Coś jest nie tak. Wystawa inspirowana twórczością Olgi Tokarczuk

od 7 maja do 8 czerwca 2021
Poziom 0

7.05- 8.06.2021,

Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki, hol

 

Zmrużenie oczu i szybka koncentracja na wyprowadzającej z normalnego rytmu sytuacji. Moment spostrzeżenia odchylenia. Skonfundowanie. Coś jest nie tak.

Twórczość Olgi Tokarczuk przenosi czytelnika w odległe zakamarki umysłu – rzeczy marginalizowanych, niezbadanych, na bieżąco wymazywanych z życia codziennego. Opisująca słabości i podniecające wady. Pochłanianie, nawarstwianie, narastanie.

Do wykonania prac inspirowanych twórczością noblistki zostało zaproszonych sześciu artystów, którzy w swojej praktyce wchodzą z odbiorcami w grę skojarzeń i niedomówień. Zatracają granicę pomiędzy człowiekiem, a roślinnością, prezentują pełne niepokoju przedstawienia flory i fragmenty ludzkiego ciała, podniesione do wymiaru sacrum.

Norma i normalność nie są czymś stałym. Normalność jest tym, co społeczeństwo uważa za normalne, co jest przez nie akceptowane. Zapraszamy do tymczasowej świątyni pogranicza, wypełnionej ponadludzką, niezbadaną materią.

 

Artyści biorący udział w wystawie: Bogna Otto-Węgrzyn, Joanna Lewandowska (Ambroz), Dobrosława Rafalska, Anna Krztoń, Martyna Gaszczyk, Mateusz Rafalski.


Kurator: Joanna Lewandowska (Ambroz).