Eco Design It. In Silesia!

od 1 grudnia 2018 do 15 stycznia 2019
Galeria+

Design ze Śląska łączy wątki zaczerpnięte ze sztuki, architektury i rzemiosła. Tradycja przeplata się tutaj z nowoczesnością. Wspólną wartością nowych produktów jest ich tradycyjnie śląska cecha: pragmatyczność. Wszystkie są funkcjonalne i użyteczne. Na wystawie pokazujemy zarówno projekty premierowe, jak i te które zyskały już miano kultowych. Wszystkie są doceniane za innowacyjne rozwiązania i autorski wyrazisty styl. Ich twórcy zwykle pochodzą ze Śląska, często pracują i działają poza tym regionem. Swoim pracom nadają jednak zawsze „śląski znak jakości”.

To już kolejna edycja wystawy ‘Design it. In Silesia!’. Tym razem skupiamy się na projektantach mierzących się w swoich pracach z tematem ekologii. Pokazujemy jak różnie projektanci podchodzą do tego zagadnienia, z jakimi wyzwaniami się mierzą i jak definiują samo pojęcie. Dla niektórych ekologia to powrót do tradycyjnego rzemiosła a dla innych to recykling materiałów, zoptymalizowany proces produkcji, wykorzystywanie nowych technologii czy szukanie inspiracji w naturze. Nie ma jednej definicji ekologii w projektowaniu ani jednej drogi, którą powinien iść projektant. Nasza ekspozycja chce pokazać, że projektowanie ekologiczne rodzi wiele problemów i wyzwań, na które nie ma jednej odpowiedzi. Każdy produkt to suma różnych kompromisów, które projektant zawiera na etapie projektowania i całego procesu produkcji. Rynek, klient, technologia, normy prawne, to tylko niektóre z problemów, z którymi musi się zmierzyć. Wystawa ‘Design it. In Silesia’ pokazuje jak w projektowaniu ekologicznym odnajdują się śląscy projektanci, w którym kierunku podążają i jakie proponują rozwiązania. Pokazywane na wystawie produkty to naszych zdaniem najciekawsze realizacje ostatnich lat, które udowadniają że śląski design ma się dobrze i stara się odpowiadać na wyzwania współczesności.

Przestrzeń galerii oprócz funkcji wystawowej będzie miała także inne zastosowanie. W związku z sesją Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbywać się będzie od 2 do 14 grudnia w Katowicach, galeria zostanie podzielona na specjalną przestrzeń do nieformalnych spotkań w ramach COP, strefę konferencyjno-wykładową oraz swoiste laboratorium powstawania mebla specjalnie zrealizowanego w ekologicznie przyjazny sposób. Siedziska zaprojektują katowickie pracownie Bro.Kat oraz Wzorro Design. Partnerem merytorycznym tej inicjatywy jest IETU. Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych jest instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministra Środowiska. Badania i usługi oferowane przez IETU ukierunkowane są na wyzwania środowiskowe dotyczące terenów uprzemysłowionych i zurbanizowanych w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywnego gospodarowania zasobami oraz adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków.

Wystawie będzie towarzyszyć program spotkań i prezentacji pokazujący z różnych perspektyw działania ekologiczne w odniesieniu do miasta, architektury, projektowania i sztuki.

W wystawie biorą udział: Pracownia Bro.kat, Wzorro, Sokka, Mateusz Mioduszewski, Bogdan Kosak, Trufle Mozaiki, ONTO studio, Paweł Szeibel / Joanna Zdzienicka / Anna Kopaczewska, Code Design, Netizens i Fulco System


Kuratorzy: Adrian Chorębała, Michał Kubieniec
Identyfikacja wizualna: Supergut Studio
Aranżacja wystawy: Joanna Kubieniec
Organizatorzy: Geszeft, Rondo Sztuki, ASP Katowice
Partnerzy projektu: Urząd Miasta Katowice, Marbet Style, Paged, Mooncut, IETU