Waldemar Węgrzyn: Drugie powstanie materii a właściwie Kraina Metaksy albo Otwarty katalog rzeczy mało prawdopodobnych

od 5 marca do 6 kwietnia 2021
Rondo Sztuki

Waldemar Węgrzyn

 

Drugie powstanie materii

a właściwie Kraina Metaksy

albo Otwarty katalog rzeczy mało prawdopodobnych

 

5.03- 6.04.2021

Otwarcie: 5.03.2021, piątek, godz. 18.00

 

Czy obecność emocji w stosunku do przedmiotów to dowód na istnienie ducha w maszynie, czy raczej fakt potwierdzający, że możemy się w maszynie czy przedmiocie zakochać? I dalej – czy to miejsce istnieje naprawdę, a autor odkrywa je przed nami, czy to raczej fikcyjny świat stworzony w celu kontemplacji? A może widzimy obraz samego artysty rozbitego na atomy/przedmioty i jego przenicowaną duszę?

Waldemar Węgrzyn jest czasem jak stylista od przedmiotów, daje rzeczom i zjawiskom nowe życie, odkrywa ich ukrytą tożsamość. Choć jak teraz o tym myślę, to raczej odkrywa, niż dodaje. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w niektórych wypadkach to odkrywanie innego wymiaru istniejącego równolegle obok nas, gdzie fizyka ma inne prawa, gdzie czas płynie inaczej.

/Dariusz Vasina/

 

 

Świat materialny poznany jest nierównomiernie. Obserwacja procesów takich jak wzrost, oddychanie czy reakcja na bodźce pomaga nam wprawdzie usytuować część zjawisk w królestwach grzybów, roślin czy zwierząt – napotykamy jednak osobniki i okazy, których jednoznaczna kwalifikacja sprawia trudność. Sytuacja przedstawia się jeszcze marniej, gdy spojrzymy na materię nieożywioną. Wątpliwości co do jej natury miał chyba już Linneusz, ustanawiając, obok wyżej wymienionych, również królestwo minerałów. Wprawdzie zdolność martwej materii do samorództwa negowana jest przez naukę od trzystu z górą lat, to jednak nadal zdarza się, że zaskakuje nas samorzutne uporządkowanie, nieoczekiwany wzrost, albo przypadkowe zestawienie elementów, które okazują się do siebie pasować. Jak zatem powstają rzeczy? Na czym polega zjawisko wzrostu kryształów? Skąd biorą się owocniki grzybka hinduskiego? Jak to jest zrobione? Na te, ale również na wiele innych pytań, nie znajdą Państwo odpowiedzi podczas zwiedzania ekspozycji.

Prezentowana kolekcja obejmuje obiekty powstałe, odnalezione lub zarejestrowane w ramach chwilowych rezydencji artystycznych m.in. w Białym Dworze koło Bargłówki, Leroy Merlin Gliwice, FHU MAX Gliwice, JKK Wyroby Gumowe Gliwice, a także w Krautuvėlė MiniMarket w Połądze (Litwa) i w Vidovići (Chorwacja).

/Waldek Węgrzyn/

 

 

 

prof. Waldemar Węgrzyn (ur. 1959 w Krakowie) absolwent katowickiej filii ASP w Krakowie. Pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, kierując Pracownią Obrazowania Cyfrowego, oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Serigrafii. Realizacje twórcze podejmuje w obszarze sztuk wizualnych, rysunek, grafika, wideo, instalacje.

Ważniejsze nagrody:

2001 - Pierwsza Nagroda w Międzynarodowym Triennale Grafiki Kanagawa, Japonia

2009- Nagroda regulaminowa, Nominacja do Grand Prix 7 Triennale Grafiki Polskiej Katowice 2009

2014- Nagroda Fundacji im. Mariusza Kazany w Międzynarodowym Triennale Graki IMPRINT Warszawa 2014

Prace Waldemara Węgrzyna były wielokrotnie prezentowane w galeriach w kraju i za granicą.

 

Wstęp wolny.

Podczas zwiedzania wystawy obowiązują aktualne wytyczne epidemiologiczne.