Design 32- znamy zwycięzców


Rondo Sztuki

Pojazd Adaptacyjny Kordiana Mańkowskiego za jednym dotknięciem zmienia się z małego miejskiego auta w sportowy samochód. Zdaniem jury rozstrzygniętego w sobotę w Katowicach konkursu to najlepszy dyplom projektowy, jaki powstał na polskich uczelniach artystycznych w minionym roku. Futurystyczny pojazd i inne wyróżnione projekty można oglądać do 2 czerwca w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach na wystawie „Design 32”.Kordian Mańkowski, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jest zwycięzcą rozstrzygniętego w sobotę w Katowicach konkursu „Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych”. Konkurs jest organizowany przez katowicką ASP po raz dziewiąty, biorą w nim udział wszystkie polskie publiczne uczelnie artystyczne, które zgłaszają do niego swoje najlepsze dyplomy z danego roku. Spośród nich jury wybiera zwycięzców. – To jest co roku bardzo trudna decyzja, ponieważ obszar, jaki eksplorują studenci jest niezwykle szeroki – komentuje  prof. Bogna Otto-Węgrzyn z katowickiej ASP, przewodnicząca tegorocznego jury.

Tej różnorodności moża doświadczyć na wystawie „Design 32” w katowickiej Galerii ASP Rondo Sztuki. Wiele z prezentowanych tam prac to bardzo pragmatyczne odpowiedzi na problemy życia codziennego, choć zdarzają się też futurystyczne wizje odnoszące się do skali globalnej. Sporo dyplomów dotyka rozmaitych zagadnień społecznych i to przede wszystkim na nie zwróciło w tym roku uwagę jury.

Zwycięski Pojazd Adaptacyjny w zamyśle jego twórcy - Kordiana Mańkowskiego - ma pomóc  zmniejszyć globalną produkcję samochodów i zanieczyszczenie środowiska. To dzięki jego zaroemisyjności i elastyczności konstrukcji – za dotknięciem jednego przycisku zmienia się ze sportowego samochodu w kompaktowe miejskie auto, które można zaparkować niemal wszędzie. Działający model pojazdu można oglądać przed galerią Rondo Sztuki w Katowicach. Wygląda jakby zjechał z lini produkcyjnej w fabryce, ale młody projektant zbudował go własnoręcznie w swoim warsztacie. Pracował nad nim trzy lata.

To co urzekło jury to również stopień zaangażowania autora w zbudowanie prototypu, który jest doprowadzony do fazy pozwalającej na zweryfikowanie koncepcji. Tego się nie wymaga od studenta na etapie przygotowywania dyplomu, tym bardziej godne jest to zauważenia – mówi prof. Bogna Otto-Węgrzyn.

Kordian Mańkowski jest zdobywcą nagrody głównej przyznawanej przez Rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyła Monika Szybiak z ASP w Krakowie za projekt „Przywrócić nadzieję. Pomoc ofiarom wojen. Wybrane elementy identyfikacji wizualnej dla marki odzieżowej, wspierającej irackich uchodźców”, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego – Magdalena Płońska z ASP w Katowicach za  „Kalendarz rolnika. Kompleksowe narzędzie wspomagające zbieranie danych, planowanie, organizację oraz zarządzanie finansami gospodarstwa rolnego”, a Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice - Paulina Kozicka (ASP Gdańsk) za „LITERARIUM. Grę do nauki czytania”.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych projektów wraz z uzasadnieniami jury znajduje się poniżej. A to jeszcze nie wszystko, bo swoją nagrodę przyznają także zwiedzający pokonkursową wystawę. „Design 32” w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach można oglądać do 2 czerwca. Od 6 do 14 lipca wystawa będzie prezentowana podczas Gdynia Design Days.


1. NAGRODA REKTORÓW AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH:

Kordian Mańkowski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) – Pojazd adaptacyjny

Jury doceniło przede wszystkim innowacyjność koncepcji i jakość zaawansowanego prototypu. Zwrócono uwagę na społeczne i ekologiczne aspekty projektu, a także na jego aktualność w kontekście współczesnych potrzeb rynkowych.

 

2. NAGRODA MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO:

Monika Szybiak (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie) – Przywrócić nadzieję. Pomoc ofiarom wojen. Wybrane elementy identyfikacji wizualnej dla marki odzieżowej, wspierającej irackich uchodźców.

Jury zwróciło uwagę na społeczną wrażliwość autorki podejmującej ważki i aktualny temat społecznej asymilacji osób z  odmiennych kręgów kulturowych. Cennym aspektem projektu jest wykazanie szacunku dla tradycji i kulturowej odrębności uchodźców. Uznanie Jury wzbudziła także oryginalna, prosta forma graficzna, adekwatna do potrzeb tej społeczności i łatwo poddająca się reprodukcji nawet w sytuacji mocno ograniczonych możliwości technicznych.

 

3. NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Magdalena Płońska (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Kalendarz rolnika. Kompleksowe narzędzie wspomagające zbieranie danych, planowanie, organizację oraz zarządzanie finansami gospodarstwa rolnego.

Jury nagrodziło oryginalną koncepcję projektu. Jurorzy zwrócili uwagę na współczesną, funkcjonalną formę graficzną, przełamującą estetyczne stereotypy wizualnie łączące rolnictwo z motywami folklorystycznymi. Doceniono praktyczną przydatność proponowanych rozwiązań i wskazano na ich potencjał w międzypokoleniowej wymianie doświadczeń.

 

4. NAGRODA PREZYDENTA MIASTA KATOWICE

Paulina Kozicka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) – LITERARIUM. Gra do nauki czytania.

Jury doceniło wizualne narzędzie dydaktyczne odpowiadające na stałe potrzeby najmłodszych, wspierające naukę czytania oraz kultury języka polskiego poprzez gry i zabawę.

 

WYRÓŻNIENIA HONOROWE

1. Agnieszka Pluszczewicz (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Zabawka dla dzieci rozwijająca kreatywność we współpracy z marką Boomini

Jurorzy wyróżnili pracę, ze względu jej znaczny potencjał w zakresie rozwijania kompetencji społecznych i wrażliwości dzieci. Zabawa uczy tolerancji i empatii, prowokuje do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Na wyróżnienie zasługuje także jakość estetyczna pracy.

 

2. Kamil Podolak (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu) – Autonomiczny pojazd transportowy Land Rover Utaric

Jury wyróżniło umiejętność połączenia futurystycznej wizji z pragmatyczną funkcjonalnością. Jurorzy docenili zarówno formę projektu, wizualnie nawiązującą do pierwszych pojazdów czterokołowych, jak i koncepcję pojazdu autonomicznego, jako przykład efektywnego wykorzystania nowych technologii w transporcie.

 

3. Klaudia Gołaszczyk (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Projekt sterownika sztucznego serca

Jury wyróżniło rzetelność analizy podjętego problemu i praktyczną użyteczność zaproponowanego rozwiązania. Zwrócono uwagę na fakt, że praca wspiera, a nie stygmatyzuje użytkownika. Podkreślono korzyści współpracy projektanta z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, dzięki której istnieją realne szanse na wdrożenie projektu.

 

4. Aleksandra Zaborska (Akademia Sztuki w Szczecinie) – Projekt książki aktywnościowej dla dzieci
o Ukrainie – Priviet!

Jury wyróżniło ciekawy kontekst socjologiczno-społeczny pracy, podejmującej temat edukacji osób z kręgu różnych tradycji kulturowych i językowych , służący odnalezieniu wspólnych wartości.