mechanizmami gromadzenia sięga po elementy przyrody tworząc obiekty i instalacje.

„To laboratorium oznaczające szeroko zakrojony warsztat, który ma swój początek w interdyscyplinarnym studium wokół kawałka sosnowej gałęzi przywiezionej z Beskidów. Wyprawa w góry, z której przywiozłam znalezisko, to chyba uniwersalny wyraz tęsknot każdego człowieka żyjącego w mieście. Closer to aktywność, praktyka, czas spędzony pod specjalnym filtrem - większa uwaga i czułość w przyglądaniu się naturalnej tkance”.

Wydarzenie zostanie wzbogacone o wspólne warsztaty Asi Zdzienickiej i Pawła Szeibla „Tropiciele śladów” skierowane do dzieci, które będą eksperymentem mającym sprawdzić czy jest możliwe aby czerpiąc z dostępnej w śląskich miastach przyrody, wykonać autorskie narzędzia do rysowania i malowania. Więcej informacji o artystce: www.joannazdzienicka.com