CAŁY KALARUS

od 25 września do 20 października 2020
Rondo Sztuki

CAŁY KALARUS

Wystawa prac Romana Kalarusa


25.09 -20.10.2020 (wystawa otwarta dla zwiedzających)


4.10, godz. 18:00 otwarcie w ramach Festiwalu Transatlantyk


 

Roman Kalarus jest wyjątkowy z wielu powodów. Pierwszy – jego prace są nierozerwalnie związane z jego charakterem. Drugi – za życia jest nazwany mistrzem. Trzeci – mistrz Kalarus zawsze jest w tym chłopięcym wieku, pełnym uroku i fascynacji. Może właśnie dlatego uszło mu na sucho tak niewinne  mieszanie sacrum i profanum, biustów z zastępami anielskimi. Pisanie o skojarzeniach względem Kalarusa jest jak tłumaczenie nastolatkom czym jest TIKTOK. To jak opisywanie przyjemności bez późniejszego sprawdzenia na własnej skórze.

 

Estetyka Romana Kalarusa to fascynacja ciałem, lotem, pędem z popędem. Dynamiczne i pełne znaczących detali przedstawienia o soczystych kolorach. Widać, kim jest bez względu na medium, w jakim się wyraża – w tak charakterystycznym plakacie, geście liternictwa, ilustracji, grafice, scenografii aż po! Aż po polichromie w kaplicy Archidiecezji. Ogromny dorobek, którego przedstawiamy zaledwie namiastkę, rozpycha się i gości w głowie oraz przestrzeni. Ironicznie igra z poczuciem moralności, nic sobie z niej nie robiąc. Przecież jest zabawą. Proszę Państwa, za wszelkie niesnaski i niezrozumienie poczucia humoru Mistrz zostaje rozgrzeszony. W końcu jest Romantykiem, który odleci kiedyś w Zeppelinie.

 

Roman Kalarus- profesor sztuk plastycznych, kultowy plakacista, grafik i ilustrator. Urodził się w 1951 roku. Obecnie profesor zwyczajny – prowadzi pracownię projektowania plakatu na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawia prace na ważnych pokazach plakatu i grafiki w kraju i zagranicą. Brał udział w wystawach, sympozjach i warsztatach - m. in. „Grafist '99” - Mimar Sinan University, Istambul (Turcja), „Vital” - Center for Design Studies, 2000, Tel Aviv (Izrael), Universidad Diego Portales i Universidad Vina del Mar, 2005, Santiago i Vina del Mar (Chile), University of Pennsylvania, Indiana (USA). Współautor i współrealizator (wspólnie z Joanną Piech) polichromii, malarstwa i witraży w kościołach pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach i Matki Kościoła w Katowicach. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Tworzy obrazy, plakaty, grafiki, znaki graficzne, ilustracje, scenografie teatralne, wnętrza kościołów i klubów muzycznych.


kuratorka wystawy: Joanna Ambroz

aranżacja wystawy: Joanna Kubieniec


Wystawa Romana Kalarusa jest wystawą inaugurującą rok akademicki 2020/2021 w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.


Wystawa jest tez wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu Transatlantyk.

https://www.transatlantyk.org/pl


Serdecznie zapraszamy.

wstęp wolny.


Patronat medialny: