Kościół Nihilistów: Martwi wszystkich narodów, łączcie się!

od 29 stycznia do 7 marca 2021
Galeria+

MARTWI WSZYSTKICH NARODÓW, ŁĄCZCIE SIĘ!

Kościół Nihilistów: Justyna Andrzejewska-Baśnik, Paweł Baśnik, Jędrzej Sierpiński.

Kurator: Adrian Chorębała

29.01- 7.03.2021

Galeria + Rondo Sztuki

Sponsor wystawy: BPSC Sponsor Młodej Sztuki.


Zapraszamy do Ronda Sztuki! Wystawa  będzie otwarta dla zwiedzających od 2 lutego 2021.

 

Śmierć nie jest końcem, a koniec świata ma w sobie mistyczną tajemnicę. Kościół Nihilistów z właściwym sobie poczuciem ironii i niedosłowności sprawdza co się stanie kiedy przestanie istnieć świat jaki znamy i znajdziemy się w  post-świecie. Ich post-apokaliptyczna wizja przenosi nas w miejsce gdzie spotyka się sacrum z profanum, nowoczesność z tradycją, popkultura ze starożytnymi wykopaliskami, a wszystko to się dzieje poza ziemskimi kategoriami, za to z przyziemnymi (dosłownie i przenośni) atrybutami.

 

 Jak pisał Umberto Eco: „Nawet jeśli świat jest zbiorem śmiertelnych bytów, nie znaczy to, że sam jest śmiertelny. To przenoszenie naszych doświadczeń na wszechświat jest błędem logicznym, który wciąż popełniamy. Wiele mówił o tym Kant: pojęcie świata, Boga czy wolności odnosimy do czegoś wykraczającego poza nasze zmysłowe doświadczenie, ale stosujemy do tych idei kategorie mającego sens w obrębie naszego zmysłowego doświadczenia. Nie można stosować do świata praw, jakie świat  narzuca rzeczom wchodzącym w jego skład.”

 

 

KOŚCIÓŁ NIHILISTÓW, czyli  Justyna Baśnik Andrzejewska, Paweł Baśnik, Jędrzej Sierpiński): funkcjonujący jako dadaistyczna, parareligijna grupa artystyczna i nomadyczna galeria. Używając absurdu i ironii komentują dystopijny świat postapokaliptyczny, transhumanistyczne koncepcje, wieszcząc fatalistyczną wizję przyszłości gatunku ludzkiego.

 

 

Otwarcie wystawy online- 29 stycznia (piątek), godz. 18:00 (FB Ronda Sztuki):
https://www.facebook.com/events/327107481939674