Paweł Ryżko: Polska

od 17 czerwca do 20 sierpnia 2021
Galeria+

Otwarcie: 17.06.2021,  godz. 18.00
Kurator: Michał Kubieniec
Galeria +
Sponsor wystawy: BPSC Sponsor Młodej Sztuki.

W jakim kraju żyjemy? Jakie są jego bolączki? Co w nim lubimy a czego nie? I co w ogóle dzisiaj jest z tą Polską? Większość artystów wygłosiła by na ten temat pretensjonalne i patetyczne tyrady, pełne metafor i symboli albo uciekła w ciężką sztukę krytyczną. Ale nie Paweł Ryżko. On o Polsce opowiada z lekkością i humorem, nie uciekając jednak przy tym od trudnych tematów i krytyki zastanej rzeczywistości. Jego prace na pierwszy rzut oka w prosty i czytelny sposób komentują bieżące wydarzenia, historię czy narodowe symbole, jednak pod powierzchnią chowają wiele znaczeń, pytań i prowadzącą błyskotliwą grę z odbiorcą. Widać tu zarówno tradycję konstruktywizmu, syntezę formy jak u Karola Śliwki, metaforę Polskiej Szkoły Plakaty czy punkowość sztuki szablonu. Nie ma jednak zbędnej stylizacji i udawania, a raczej poszukiwanie w przeszłości tego co najciekawsze i przełożenia tego na współczesny język projektowy.
Do tej pory mieliśmy okazję oglądać w galeriach głównie prace malarskie Pawła Ryżko, gdzie królowała abstrakcja, tym razem jednak skupimy się głównie na plakacie, w którym autor pokazuje swoje bardziej zaangażowane oblicze a Polska staje się motywem przewodnim. Może nie zawsze dosłownie, może czasem na marginesie, może często przy okazji innych tematów. Jednak zawsze się ona przewija, jest obecna i pokazuje nam swoje różne oblicza. To nie tak, że twórczości Pawła Ryżko nie da się odczytywać bez polskiego kontekstu, jednak nic nie poradzimy na to, że jest on tak super ciekawy.

Paweł Ryżko (1984) jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Sięga po proste motywy, płaskie formy, wyraziste kolory. Jego prace prezentowane są w Polsce, Europie i USA. Współtwórca platformy artystycznej Void Projects. Autor wielu murali oraz okładek płyt w tym m.in do albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. Laureat Polish Graphic Design Awards.