Tajemnicza nieostrość. Świat ilustracji Joanny Concejo

od 8 maja do 8 czerwca 2021
Rondo Sztuki

Kurator: Adrian Chorębała

Aranżacja wystawy: WZORRO

 

Książki Joanny Concejo są jak odnalezione albumy rodzinne. Nasiąknięte melancholią i spowite tajemnicą pozwalają czytelnikowi na własne odczytywania świata zagubionego dzieciństwa i krainy czasów, kiedy wszystko było mniej skomplikowane.

Ilustracje Joanny Concejo są jak oniryczna poezja, która przechodzi w konkret prozy. Od szkiców ołówkiem po bujną roślinność artystka tłumaczy świat nieoczywistości, zostawiając miejsce na wyobraźnię czytelnika.

 Ilustracje Joanny Concejo utkane są z emocji, przeczuć i intuicji. Jak mówi sama artystka: „Czasem sama sobie nie potrafię  wytłumaczyć dlaczego narysowałam taką,  a nie inną ilustracje, dziwię  się obrazom, które sama tworzę. Tak jest. Ja tylko czuje, ze to co rysuje odpowiada mojemu wewnętrznemu przekonaniu o konieczności, żeby pozwolić temu obrazowi zaistnieć. Nie poddaje obrazów procesowi myślowemu i nie kwestionuje przeczuć, że tak jak jest, jest dobrze.”

Joanna Concejo tworzy światy, które mają w sobie hipnotyczną moc przyciągania. Nie mizdrzy się do czytelnika – wybiera trudne, ważne tematy. Jej opowieściom towarzyszy poszukiwanie prawdy, wolność wyboru, potrzeba uważności, momenty zatrzymania się w pędzie codzienności, refleksja nad światem, który często powoduje, że ludziom towarzyszy smutek, poczucie winy czy obawa nad ulotnością szczęścia. Świat ludzi równoważy rzeczywistość przyrody. Ona daje ukojenie. Rządzi się odwiecznymi prawami. Jest schronieniem i organicznym trwaniem.

Charakter ilustracji artystki doskonale oddaje kategoria czułości wymyślona przez Olgę Tokarczuk. Artystki wspólnie wydały książkę „Zagubiona dusza”, a ilustracje Joanny Concejo można oglądać na okładkach nowych wydań  książek Olgi Tokarczuk.  

„Tajemnicza nieostrość” jest wystawą, która zaprasza do świata artystki poprzez pokazanie jej twórczości w niecodzienny sposób. Będzie można wejść do ilustracji Joanny Concejo, poznać niektóre z sekretów jej warsztatu: od technik skalowania poprzez wycinanki i hafty, po interaktywne instalacje pokazujące popularne motywy z jej twórczości w formie zabawy z odbiorcą. Jedną ze stref wystawy będzie czytelnia z książkami artystki, a całość przygotowana jest jako azyl od pośpiechu świata, z myślą zarówno o młodym, jak tym starszym czytelniku.

 

JOANNA CONCEJO: urodziła się w 1971 roku w Słupsku. Dzieciństwo spędza na wsi grzecznie chodząc do szkoły i i pomagając w pracach domowych. Wyjeżdża do miasta w wieku 15-tu lat żeby podjąć naukę w koszalińskim liceum plastycznym. Jest sumienną i pracowitą uczennicą. Po maturze dostaje się na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na wydział Grafiki.

Po pierwszym roku wyjeżdża do Francji na „małą przerwę”, która okazuje się dwuletnia i wzbogaca ją o męża i córkę. Wraca do Polski skończyć studia i w 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiada na stale we Francji, gdzie miedzy  narodzinami syna, praniem i gotowaniem stara się znaleźć swoje miejsce w świecie sztuki.

Zaczyna być zauważana dzięki instalacjom w 2002, kiedy to zostaje zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazuje swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (Francja). Następne lata dają jej jeszcze kilka możliwości wystaw (galeria „Plattform” w Berlinie, galeria „Public” w Paryżu), ale powoli, czy to z woli losu, czy przez własne niezdecydowanie, jej zapał gaśnie, nadgryziony prozą życia. Przez parę lat jedynie „trochę rysuje”.

W 2004 roku wysyła swoje rysunki na Bologna Children’s Book Fair i zostaje zakwalifikowana na wystawę ilustratorów; to początek jej pracy w dziedzinie ilustracji książkowej.

Od tej pory uczestniczy w wielu wystawach zbiorowych: The Emperors New Illustration/ Bologna w 2005, Figures Futures/ Montreuil – Francja, Blue Book/ Iran, Le imagini della fantasia/ Sarmede – Wlochy 2008, 2010, 2015), Tea with Alice w Oxfordzie w 2012; w 2015 It’s always the tea time w Estonian Children’s Literatur Center w Tallinie / Estonia, oraz L’illustration des contes w Centre André François w Margny-les-Compiègne / Francja, i  Czerwony kapturek i inni w Bibliotece Miejskiej w Eragny / Francja, w 2017, Czerwony Kapturek w Centre Una Volta w Bastii na Korsyce / Francja w 2017,  L’œil intérieur w Galerii Serpent Vert w Paryżu w 2019.

Kilka indywidualnych wystaw poświęconych jej ilustracjom: Attorno al giardino w Hamelin w Bolonii / Wlochy 2008,  wystawa ilustracji w Bibliotece w Saint-Herblain (Francja) w 2011 r.,  Un pas à la fois w Nei rami w Bolonii, w 2014 Les visages du lointain  w Musée Beurnier-Rossel w Montbéliard/ Francja, w 2015  Dans l’atelier de Joanna Concejo w galerii Angle w Saint Paul Trois Châteaux / Francja, i Historie osobne w galerii Arttrakt we Wroclawiu, w 2017 La Fabrique des images de Joanna Concejo w Nougaterie Soubayran Montélimar / Francja, i The picture garden in winter w Albus Gallery w Seulu/ Korea , Histoires fragiles  w Galerii Robillard w Paryżu w 2018, Zgubiona dusza - jestem, rysuję w Domu Slow / Lublin W 2018, Concetto w Galerii UA / Poznan 2018, wystawa w ramach Biennale des Illustrateurs     (Biennale Ilustratorów) w Moulins / Francja 2019

Joanna Concejo współpracuje  regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika), oraz ze szkołami ilustracji  Ars In Fabula- Macerata i Scuola Internazionale del’Illustrazione Stepan Zavrel –Sarmede / Wlochy, oraz z pracownią La Petite Galerie w Reims / Francja i galeria Robillard w Paryżu.

Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce, Korei, Rumunii, Meksyku.

Współpracowała także z magazynami: DPI/ Taiwan, Tiny Pencils/ Wielka Brytania, Influencia / Francja, Kukbuk/ Polska,  i innymi.

W 2017 roku uczestniczyła w IKEA Art Event, zaproszona wraz z 9 innymi artystami do stworzenia rysunku oryginalnego na te okazje.

Współpracuje z Wydawnictwem Literackim jako ilustratorka okładek do książek Olgi Tokarczuk.Partnerzy wystawy:

Wydawnictwo Format,

Wydawnictwo Tako, 

Wydawnictwo Wolno