Małgorzata Rozenau "Ćwiczenia oddechowe"

16 czerwca - 8 lipca
Galeria+


Małgorzata Rozenau

„Ćwiczenia oddechowe”

Wernisaż: 16.06 o 18.00

Wystawa: 16.06-8.07.18

Galeria + Ronda Sztuki

Sponsor Galerii + BPSC


„Muszę pooddychać”, mówi się czasem w stanie silnego zmęczenia albo podczas sesji świadomego oddychania, dzięki którym można znacznie polepszyć stan ducha i ciała. „Just breathe” mówią popularne memy czytelne nie tylko dla tych, którzy odkryli już własny potencjał oddechowy, jako narzędzie do opanowania emocji, gonitwy myśli czy nadmiaru przeżyć, które często rujnują nasz wewnętrzny system. W oddychaniu jest coś więcej. To nie tylko elementarny proces, dzięki któremu doświadczamy życie – od pierwszego do ostatniego oddechu, ale fascynująca droga samopoznania, znana najstarszym mistrzom medytacji. Opanowanie oddechu wiedzie niewątpliwie do panowania nad własnym umysłem, przynosząc jednocześnie odprężenie, spokój i dobre samopoczucie. Prace prezentowane na wystawie związane są z doświadczeniami świadomego oddychania, wyciszenia i zatrzymania w pędzie codzienności, zrobienia oddechu. Rzadko zwracamy uwagę na jego obecność, jeszcze rzadziej na jego jakość, fazy i długość trwania, zanim nie zmusi nas do tego np. wskaźnik zanieczyszczenia powietrza, wysiłek fizyczny albo źle przełknięta ślina. „W moich pracach w różnym stopniu pojawia się wątek oddechu, wynikający z jego obserwacji w codziennym życiu. Fascynuje mnie jego prostota i różnorodność, wraz z głębokim wymiarem działań, w jodze oraz ujęciu różnych ćwiczeń i technik oddechowych (od pranajamy do oddechu holotropowego). Szukam środków wyrazu, by zwrócić uwagę na sam proces, który, choć mało widoczny, toczy się nieustannie w trybie on”.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty z dziećmi i rodzicami, obejmujące proste ćwiczenia oddechowe z jogi i działania z przedmiotem, który jest animowany przez oddech, polepszające koncentrację i kierujące w stronę wewnętrznej uważności. Uczestnicy będą mogli zapisać lub narysować swoje obserwacje i wrażenia. Celem warsztatów jest także nauczenie się prostej metody, którą można wykorzystać w sytuacjach wymagających koncentracji, zyskanie praktycznego narzędzia.

Małgorzata Rozenau – malarka, projektantka, wykładowczyni katowickiej ASP. Współpracuje z fundacjami ekologicznymi tworząc mobilne wystawy i projekty edukacyjne. Wspólnie z Jolą Jastrząb zrealizowała projekt „Druga Przestrzeń”, związany z twórczą resocjalizacją osób przebywających w miejscach izolacji społecznej. Tworzy murale. Od kilkunastu lat uprawia jogę.