7. Książka Dobrze Zaprojektowana- zacznijmy od dzieci.

od 8 maja do 8 czerwca 2021
Galeria+

Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci, to organizowany już od blisko 14 lat przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, konkurs na najlepsze książki, zaprojektowane przez studentów i absolwentów polskich i zagranicznych uczelni artystycznych oraz szereg towarzyszących mu wydarzeń, a wszystko związane z ilustracją i książką dla najmłodszych czytelników i odbiorców sztuki.

Założeniem konkursu jest przegląd ilustracji i książek przeznaczonych dla dzieci, realizowanych w ramach programów nauczania wyższych uczelni artystycznych. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych czytelników oraz na stosowanie zasad projektowych, które powinny towarzyszyć tworzeniu książek dla dzieci, a także promocja młodych twórców na rynku wydawniczym. W konkursie nagradzamy najlepsze projekty, w których indywidualność i oryginalność plastyczna idą w parze z dostosowaniem formy do wieku czytelnika. Prace są oceniane przez grono specjalistów zawodowo związanych z rynkiem książki dla dzieci. W konkursie można zgłaszać projekty zestawów ilustracji lub całych książek.

Tegoroczna edycja, realizowana w czasach pandemii, wymagała od organizatorów pewnych zmian, m.in. po raz pierwszy wydarzeniu nie towarzyszy konferencja, a jury konkursowe obradowało online. Jednak, jak w poprzednich edycjach, nadesłane prace i wystawa, która z nich powstała są intrygujące, zachęcające do wejścia w świat ilustracji i reprezentujące wysoki poziom artystyczny i projektowy.

Mając nadzieję na to, że będziemy mogli zaprosić widzów na wystawę wspaniałych ilustracji i książek dla dzieci, na którą złożą się prace wyłonione w konkursie, przesunęliśmy datę otwarcia wystawy na 8.05.2021.

Oprócz wystawy pokonkursowej w dniu 8.05.2021 zainaugurujemy w Galerii Rondo Sztuki dwie wystawy, które również budują program wydarzenia Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci:

Wystawa Mistrzyni Ilustracji – Joanny Concejo, pt. "Tajemnicza nieostrość. Świat ilustracji Joanny Concejo"

oraz

Wystawa inspirowana twórczością Olgi Tokarczuk, na której pokażemy prace artystów różnych pokoleń związanych z katowicką Akademią Sztuk Pięknych – wykładowców, absolwentów i studentów – zacierających granice pomiędzy ilustracją a sztuką.

W 7. edycji konkursu 190 autorów nadesłało 252 prace.
W tym roku jury konkursowe w składzie:
Dorota Hartwich – wydawczyni, wydawnictwo Format
Barbara Kęsek – wydawczyni
Magda Kłos-Podsiadło – wydawczyni, wydawnictwo Wytwórnia
Ewa Kokot – edukatorka sztuki, animatorka, Insea Poland
Agnieszka Małecka-Kwiatkowska – projektantka, ASP Katowice
Krystyna Lipka-Sztarbałło – ilustratorka i autorka książek
Jakub Sowiński – projektant, ASP Kraków
obradowało online i zakwalifikowało na wystawę 81 prac, 72 autorów.

Jury przyznało trzy nagrody regulaminowe oraz wyróżnienia.
Swoje nagrody i wyróżnienia przyznały także wydawnictwa:
DEBIT
EZOP
FORMAT
WYTWÓRNIA
ZNAK
A także Jury Dziecięce.

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni w dniu otwarcia wystawy, t.j. 8.05.2021, o godz. 12:00 (Galeria+ w Rondzie Sztuki, I piętro).

Konkurs Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci to dla wielu młodych ilustratorów pierwszy krok na ścieżce zawodowej.
Właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Znak książka laureatki 6. edycji konkursu – Hanny Łupińskiej – Jestem. Filozoficzne pytania, które zadają sobie dzieci.
Autorka pod skrzydłami wydawnictwa Znak rozwinęła projekt, zgłoszony w konkursie pod tytułem Dziecinada(l), nagrodzony w 6. edycji, główną nagrodą jury.