Weryfikacja Oddechu- instalacja roślinna

od 3 grudnia 2018 do 15 stycznia 2019
Galeria+

 „Weryfikacja oddechu” to instalacja roślinna składająca się z multiplikowanych doniczek z bluszczu. Doniczki są specjalnie zaprojektowane w ten sposób, by wyeksponować korzeń rośliny, która ma właściwości oczyszczające powietrze.
Obiektem badań i analizy jest „istota powietrzna”, oddychająca, zdana na oddychanie, zdana na powietrze, które go otacza. Powietrze jest medium życia człowieka. Zatracając się w procesie życiowym, zapomina jednak o tym do momentu, aż samo powietrze przez trudność z oddychaniem „staje się fenomenem”. Doświadczając (ograniczeń) ciała – doświadczamy własnej natury.
Połączenie aspektu powietrza, zanieczyszczenia środowiska z kontekstem miasta wydaje się oczywiste. Przewrotnie chcielibyśmy mówić o człowieku przez pryzmat roślin, które wydalają to co jest potrzebne nam, a którym trzeba dostarczać niezbędny do życia CO2 . Chcemy mówić o czystym powietrzu.
Tym, co my wydychamy, karmią się rośliny, które pochłaniają dwutlenek węgla, a z kolei to, co one wydychają, pozwala oddychać nam (i im samym). To absolutnie zdumiewające – i naprawdę budzi podziw. (...) – proces fotosyntezy podtrzymuje niemal całe życie na Ziemi.”
„Mądrość i cuda świata roślin”, Jane Goodall

„Czyściciel” – roślina, która absorbuje toksyny ze środowiska i dlatego można jej używać do oczyszczania skażonych terenów.


Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) – jedyny z zestawu przedstawiciel we floorze Polski (pnącze o liściach zimotrwałych). Pochłania/usuwa z powietrza związki trujące: formaldehyd, toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen.

Autorami instalacji są Paweł Szeibel, Joanna Zdzienicka i Anna Kopaczewska – pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, którzy w swoich pracach często poruszają zagadnienia natury i ekologii.