JazzArt Festival: Marja Mortensson (NO)- koncert

27 kwietnia, godz. 19:00
Rondo Muzyki


8. Katowice JazzArt Festival

Od 26 do 30 kwietnia Katowice Miasto Ogrodów we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych zaprasza na 8. edycję Katowice JazzArt Festival. Aż trzy wydarzenia, w tym dwa koncerty odbędą się w Rondzie Sztuki.


 Marja Mortensson (NO)

Jeśli bęben szamański jest atrybutem instrumentalnym, to jego odpowiednikiem dla kultury oralnej jest joik – związana ze śpiewem technika wokalna, niezwykle ważna dla tożsamości kulturowej ludu Saami z północy Skandynawii. Zakorzeniona w tradycji południowych Saamów muzyka Marji Mortensson hipnotyzuje. Młoda, zaledwie 24-letnia wokalistka wydała już dwa niezwykle gorąco, jak na Laponię, przyjęte albumy: „Aarehgïjre“ w 2017 roku i „Mojhtestasse“ w 2018 roku. Medytacyjny nastrój, świetnie nastrojeni instrumentaliści, w tym tubista Daniel Herskedal (jego kolejna solowa płyta ukazała się w marcu tego roku), a do tego niezwykły głos Mortensson i jej wokalne improwizacje – w tej formacji można się od razu zakochać.

bilety: 20 i 30 zł

Bilety na ticketportal.pl, kupbilecik.pl, ticketmaster.pl oraz przed koncertemPozostałe wydarzenia wramach JazzArt Festival w Rondzie Sztuki:


30 kwietnia

Kobiety jazzu- panel dyskusyjny

godz. 17.00, Rondo Sztuki (Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1)

wstęp wolny

Kim Macari / Raymond MacDonald / Zosia Oslislo-Piekarska (UK/ PL)

koncert

godz. 17.30, Rondo Sztuki (Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1)

wstęp wolny

Graficzne partytury, symbole wizualne wykraczające poza tradycyjny zapis nutowy i ekfraza (proces wykorzystywania jednej formy sztuki dla tworzenia innej)... Podążając śladami dźwiękowych i wizualnych odkrywców, takich jak John Cage, John Zorn, Anthony Braxton czy Karlheinz Stockhausen – Kim Macari, kompozytorka, performerka, trębaczka oraz Raymond MacDonald, saksofonista i kompozytor, stworzyli perfomans „Seeing Sounds”. Na festiwalu dołączy do nich polska projektantka Zofia Oslislo-Piekarska, a de facto jej prace: przyciągające wzrok rysunkowe interpretacje kompozycji brytyjskiego duetu